Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Tradiční Velikonoce v době pandemie

kuratko

Měsíc březen společně s dubnem jsou přelomové měsíce, kdy se probouzí krajina i zvířata. Přicházejí první slunečné dny a lidé se snaží po zimě načerpat tolik potřebnou energii. V dnešní době, kdy se spousta věcí stále mění, je důležité najít si pevné body, na které se člověk může těšit. Jedním z nich jsou zcela jistě Velikonoce. Chození s pomlázkou letos asi budeme muset oželet, ale barvení a zdobení vajíček je nejenom vítanou zábavou pro děti.

VelikonoceHistorie Velikonoc je velmi dlouhá a sahá až ke starým Slovanům. Původně sloužily k vítání jara, ale postupem času se staly nejvýznamnějším křesťanským svátkem, který oslavuje především znovuzrození Ježíše Krista. I přesto, že dnes mají Velikonoce spíše kulturní a společenskou podstatu, jsou stále lidé, kteří dodržují 40denní postní období a ctí svatý týden. V tomto týdnu si křesťané téměř všech vyznání připomínají poslední týden Ježíšova pozemského života, jeho smrt na kříži a vzkříšení. Svatý týden začíná Květnou nedělí a končí nedělí, které se říká Boží hod velikonoční. Tento den je zvlášť oblíbený, protože se má hodovat na počest Ježíšova zmrtvýchvstání. V posledním týdnu před Velikonocemi má každý den svůj unikátní význam.

KarlinŠkaredá středa nebo také sazometná středa získala jméno podle toho, že se tento den vymetaly komíny. Podle lidové pověry se v tento den lidé neměli mračit, aby se nemračili všechny středy v dalším roce. Podle pověry se na Zelený čtvrtek jedla zelená strava (špenát, zelí atd.), aby byl člověk celý rok zdravý. O Zeleném čtvrtku se při liturgii naposledy rozeznívají kostelní zvony a utichají až do velikonoční vigilie („odlétají do Říma“), místo zvonů a zvonků nastupují řehtačky. Velký pátek, den Kristova ukřižování, je v lidových pověrách spojován s magickými silami. V tento den se měly otevírat hory, které vydávaly své poklady a v tento den se nemělo nic půjčovat, protože půjčená věc by mohla být očarovaná; nesmělo se hýbat se zemí (rýt, kopat, okopávat) ani prát prádlo, protože by bylo namáčené do Kristovy krve. Během Bílé soboty je zase zvykem péct mazance, beránky a barvit vejce. Chlapci sbírali vrbové proutky a pletli si pomlázky.

KřížNeděle velikonoční (Vzkříšení) byla tradičně ve znamení dobrého jídla, slavnostního oblečení, pokud možno s novými částmi oděvu a všeobecného veselí. V církvi se koná nejslavnější bohoslužba náboženského roku. Začátek tradičně bývá o půlnoci mezi Bílou sobotou a následující nedělí, ale z praktických důvodů se často začíná dříve, ještě na Bílou sobotu večer.  Vrcholem týdne je Velikonoční pondělí, kdy chlapci vyrážejí do ulic šlehat děvčata, aby byla dlouho zdravá a mladá. Ty jim na oplátku dávají malovaná vejce, která se stala jedním z hlavních symbolů. Vejce je už po staletí považováno za symbol zrození a života. Právě to je důvodem, proč se dává koledníkům jako odměna za pomlázku. Kraslice jsou nejčastěji uvařená natvrdo nebo vyfouklá. Techniky zdobení jsou různé a liší se ve svém vzhledu i obtížnosti. Mezi jednodušší techniky zdobení kraslic se řadí kresba voskem, batikování nebo leptání. V posledních letech se také objevuje polepování vajec obtisky, které je velmi jednoduché a zvládnou ho i děti. Složitější je práce se slámou nebo síťovinou a vyškrabování. Mezi složité způsoby zdobení patří i drátování, prořezávání a vrtání.  Tyto techniky jsou náročné na vybavení i čas, a proto se jím věnují především profesionálové.

zajicNicméně pěknou kraslici zvládne každý. Ať si vyberete jakoukoliv techniku, tak základem je správné vejce. Nejvhodnější jsou bílá, na kterých barva i zdobení více vynikne. Tato tradice se stala velmi populární a pro někoho se jedná i o dlouhodobou zálibu. „Pro zdobení kraslic jsou nejvhodnější bílá vejce, která nemění požadovanou barvu při jejich obarvování. Nejvíce se obecně používají slepičí vejce. Osobně ale používám vejce husí, která jsou větší,“ prozradila Lenka Volková, malérka a členka Asociace malířů a malířek kraslic ČR, která se věnuje zdobení vajec technikou lepení slámy. Podle Lenky Volkové je u kraslic, které se vyfukují, dobře vymýt skořápku uvnitř. „Samotné vyfukování není nic složitého. Na obou stranách je potřeba opatrně ve vejcích udělat malé otvory. Ideálně jehlou na šití, a pak do vejce z jedné strany vyfouknout bílek a žloutek do připravené nádoby. Vnitřek vejce stačí vymýt ve vodě, aby zbytky bílku nebyly cítit,dodává Lenka Volková. Zda bude mít velikonocni-vajickaslepice bílá vejce nebo hnědá záleží již na plemenu dané nosnice. Laik takovou slepici nosného typu pozná jednoduše podle kožních laloků v místě, kde mají slepice uši. Nezáleží tak na celkovém zbarvení slepice. V minulosti byla bílá vejce na pultech obchodů převážně v období Velikonoc. „Konec klecových chovů znamená i přechod na chov jiných plemen nosnic. Ve volných chovech jsou více zastoupeny nosnice s bílými laloky a spotřebitelé se tak budou setkávat s bílými vejci po celý rok,“ vysvětluje Zdeněk Mázlovský, místopředseda Českomoravské drůbežářské unie pro nosnou drůbež a chovatel masné a nosné drůbeže. Ke konci roku 2020 dosáhl počet volných chovů téměř 35 %. „Meziročně tak vzrostl počet volných chovů o 11 procent. Tento trend bude i nadále zrychlovat, aby chovatelé vyhověli zákazu klecových chovů od roku 2027,“ dodala Gabriela Dlouhá, předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie. Kdo nemáte vlastní slepičky, které snáší bílá vejce, seženete bílá vejce jistě v obchodech. Dejte se do obarvování a zdobení. Když vám zůstane vaječná hmota po vyfukování nebo vám vejce zůstanou po Velikonocích v ošatce, dá se z nich připravit mnoho chutných receptů. Ať už si uděláte míchaná vejce nebo budou součástí různých receptů, nikdy neuděláte chybu.

Význam Velikonočních dnů

velikonocni-vajickaKvětná neděle – Připomínka Ježíšova vjezdu do Jeruzaléma. V biblických dobách se chrámy zdobily palmovými listy a květy. Někdy je označována jako beránková. Modré pondělí – Jedná se o doslovný překlad německého „blauer Montag“, kde se slovu „blau“ připisuje také význam „podnapilý, neschopný práce (po nedělní pitce)“ Bylo pro křesťany vždy symbolem volného dne. Studentům začínaly prázdniny, tzv. vakace. Šedivé úterý – Křesťané si připomínají všechny národy, které nepřijaly Krista spasitele a mají tak smutný a šedivý život. Škaredá středa – Lidová pověra říká, že ve středu se Jidáš na Ježíše škaredil, což ve staré češtině znamená, že na něj žaloval. Zelený čtvrtek – Podle tradice proběhla poslední večeře a zrození Krista. Na Zelený čtvrtek utichnou všechny zvony a rozezní se řehtačky. Velký pátek – Den Kristova ukřižování – drží se půst a nejí se maso. Tím se věřící symbolicky podílejí na Kristově utrpení. Bílá sobota – Bílá je znakem čistoty a smytí hříchů křtem. Je zvykem péct mazance, beránky a barvit vejce. Velikonoční neděle – Den zmrtvýchvstání. Na stole nesmí chybět symbol života, vejce. Konají se slavnostní mše. Červené pondělí–V Česku nejoblíbenější část Velikonoc nemá s křesťanstvím moc společného. Dodržují se pohanské zvyky, především pomlázka. Pojmenování červené je podle nejoblíbenější barvy kraslic.

Symboly Velikonoc 

kostelV křesťanství je beránek Boží jedním ze symbolů Ježíše Krista, neboť obrazně podle křesťanské víry on je beránek, obětovaný za spásu světa. Kříž je nejdůležitějším z křesťanských symbolů, protože Kristus byl odsouzen k smrti ukřižováním. Vajíčko je symbol nového života, neboť samo zárodek života obsahuje. Kočičky symbolizují palmové ratolesti, kterými vítali obyvatelé Jeruzaléma přicházejícího Krista. Tradičním křesťanským zvykem je jejich svěcení na Květnou neděli. Zajíček má zřejmě původ v pohanských rituálech oslavující příchod jara.

Datum Velikonoc

Velikonoce jsou pohyblivý svátek, datum se rok od roku měn. Velikonoce připadají na neděli následující po prvním jarním úplňku, přičemž když první jarní úplněk bude v neděli, slaví se Velikonoce až další neděli. Dle těchto pravidel může Velikonoční pondělí připadnout na den v rozmezí od 23. března do 26. dubna.

Jaromír a Věra Hamplovi

 

 

Podobné příspěvky

2 sekundy pro život

Afri

Do projektu OC Race se zájemci mohou zapojit i letos

Afri

MOTOCYKL 2016

Afri