Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

V ČR bude oficiálně spuštěna krizová linka 116 000, která pomůže rodičům pohřešovaných dětí

   V budově Ministerstva vnitra v Praze se dne 24. září 2013 uskutečnila tisková konference k oficiálnímu zahájení provozu evropské krizové linky 116 000, které se zúčastnil ministr vnitra Martin Pecina, ředitelka odboru prevence kriminality Jitka Gjuričová, pracovník odboru pátrání ÚSKPV pplk. Petr Šmahaj, vedoucí odboru informační kriminality ÚSKPV plk. Karel Kuchařík, předseda občanského sdružení Ztracené dítě Martin Klimakovský a ředitel Linky bezpečí Richard Schinko.

     Tato služba, kterou provozuje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu občanské sdružení Ztracené dítě, zdarma pomáhá rodičům a blízkým pohřešovaných a ztracených dětí. Vedle poskytování psychologické pomoci, podpory a poradenství jsou pracovníci linky rovněž připraveni v konkrétních případech aktivně spolupracovat s Policií ČR a dalšími institucemi.

Ministr vnitra Martin Pecina ve svém projevu ocenil zapojení České republiky do tohoto projektu. „Nejenom jako ministr vnitra, ale především jako občan a otec jsem rád, že se Česká republika v těchto dnech připojila k 22 zemím Evropské unie, ve kterých je zřízena evropská krizová linka 116 000,“ a dodal: „Spuštěním linky teď naplňujeme další bod naší filozofie, tedy že pomoc nepotřebují jen pohřešované děti či děti v ohrožení, ale také jejich nejbližší. Věřím proto, že i díky nové lince budou lidé lépe zvládat chvíle, které jim nikdo z nás nepřeje, chvíle mezi ztrátou a nalezením pohřešovaného dítěte.“

Krizová linka je již několik měsíců se zkušebním provozu a je přímo napojena na Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech, který je u nás provozovaný od roku 2010. Tento systém umožnil zefektivnit pátrání po ztracených a pohřešovaných dětech nastavením lepší koordinace činnosti bezpečnostních složek i aktivní participací veřejnosti. Od samého počátku je důležitým prvkem v rámci tohoto koordinačního mechanismu i spolupráce s vybranými médii a jejich zapojení do procesu vyhledávání pohřešovaných dětí. Díky tomuto systému bylo vypátráno již 104 osob.

Oficiální spuštění evropské krizové linky je součástí mezinárodní konference k problematice pohřešovaných dětí pořádané odborem prevence kriminality Ministerstva vnitra ve dnech 25. až
27. září 2013. Jedním z hlavních témat konference je i zkušenost s provozem a rolí evropské krizové linky pro pohřešované děti, která je na základě doporučení Evropské komise zřízena již ve 22 zemích EU. Roční náklady na provoz linky činí přibližně 5 miliónů korun a z velké části budou hrazeny právě z prostředků Evropské unie.

IMG_3096 IMG_3087 IMG_3085

 

 

 

 

Podobné příspěvky

Stavba roku vyhlašuje nový ročník soutěže Praha

Šebík

Richard Pachman o své úctě k Husovi i o oratoriu na jeho počest

Afri

Šamorín bude hostit mistrovství světa ve středním triatlonu

Jaroslav Hauer