Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Strom Olgy Havlové na Senovážném náměstí v Praze

Strom Olgy Havlove

Na Senovážném náměstí v Praze, kde se nachází sídlo Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV), bude 22. března ve 14:30 hodin odhalena pamětní deska u Stromu Olgy Havlové. Půjde o první z pěti stromů, které budou nově vysazeny či pojmenovány po zakladatelce nadace v roce oslav jejích nedožitých 90. narozenin.

Nadace tak naváže na výročí před pěti lety, kdy napříč Českem bylo vysazeno 85 Stromů Olgy Havlové,“ říká ředitelka nadace Monika Granja. „Stromy jsou trvalou připomínkou výjimečné osobnosti paní Olgy, která se až do konce svých dní zasazovala o důstojný život lidí s jakýmkoliv znevýhodněním. Dávají příležitost k setkání, rozhovoru i zamyšlení, poskytují stín, vláhu, útěchu, ale i sílu sebrat se a jít pomoci bližnímu v nouzi. Představují Olžino velké charitativní dílo – strom lásky, který svou prací zasadila, jak kdysi krásně vyjádřil starosta švýcarského Bernexu při setkání s paní Olgou.             

Platan, který symbolizuje ochranu, božství, věčnost a sílu, vysadila společnost UBM Development Czechia. Ta historickou památkově chráněnou budovu bývalého Cukrovarnického paláce citlivě zrekonstruovala na lifestylový hotel Andaz Prague, který má do svého interiéru zakomponovány fragmenty české historie včetně báje o Bruncvíkovi či pověsti o Libuši a Golemovi. Zástupci hotelu souhlasili s věnováním stromu památce Olgy Havlové. „Olga Havlová se nepochybně zařadila k respektovaným osobnostem, které psaly českou historii. Proto nás velmi těší, že se můžeme tímto způsobem podílet na zachování jejího odkazu pro další generace. Díky Stromu Olgy Havlové a její pamětní desce bude nově zrekonstruované Senovážné náměstí ještě více než dosud lákat k odpočinku i zamyšlení,“ dodává hlavní architekt UBM Development Czechia David Lukas.

Při slavnostním aktu odhalení desky, na jejíž pořízení významně přispěla městská část Praha 1, promluví její starostka Terezie Radoměřská, předseda správní rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Vojtěch Sedáček a ředitelka nadace Monika Granja. Dětský sbor Bruncvík z Prahy 1 zazpívá Píseň pro Olgu, kterou u příležitosti nedožitých 90. narozenin Olgy Havlové složila Aneta Langerová. „Pro naši městskou část je velkou ctí, že se může připojit k připomínce památky a díla tak významné osobnosti, jakou byla paní Olga Havlová,” uvedla starostka Terezie Radoměřská.   

Každý z pěti nových Stromů Olgy Havlové symbolicky ponese jedno z témat, kterým se Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové věnuje. První v řadě, platan na Senovážném náměstí, upozorní na problematiku předsudečného násilí. Zástupce spolku IN IUTITIA seznámí veřejnost s Memorandem o ochraně lidí s postižením, k jehož podpisu se kromě 16 dalších organizací připojil i Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Memorandum bude možno podepsat i během slavnostní akce.

Terezie Jenisová

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové

Podobné příspěvky

V neděli 21.června se konal třetí dostihový den – Cervnovy handicap pro storm de nuit

Aleš Fritscher

Nultý ročník Design Show Brno v Auto Cardion návštěvníky doslova omámil!

Šebík

Osobností české fotografie roku 2014 podle profesionálních fotografů je Antonín Kratochvíl

Aleš Fritscher