Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Tankový den 2013: historické stroje jezdily v lešanském blátě jako za mlada

 MG 2381

Významným bodem programu byla i bojová ukázka „Události v pohraničí v roce 1938“. Šlo bezesporu o jednu z nejreprezentativnějších a nejrozsáhlejších ukázek s účastí členů klubů vojenské historie jakou lešanská areána mohla dosud shlédnout. Uprostřed arény vyrostla také maketa „sudetského“ domku. Děj ukázky stál na konfliktu české menšiny se skupinou henleinovců. Ti napadli obyvatele i české vojáky střežící hraniční přechod. Napětí eskalovalo, následně zasahovala v početném zastoupení čs. armáda. Důležitá byla i osoba generála Syrového, který vyhlašoval mobilizaci ze září 1938. Po ukázce následovaly další jízdy v aréně, jezdily jak tanky LT 35 a LT 38, tak i současný tank T-72M4CZ, obrněný transportér Pandur, bojová vozidla pěchoty 1 a 2. Došlo i na izraelský tank Merkava či pěchotní vozidla Greyhound z druhé světové války. Objevily se i dva rakouské stroje, obrněné transportéry Sauer z období padesátých let.

Při pohybu strojů na blátivém povrchu nešlo přehlédnout především suverenitu tanku LT 38, který zvládal bez jakýchkoli potíží i těžký terén a překážky. Bylo i po sedmdesáti letech vidět, že tato konstrukce patřila ve své době k naprosté špičce; nacisté věděli, proč právě tento tank po okupaci na jaře 1939 zařadili do svých jednotek. Především podvozek tanku zaznamenal oproti předchůdci viditelný skok kupředu. Nad hlavami diváků také přeletěly nadzvukové letouny JAS-39 Gripen, téměř akrobatické prvky mohli diváci vidět v podání dvou letadel Zlín Z-326

Ačkoli noční deště a ranní zamračené počasí nevypadaly nadějně, nakonec se 11. Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany dočkal jak slunečné oblohy, tak zaplněných tribun a spokojených diváků.

 MG 2324  MG 2374  MG 2384  MG 2391  MG 2397  MG 2366

foto: JUDr. Svetozár Plesník

  

Podobné příspěvky

Končí výstava Josefa Šímy v Praze

Petr Ondrášek

Neriskujte na železničních přejezdech, v létě hrozí únava či oslepení sluncem

Afri

České ženy v byznysu podnikají bez hranic

Šebík