Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kaleidoskop Zprávy z Prahy

Věříme v poctivost, originalitu, vzájemnou úctu a sílu lásky

obchod s cokoladou

Z vášně a lásky k čokoládě se zrodila značka Steiner & Kovarik. V roce 2011 se potkala Silvie Steinerová s Petrem Kovaříkem a spojení těchto dvou srdcí, energií a vizí se stalo základem rodinné firmy Pražská čokoláda.

Pražská čokoláda – Steiner & Kovarik

pf 2020Láskyplnou péčí věnujeme všemu, co děláme. Od vybírání surovin, tvoření desingu až po péči péči o zákazníky a zejména samotné výrobě. Věříme v poctivost, originalitu, vzájemnou úctu a sílu lásky. Věříme, že vloženou energií tvoříme nejen vzhled a chuť našich výrobků, ale i jejich energetické působení.

VÝROBA ČOKOLÁDY Z KAKAOVÝCH BOBŮ

cokoladaVýrobě čokolády bean-to-bar se věnujeme již od roku 2015. Při vlastní výrobě používáme kakaové boby z Kolumbie, které dovážíme přímo z ekologické rodinné farmy Juana Diega Suareze. Protože chceme mít výrobu čokolády Aluna Steiner & Kovarik zcela pod kontrolou, boby si sami zpracováváme. Chuť výsledné bean-to-bar čokolády ovlivňujeme jak dohledem na průběh konšování, zušlechťování a temperování, tak aplikací našich interních receptur.

Pečlivý výběr surovin a osobní přístup

cokoladaVýběru pěstírny bobů jsme se věnovali opravdu poctivě. Během cesty po Jižní Americe jsme navštívili několik různých farem a měli tak možnost osobně posoudit nepřeberné množství kakaových bobů. Posuzovali jsme jejich kvalitu, způsob pěstování i přístup farmářů k životnímu prostředí.

Podobně pečlivě a zodpovědně přistupujeme k samotné výrobě čokolády. Své nezastupitelné místo při ní má ruční výroba čokoládových produktů včetně výroby čokolád s posypem nebo pralinek.

Bean-to-bar 44% mléčná čokoláda Aluna dostala do celosvětového finále International Chocolate Awards. Právě v tomto finále v kategorii micro-batch – plain/origin milk chocolate bars získala další ocenění! A to ocenění silver společne se speciální cenou za použití kokosového cukru. Pokud se ptáte, co přesně znamená výraz micro-batch, jedná se o název používaný pro čokolády, u kterých se berou kakaové boby přímo od farmáře.

Ruční výroba nám umožňuje doslazovat naši čokoládu bean to bar zdravějším kokosovým cukrem, který má nižší glykemický index než bílý cukr. Kromě bean-to-bar máme v nabídce čokoládové výrobky s moringou, s matchou, se skořicí a nezapomínáme ani na lyofilizované ovoce.

Mezinárodní ocenění vysoké kvality naší čokolády

Těší nás, že naše zdravé delikatesy bodují v mezinárodních gurmánských soutěžích. Jsme držiteli významných cen včetně několika ocenění v soutěži Great Taste a dvou ocenění v soutěži International Chocolate Awards, kde naše 44% mléčná čokoláda Aluna získala v kategorii Evropská bean-to-bar zlatou medaili za použití kokosového cukru a stříbrnou za chuť a v kategorii Světová bean to bar stribrnou medaili. To bylo vůbec poprvé, kdy na celosvětově urovni v této kategorii získala ocenění česka čokolada. 

Zakázková výroba čokolády a obalů

kniha Sila hotentotaVedle výrobků, které nabízíme v našich obchodech a v e-shopu, se zabýváme i zakázkovou výrobou čokolády a cukrovinek a výrobou luxusních čokolád v personalizovaných obalech pro firmy. V naší nabídce najdete celou řadu obalů, které pro vás rádi vyrobíme ve vašich firemních barvách a s vaším logem: papírové taštičky, plechové dózy, nejrůznější druhy krabiček a kazet ze dřeva, stylové kornouty atd.

Pražská čokoláda – Steiner & Kovarik

Plzeňská 1708/344, 163 00 Praha 17
RSVP: events@prazskacokolada.cz

 

Síla HOTENTOTA

Sbírka zamyšlení a zároveň nenásilný „návod na život“. Kniha o budování, o dávání i braní. O pochopení druhých i sebe samých. O bezstarostnosti, ale také o zodpovědnosti, o tom, kdy si z věcí nic nedělat a kdy zase ano. Je to příběh-manifestace radosti ze života a zároveň příručka vědomého muže, kterou ocení i ženy. To vše pohledem jednoho vědomého hotentota. 

 

ČESKOSLOVENSKO JAKO ČOKOLÁDOVÁ VELMOC

Kouzlo kakaových bobů jako první objevili již starověcí Aztékové a Mayové. Mayové, kteří považovali za dar od bohů a používali je pro výrobu nápoje z kakaového prášku a vody nazývaný Xocolatl, který byl určen pouze pro vyvolené během rituálních obřadů a pro bojovníky. Tento nápoj měl k naší horké čokoládě daleko, byl velice hořký a kyselý a většinou se dochucoval exotickým kořením, například vanilkou, chilli nebo pepřem. Samotné kakaové boby se také používaly jako platidlo.

cokoladaDo Evropy se čokoláda dostala až v 16. století, díky objeviteli Hernánu Cortésovi, který chuť nápoje vylepšil medem. Po jeho návratu z Mexika se Španělsko stalo kolébkou evropské čokoládové historie a začalo zde vznikat mnoho čokoládoven. Čokoláda se však stále konzumovala jen v tekutém stavu. V roce 1828 Holanďan Conrad van Houten jako první oddělil kakaové máslo z kakaové hmoty a vymyslel lis na čokoládu.

V roce 1839 byla založena pražská firma Luna, považovaná za nejstaršího výrobce čokolády u nás. První tabulka čokolády byla vyrobena až v roce 1847 anglickou firmou Fry and Sons z Bristolu. Nejen Švýcarsko, ale i Československo bývalo čokoládovou velmocí. Na začátku 20. století a mezi válkami se k nám dovážely kakaové boby ve velkém a vyráběly se z nich na export cukrovinky a čokoláda, jejíž kvalita i množství se téměř rovnalo Švýcarsku. Za první republiky bylo dokonce Československo třetím největším zpracovatelem kakaových bobů na světě.

Z původního divokého kakaovníku, latinský název Theobroma cacao, byly vyšlechtěny dvě základní odrůdy. Velice kvalitní Criollo, které má plnou chuť a krátkou dobu fermentace, ale je náchylnější k chorobám a škůdcům a vyžaduje pro svůj růst specifické podmínky. Z této odrůdy se vyrábí zhruba 10 % světové čokolády. Druhá odrůda Forastero, která je rozšířenější pro její odolnost, má ale trpčí chuť a vyžaduje delší dobu fermentace. Z této odrůdy se vyrábí 80 % světové čokolády. Pěstování kakaa není jednoduché a vyžaduje vysoký podíl ruční práce. Kakaovník pochází z tropických lesů Střední a Jižní Ameriky, dnes se ale pěstuje v celém tropickém pásu. Plody jsou zajímavé tím, že vyrůstají přímo z kmene nebo silnějších větví, tomuto jevu se říká kauliflorie.

Foto: Shutterstock

red. /PK

Podobné příspěvky

Karel Gott pokřtil album a otevřel stálou expozici

Redakce

V odsvěceném kostele vznikne oáza klasické hudby, pod taktovkou pražského magistrátu

Redakce

Jaké kolo potřebujete pro podzimní dny?

Redakce