Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Uzavření farmářských trhů zlikviduje dva z pěti farmářů

farmářské trhy

Farmářské trhy dostaly stopku 10. března. V okolních státech se ale konají dál. Například farmáři ze sousedního Německa žádný zákaz nedostali. „Na trhy se tam nahlíží jako na uspokojování základních potřeb, a zavřené proto většinou nejsou.

Jednotlivé spolkové země mohou vyhlásit kvůli ochraně zdraví přísnější opatření obecným nařízením, jako například ohledně trhů v Drážďanech či v Lipsku. V Berlíně fungují trhy jako obvykle, musí se ale dodržovat přísná opatření. Například bezpečnostní odstupy mezi zákazníky, trhovci mají rukavice. Dále lidé musí držet rozestup minimálně 1,5 metru, nesmí tvořit fronty nebo se srocovat blízko pultu,“ popsal Nikolaus Fink, organizátor farmářských trhů v Berlíně.

Čím déle bude uzavření farmářských trhů trvat, tím více prodejců se dostane do existenčních problémů.  „Pro některé prodejce může být uzavření trhů zcela fatální. Pokud bude absence prodeje trvat dlouho, mnohé farmy či pěstitelé mohou i skončit, což by bylo katastrofální.  Odhadujeme, že pokud se situace rychle nezmění, může zbankrotovat až 40 procent malých českých farem,“ uvedl Jiří Sedláček, organizátor pražských farmářských trhů Náplavka, Kubáň a Heřmaňák, na kterých pravidelně prodávají stovky pěstitelů, chovatelů, zpracovatelů a ostatních výrobců.

Farmářské trhy, restaurace a hotely – to jsou hlavní odběratelé českých farmářů. Ze dne na den musely zavřít, a farmářům tak dramaticky klesají tržby. „Vedle zákazníků farmářských trhů nám téměř okamžitě ubyli všichni odběratelé z oblasti gastronomie. Celkově jde o 80procentní propad tržeb. V současné době máme otevřenou malou kamennou prodejnu, k tomu nabízíme individuální rozvoz zboží. To ale zdaleka nepokryje náklady farmy. Pokud bude uzavření restaurací, hotelů a farmářských trhů trvat dlouho, zbankrotujeme,“ řekl David Kolman, spolumajitel kozí farmy Krasolesí.

Čeští farmáři se museli vzniklé situaci rychle přizpůsobit. V  nařízeních ale nemají zcela jasno a někteří tápou, jakým způsobem mohou své produkty prodávat. „Situaci se snažíme řešit aktivně a vymýšlíme systém, který by alespoň částečně dokázal zmírnit následky vzniklé krizové situace a pomohl s odbytem uskladněné zeleniny. Vzhledem k ne úplně sebevědomému a srozumitelnému počínání naší vlády je ale velmi těžké najít systém, který odpovídá bezpečnostním požadavkům. Z toho důvodu jsme stále v procesu vymýšlení funkční platformy. V tuto chvíli se situace nevyvíjí pozitivně, vše záleží na tom, kdy bude opět možné zeleninu prodávat lidem na farmářských trzích. Čím déle bude tato situace trvat, tím více se budeme blížit existenčním problémům,“ popsala Radka Šťastná z farmy Šťastné saláty.

Součástí farmářských trhů jsou i pravidelné tematické akce, které každoročně přilákají tisíce lidí. Některé z nich se letos pravděpodobně konat nebudou. „Prozatím to vypadá na zrušení Růžového máje – devátého ročníku festivalu růžových vín a klaretů na Náplavce, který je plánován na 17. května. Pokud akci nebudeme moci uskutečnit, odložíme ji. Uvidíme, jak na tom bude festival Pivo na Náplavce, plánovaný na 19. a 20. června,“ uzavřel Jiří Sedláček.

Mgr. Petra Ďurčíková_mediální konzultant

petra@pearmedia.cz

 

FARMÁŘSKÉ TRHY NÁPLAVKA, www.farmarsketrziste.cz

Jedinečný genius loci spolu s uvolněnou atmosférou dělá z farmářských trhů Náplavka oblíbené místo Pražanů i turistů. Každou sobotu od 8 do 14 hodin je zde možné nakoupit potraviny z kvalitních surovin – od sezónní zeleniny a ovoce, pečiva, masa, čerstvých ryb přes kozí, kravské i ovčí sýry až po domácí vajíčka. Farmářské tržiště Náplavka je součástí Asociace farmářských tržišť ČR, která se řídí kodexem farmářských trhů.

FARMÁŘSKÉ TRHY KUBÁŇ, www.farmarsketrziste.cz

Kubánské náměstí ve Vršovicích v Praze 10 vzniklo ve 30. letech 20. století, má nepravidelný tvar a ohrazují ho ulice Na Hroudě, Vladivostocká, Litevská, Murmanská. Od roku 2010 se na náměstí konají farmářské trhy. Každý týden v úterý, čtvrtek a v sobotu vyhledávané tržiště nabízí sortiment od pečiva přes mléčné výrobky a maso až po ovoce a zeleninu. Farmářské trhy od roku 2010 provozoval zapsaný spolek Archetyp, o rok později jeho organizaci převzala radnice Prahy 10 a od roku 2019 jej znovu pořádá původní organizátor.

BEZOBALOVÉ FARMÁŘSKÉ TRHY HEŘMAŇÁK, www.farmarsketrziste.cz

První částečně bezobalový farmářský trh v Česku se konal 9. září 2017 na Řezáčově náměstí v Praze 7. Vedle bohatého výběru farmářských potravin nabízí trh i možnost nákupu květin a za příznivého počasí se zde konají dílny pro děti i rodiče. Provozovatelem je zapsaný spolek Archetyp, který má s organizací farmářských trhů několikaleté zkušenosti. Farmářský trh Heřmaňák se koná za podpory radnice Prahy 7.

 

 

 

 

 

 

 

Podobné příspěvky

Starostka městské části Praha 3, Vladislava Hujová, provedla kontrolu nelegálních heren

Šebík

Herec, textař a hudebník Petr Batěk vydává debutové album V mapách! Zpívá na něm i se svými dětmi

Jaroslav Hauer

Fitness sektor připravil návrh na otevření vnitřních sportovišť

Redakce