Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Troškova komedie Slunce, seno, jahody v HD Karlín

Asi není nikdo v Česku, ale i na Slovensku, kdo by neznal košilatou trilogii Zdeňka Trošky Slunce, seno z jihočeských Hoštic. Teď bláznivý příběh dostal i divadelní a rovnou muzikálovou podobu. Co na to říkají původní tvůrci a kdo v tomto zpracování z původního filmového zpravování hraje? Možná se budete divit.

Původně vznikl v roce 1983 jen jeden díl Slunce, seno, jahody z pera Zdeňka Trošky a scénáristy Petra Markova. Na ně pak navázaly Facky a Erotika. Režisér Antonín Procházka spolu se skladatelem Ondřejem Brzobohatým se jali přepracovat úsměvnou komedii jako divadelní hru, tedy rovnou muzikál.

„Když jsme přišli s tím, že to budeme jako muzikál dělat, slyšeli jsme různé názory.  Jsem rád, že po prvních generálkách máme alespoň ten pocit, že se nám to povedlo. Věřím, že diváky nezklameme, a že se budou bavit,“ řekl režisér Antonín Procházka.

Děj muzikálu Slunce, seno, jahody se stejně jako filmu, se odehrává v jihočeské vsi Hoštice, do jejíhož JZD přichází na brigádu student vysoké zemědělské školy Šimon Plánička. Toho hrají Martin Písařík a Roman Tomeš. S právě Šimon chce vyzkoušet v praxi svůj experiment na téma „dojivost krav v závislosti na kultuře prostředí“, jinými slovy, chce nechat krávy poslouchat při dojení hudbu.

Jak tahle část, tak i ty další, notoricky známé, se divákům, kteří už dílo viděli, velmi líbily. Stejně tak Zdeňku Troškovi, režisérovi a spoluautorovi.

Musím se přiznat, že zprvu jsem byl dost skeptický, ale když jsem viděl generálku, tak přiznávám, že se mi to moc líbilo. Skvěle jsem se bavil a opravdu se jim to povedlo. Všichni se toho skvěle zhostili a myslím si, že divákům se to bude líbit, moc všem držím pěsti,“ prozradil režisér Zdeněk Troška.

Mile překvapen byl i autor původní filmové hudby a legendární ústřední melodie Sluncí, sen, Karel Vágner. „Bylo to dobrý. Vážně hezký, nápaditý a vtipný.“

Největším překvapením pro diváky, kteří komedii ze vsi znají, bude asi, že představitelka Škopkové, tedy Heleny Růžičkové nebude fortelná silná ženská, ale poměrně subtilní Iva Pazderková alternující se s Adélou Gondíkovou.

„Sice se paní Růžičkové vůbec nepodobám a ani to nejde, ale udělali jsme kompromis. Ten můj kostým Škopkové bude v určitých ženských partiích více výrazný. To ale musejí diváci přijít, aby to viděli,“ svěřila se Iva Pazderková, která měla vždy ráda už i Troškův film. I proto roli v muzikálu ráda přijala.

Ve Slunci, senu, jahodách se na divadelních prknech objeví také dva herci, kteří ve filmovém zpracování hráli. A sice Jaroslava Kretschmerová, která nehraje Evíka, ale Kelišku, a pak Pavel Kikinčuk. Na obrazovce ztvárňoval Šimona Pláničku, v muzikále ho ale diváci uvidí coby starého Škopka. 

„Je to taková vzpomínka na období, kdy jsem se poprvé objevil před kamerou ve velké roli. Příští rok to bude už 40 let. Neskutečné, jak to letí a jsem rád, že tenhle muzikál vznikl,“ dodal původní Šimon Plánička, tedy Pavel Kikinčuk. 

Foto : Jaroslav Hauer

Podobné příspěvky

Žabka a Bolt Food spouští online nákup potravin

Afri

Unikátní kolo FESTKA Scalatore Ondrash & Kašpárek jde do charitativní aukce galerie KODL

Afri

Praha chce zvýšit energetickou soběstačnost

Afri