Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Úspěšný rok 2021 v Národním muzeu

Do chodu Národního muzea zasahovala pandemie, přesto se může pochlubit několika velkými úspěchy ať jde o světovou výstavu Sluneční králové nebo o otevření zcela nových moderních expozic. V roce 2021 bylo Národní muzeum otevřeno návštěvníkům kvůli pandemii až od května, nicméně ho stihlo navštívit za pouhých osm měsíců, více jak 400.000 návštěvníků. Virtuální programy a výstavy Národního muzea pak zaregistrovaly 77.000 unikátních návštěv.

zázraky evoluce Mezozoikum (druhohory) Savci

Vzhledem k velmi omezenému zahraničnímu turistickému ruchu, zavítali do muzea především domácí návštěvníci. V době před epidemií tvořili zahraniční turisté okolo 50 % příchozích.  Výstavu Sluneční králové za dobu jejího otevření vidělo téměř 120.000 návštěvníků, ačkoliv většinu času v loňském roce měla z důvodu protiepidemických nařízení limitovanou kapacitu. V druhé polovině roku 2021 byly v Historické a Nové budově Národního muzea postupně otevřeny hned tři velké a moderní stálé expozice. Dějiny 20. století provázející návštěvníka moderní českou historií a klíčovými okamžiky minulého století. Zázraky evoluce věnované krásám a tajemstvím živočišné říše včetně nově zrestaurované kostry Plejtváka Myšoka a expozice Okna do pravěku, která návštěvníka nechává nahlédnout do jednotlivých období pravěku na našem území. Zároveň byly otevřeny nové expoziční sály Luminiscence, Nerostné bohatství a Meteority, které doplnily již zpřístupněný sál Minerálů.V pořadí již čtvrtá nová expozice s názvem Dějiny, jež představí historii na našem území od středověku až do 19. století, je připravena na své slavnostní otevření, které je plánováno na leden 2022.

dějiny 20.st.

Vedle stálých expozic v roce 2021 nabídlo Národní muzeum svým návštěvníkům i množství dočasných výstav. V Historické budově mohli zhlédnout nejúspěšnější fotografie soutěže Czech press photo, přenést se na olympiádu v Tokiu díky výstavě Olympijské Tokio, obdivovat hudbu Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany, Bohuslava Martinů a Antonína Dvořáka na výstavě Slavní čeští skladatelé.

 

Prostřednictvím výstavy Muzeum od sklepa po půdu se dopodrobna seznámit s historií, objekty a osobnostmi Národního muzea. V Nové budově Národního muzea pokračovala výstava 1620. Cesta na Horu připravená ke 400. výročí bitvy na Bílé hoře. V prosinci se pak otevřela atraktivní výstava s názvem Když hvězdy září, která připomíná slavné osobnosti českého divadla posledních dvou století i filmové herce od počátku filmu.

Zoogeografie-diverzita-savců

Nechyběly však ani nové výstavy v ostatních objektech Národního muzea jako například ta s názvem Dneska ctí tě za svatého, zítra budeš sviňák v Národním památníku na Vítkově, která připomíná nelehké osudy vězňů z koncentračního tábora Flossenbürg. V Muzeu Antonína Dvořáka se otevřela výstava, která poukazuje na věhlas této jedinečné osobnosti s názvem Antonín Dvořák a sláva. Muzeum Bedřicha Smetany zase ve své nové výstavě představuje zejména fenomén hudebních nosičů své doby ve výstavě nazvané Hudba Bedřicha Smetany – nejkrásnější dárek domů.

V Náprstkově muzeu návštěvníci mohou na výstavě Tváře války zjistit, jak probíhaly války v různých částech světa a různých obdobích. Ve snaze přiblížit se i těm návštěvníkům, kteří nemohou do muzea přijít osobně a zároveň ani nemají možnost využít prohlídky v online prostředí, spustilo Národní muzeum unikátní projekt s názvem Do muzea? Třeba hned!, který umožňuje domovům pro seniory objednat si jednu z nabízených

okna do pravěku

panelových výstav, které pak Národní muzeum zdarma do domova zapůjčí, doveze i nainstaluje. „Pro Národní muzeum byl uplynulý rok velmi náročným. Přes všechny problémy a omezení, které s sebou přináší současná doba, jsme se snažili otevírat nové výstavy, a především pracovat na největším výstavním projektu Národního muzea v jeho historii, jeho stálých expozicích. Podařilo se nám veřejnosti zpřístupnit mnoho tisíc metrů nových expozic a výstav plných unikátních exponátů, které našim návštěvníkům přinášejí nové poznatky, vzdělání a doufám, že i radost.

Snažili jsme se tak pomoci naší vlasti a jejím obyvatelům překonávat nelehké období a též investovat do naší budoucnosti. Chtěl bych moc poděkovat pracovníkům Národního muzea za výbornou práci, našim návštěvníkům za jejich přízeň a všem popřát hodně štěstí, zdraví a úspěchů v roce 2022,“ řekl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Savci

V příštím roce plánuje muzeum otevřít v Nové budově Dětské muzeum pro své nejmenší návštěvníky a společně s ním mnoho nových vzdělávacích programů pro děti a školy. Výstava o ženách na pražském Hradě a jejich době bude rovněž v Nové budově. V Historické budově pak Muzeum otevře výstavu s názvem ZeMě věnovanou globální změně klimatu, životnímu prostředí a ekologické problematice.

 

Další ročník výstavy Czech press photo, výstava „Nikdy se nevzdáme“ bude věnovaná 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha, s tím souvisejícím událostem, a především velkému hrdinství mnoha českých lidí. Historická budova Národního muzea po generální rekonstrukci, která trvala 42 měsíců s náklady 1,8 mil Kč se stala moderním muzeem, které přitahuje návštěvníky.  Národní muzeum je otevřeno každý den od 10.00 do 18.00. Veškeré aktuální informace o otevírací době a vstupném naleznete na stránkách www.nm.cz.

Smetanovo muzeumDějiny 20.st.sál mineralů

Jaromír a Věra Hamplovi                           Foto: archiv NM

 

 

Podobné příspěvky

Skořicovka a Olivetka ale i třešně slavných císařů

Redakce

Praha nenechala v krizi podnikatele na holičkách

Redakce

Tajemství staré bambitky se vrací

Jaroslav Hauer