Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Tutanchamon – jeho hrob a poklady

“Vidím nádherné věci!” měl prohlásit, jak tvrdí ve svých zápiscích, dne 26. listopadu 1922 britský archeolog Howard Carter, když svíčka prostrčená vybouraným otvorem osvětlila předsíň více jak 3000 let staré Tutanchamonovy hrobky. Po pěti letech namáhavých a zpočátku marných vykopávek v Údolí králů se tomuto archeologovi podařil dodnes jedinečný nález. Krátce předtím, než měl být celý projekt ukončen, objevil téměř neporušenou hrobku faraona se všemi jeho poklady.

Devadesát let po tomto senzačním nálezu představuje tato jedinečná výstava “Tutanchamon – jeho hrob a poklady” příběh a cestu, která vedla k objevení Tutanchamonovy hrobky. Výstava nabízí k vidění v monumentálním spojení a jedinečných souvislostech na tisíc předmětů a ilustrací. Do historického kontextu uvede návštěvníky hned na začátku výstavy série filmů a po celou dobu výstavy je bude doprovázet nový audio průvodce zahrnutý v ceně každé vstupenky.

 

Virtuální archeologie

Tutanchamonův poklad dodnes zůstává jedním z nejdůležitějších archeologických objevů. Od Carterova nálezu faraonovy hrobky v Údolí králů nás tisíce pohřebních darů, zlaté rakve a schrány, masky, šperky i osud krále, jenž zemřel tak mladý, nepřestávají fascinovat.

Kvůli obavám z poškození exponátů může být na výstavy originálů zařazena jen velmi malá část pokladu, jenž je dnes umístěn v expozicích Egyptského muzea v Káhiře. Například faraonovu slavnou zlatou masku již Egypt nepůjčuje vůbec. Také původní stav, v němž Howard Carter v roce 1922 faraonovu hrobku nalezl, můžeme dnes spatřit pouze na výtečných černobílých fotografiích Harryho Burtona, fotografa Carterova archeologického týmu “Tutanchamon – jeho hrob a poklady” tak nyní jako první nabízí možnost vidět Carterův významný nález trojrozměrně a přesně podle původní nálezové situace.

 

Vzdělání a zábavapodložené vědeckými poznatky

Na začátku výstavy se návštěvník dozví základní informace o kultuře starověkého Egypta a Tutanchamonově době. Poté spolu s Carterem v dokumentárním hraném filmu prožije zoufalé hledání, jež bylo nakonec přeci jen korunováno úspěchem – objevením vchodu do hrobky 4. listopadu 1922. Po konci filmu se návštěvník přesune do místnosti, v níž uvidí faraonovy poklady ve třech komorách přesně tak, jak je nalezl Howard Carter po vstupu do hrobky.

V druhé části výstavy pak mají návštěvníci možnost podrobně si prohlédnout ty nejkrásnější a nejvýznamnější objekty z pokladu. Jádro této části tvoří velké pozlacené schrány z faraonovy pohřební komory, seřazené v monumentálním procesí od vnější schrány, přes rakve až po slavnou zlatou masku. Architekti výstavy zde svým odvážným pojetím návštěvníkům připravili ohromující a světově unikátní zážitek. Skryté významy v kontextu egyptské víry v posmrtný život vysvětlí názorné a vfědecky podložené ilustrace a integrovaný audio průvodce, který vznikl za spolupráce spisovatele a egyptologa.

Kouzlo autentického celku

Výstava návštěvníkům díky pečlivě propracovaným rekostrukcím umožňuje prožít si tento nejvýznamnější a mimořádně fascinující objev v Údolí králů na vlastní kůži. Zprostředkování původního kontextu nálezu může být neobyčejně obtížné, v tomto případě se to však výborně podařilo. V expozici se shromáždily objekty, které ani v Egyptě nejsou vystaveny na jednom místě. Zatímco faraonovy poklady jsou dnes uchovány v káhirském muzeu, nástěnné malby, králova mumie, vnější rakev a kamenný sarkofág zůstaly v králově hrobce v Údolí králů.

Pro realizaci výstavy se kvůli křehkosti originálů a obrovskému množství předmětů musely použít repliky. Kopie pohřebních darů nalezených v hrobce vyrobili egyptští umělečtí řemeslníci po konzultacích s egyptology. Věrnost, s níž repliky napodobují starodávné originály, je přitom světově unikátní. Výstava “Tutanchamon – jeho hrob a poklady” tak široké veřejnosti umožňuje nahlédnout do fascinujícího světa faraonů, aniž by při tom hrozila jakákoliv újma originálům starým několik tisíc let.

Podobné příspěvky

Roste zájem veřejnosti o AirBadminton

Afri

Slovenští Fragile zahájí v Malostranské besedě v Praze turné po českých městech.

Afri

McDonald‘s od nového roku i v Karlíně

Afri