Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Středočeský hejtman podpořil starosty v boji proti těžařům

Přibližně sedm stovek lidí se v sobotním deštivém odpoledni na Příbramsku vydalo na pochod po nové naučné stezce z Vacíkova na Petráškovu Horu. Účastníci tak symbolicky protestovali proti záměru těžařských firem zahájit průzkum a následnou těžbu zlata v České republice. Organizátory ze sdružení Čechy nad zlato přijel podpořit i hejtman Středočeského kraje Josef Řihák. „Není mi jedno, v jakém stavu zanecháme přírodu a životní prostředí v České republice našim potomkům. Proto podporuji starosty obcí a další členy sdružení Čechy nad zlato, kteří chtějí zastavit těžařské firmy žádající o povolení průzkumu zlatonosných ložisek u nás. I když cena zlata na světových burzách je čím dál vyšší, nic se nestane, když české zlato ponecháme v zemi našim potomkům. Příklad, jak těžba zlata zdevastovala krajinu, máme například v rumunském Baia Mare, kde jedovaté kyanidy unikly do řeky a nenávratně tak zamořily životní prostředí,“ řekl hejtman Josef Řihák.

Účastníky pochodu přivítala Markéta Balková, starostka obce Hvožďany, v jejímž katastru se osada Vacíkov i Petráškova Hora nachází. Ta mezi významnými hosty přivítala kromě hejtmana Řiháka i Miloše Kužvarta, bývalého ministra životního prostředí a nynějšího poradce prezidenta Miloše Zemana pro ekologii, předsedu sdružení Čechy nad zlato a starostu Rožmitálu Josefa Vondráška a celou řadu starostů z obcí a měst v České republice, kteří rovněž aktivně vystupují proti záměrům těžit u nás zlato.

Po projevech hostů hejtman Josef Řihák a exministr Miloš Kužvart symbolickým přestřižením pásky nové naučné stezky vyslali stovky turistů na trasu pochodu.

Cílem putování se stalo prostranství před vchodem do bývalé průzkumné štoly na úbočí Petráškovy Hory. Právě v těchto místech středočeský hejtman Řihák a další hosté symbolicky zasadili památnou lípu. „Ať zde tento strom žije staletí a vzkáže tak lidem, kteří zde budou žít po nás, že jsme před zlatem a bohatstvím dali přednost zdravé a čisté přírodě,“ řekl hejtman po zasazení lípy.  

Podobné příspěvky

Zachraňte naši planetu

Afri

Prague Pride 2015 zahájen! Hlavní hvězdou byla Conchita Wurst

Afri

Genius loci Libně žije dál

Afri