Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Transformace brownfieldů v Praze

Nevýhodné dohody města s developery, maximální komerční zástavba, nedostatek zeleně i veřejné vybavenosti. To jsou časté problémy pražských transformačních území, tzv. brownfields. Nová publikace Arniky ukazuje multioborový pohled na proměnu Rohanského ostrova a okolí, kde se řada z nich projevila. Autoři skrze názornou ilustraci představují hlubší sondu do principů městského plánování, a na jejím základě nastavují vizi pozitivní změny.

Transformace brownfieldů v Praze

Příklad Rohanského ostrova vybral autorský tým editorsky vedený historičkou architektury Lenkou Kužvartovou záměrně. Snoubí se v něm totiž většina problémů, kterým metropole při transformaci bývalých továrních či nádražních ploch čelí. Na počátku stojí obvykle nevýhodný prodej městských pozemků soukromým developerům, a posléze slabá role samosprávy při vyjednávání podmínek zástavby.

Projekt Rohan City je příkladem nevhodného nakládání s nejcennějšími pozemky

“Převod tak rozsáhlého území do rukou jediného developera se ukázal jako zásadní chyba. Město pozemky prodalo nevýhodně, a tím se také vzdalo klíčových nástrojů na konečnou podobu území, včetně prosazení dostupných bytů nebo důležitých veřejných staveb v lokalitě,” říká editorka a autorka publikace Lenka Kužvartová. “Nezůstáváme ale jen u kritiky samotného projektu. Podrobně rozebíráme roli městské divočiny ve městě a co pro město znamená, když je transformována ve jménu rozvoje, anebo architektonickou kvalitu nových developmentů. Na základě podrobné argumentace se snažíme načrtnout i pozitivní změnu, kterou může město ještě stále realizovat na jiných územích,” dodává Kužvartová.

Divočina, peníze, beton

Studie se podrobněji zabývá rolí městské zeleně a možnostmi, které město má při její údržbě i ve vztahu k soukromým developerům. Ukazuje historický vývoj Karlína i proces vysídlování původních obyvatel čtvrti, který následoval po povodních v roce 2002, a roli nového developmentu na jeho prohlubování. Multioborový pohled expertů z oblasti architektury, sociálních či environmentálních věd je mimo společnou práci na jednotlivých kapitolách ilustrován závěrečnou anketou, která rozebírá principy zahušťování města, stávající palčivé problémy čtvrtí a možnosti jejich řešení, i názory na samotnou lokalitu karlínského nábřeží.

“Věřím, že nová studie je skvělým shrnutím nešvarů, které Prahu trápí při plánování nových čtvrtí. Téma územního rozvoje je nesmírně komplexní a pro běžného obyvatele je takřka nemožné se v něm zorientovat. Díky publikaci má nyní možnost na konkrétních příkladech vidět většinu principů, se kterými je v zájmu udržitelnosti třeba bojovat. Kniha je důležitým podnětem do dalších diskusí, jak s rozvojem města do budoucna pracovat,” shrnuje vedoucí kampaně Praha – město pro život Václav Orcígr z Arniky.

Publikace byla oficiálně představena o víkendu v rámci festivalu Za Prahu udržitelnou a sousedskou. Vychází jako .pdf a také jako prémiová tištěná brožura s hravými grafickými prvky. Za zvýhodněnou cenu si ji můžete objednat na e-shopu Arniky.

Ing. Kristýna Dušák│ Arnika │ Tisková mluvčí

Podobné příspěvky

Hasičská fontána zavítá do Prahy, uvidíte největší vodní světelnou show

Afri

České medailistky z atletického ME přijely vlakem do Prahy.

Jaroslav Hauer

ZOO Praha se rozloučila s Mamutem

Jaroslav Hauer