Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Vidal Sasoon – z antifašisty světoznámým kadeřníkem

Vidal Sassoon se narodil židovským rodičům v londýnské čtvrti Hammersmith. Jeho otec Jack se narodil v řeckém Thessaloniki, jeho matka Betty pocházela z rodiny španělských přistěhovalců. Vidalova matka byla aktivní členkou tehdejšího antifašistického hnutí. Jeho otec byl nenapravitelný sukničkář a opustil rodinu, když byly Vidalovi pouhé 3 roky. Vzhledem k extrémní chudobě byla Vidalova matka nucena jej společně s mladším bratrem umístit do židovského sirotčince, kde strávil celých šest let. Mladý Vidal navštěvoval základní a křesťanskou školu. Ve 14 letech školu opustil a určitý čas se živil jako poslíček.

Jeho snem bylo stát se fotbalistou, ale na přání matky v sedmnácti letech nastoupil na praxi do vyhlášeného Cohenova kadeřnictví. Vidal Sassoon často vzpomíná, že jeho šéf byl velký pedant a ačkoli byla válka, tak musel mít každý den vyžehlené kalhoty, vyleštěné boty a čisté nehty. Přes den se jednalo o slušného a šikovného učně, po večerech však vyrážel bojovat proti fašistům, kteří se tehdy hromadně navraceli z vězení, kde strávili válečná léta.

Mladý Vidal se záhy stal nejmladším členem tajné židovské organizace Skupina 43, která po druhé světové válce v britských ulicích bojovala proti antisemitismu a konfrontovala tak domácí fašistická hnutí. Boj proti fašistům spočíval v narušování a rozhánění fašistických srazů ve východním Londýně, které tehdy vedl Oswald Mosley. Britští fašisté ve své propagandě zobrazovali Židy jako ošklivé karikatury s velkými nosy, dlouhými vousy, rukama se špínou za nehty, oblečené v černých kaftanech. Ve svých projevech řečnili, že: „Plynovými komorami neprošlo tolik Židů, kolik by mělo.“ Jejich cílem bylo dokončit Hitlerovu práci. K výbavě se kterou se tento kadeřnický učeň vydával do ulic mimojiné patřily břitvy, boxery, nože a obušky. Jedny noviny o něm tehdy psaly jako „antifašistickém bojovníkovi – kadeřníkovi“, jehož cílem bylo zabránit Mosleyho fašistickému hnutí v šíření poválečného „poselství nenávisti“.Vidal Sassoon dnes s úsměvem vzpomíná historku, kdy přišel do práce s ošklivě poškrábaným obličejem a vystrašená zákaznice se ho tehdy zeptala: „Panebože, Vidale, vypadáš hrozně. Co se Ti stalo?“ Vidal na to jen suše odvětil: „To nic, upadl jsem jen přes vlásenku!“

Jádro tajné organizace Skupina 43 bylo tvořeno především židovskými veterány, (např. Morris Beckman, který za druhé světové váky sloužil u obchodního námořnictva, expert na bojová umění Leonard Sherman, boxérský šampion Gerald Flamberg či bývalý letec Alec Carson.) Při první schůzce v Maccabiho domě se jich sešlo rovných 43 a podle toho také nazvali svojí skupinu. V době jejího největšího rozmachu skupinu tvořilo přes tisíc pevně odhodlaných bojovníků proti fašismu z řad Židů i křesťanů, můžů i žen. Velitelem od kterého Vidal a ostatní dostávali telefonní pokyny na které místo se mají přesunout a vyhnat Mosleyho kumpány z hospodské pitky či narušit jejich fašistické projevy, byl Jackie Myerovitch. Skupina také plánovala únos samotného lídra fašistů Mosleyho, jeho svlečení do naha a pohození na náměstí v Piccadilly Circus. Sassoon patřil k nejaktívnějším členům skupiny a ačkoli sám sebe nenazývá hrdinou, nýbrž pouhým pěšákem, ostatní členové o něm hovoří jinak. K výbavě členů skupiny tehdy patřily stejné zbraně jako měli fašisté: ocelové boxery a obušky. Jednou dostali povel rozehnat noční fašistickou schůzi v Kilburnu. Strhla se obrovská rvačka po které antifašisté pronásledovali černokošiláče až do hospody, ale situace se v zápětí změnila a byla jim v patách policie. Tehdejší noc strávil Vidal Sassoon poprvé v cele, ale druhý den ráno ho soudce s napomenutím propustil. Násilná kampaň Skupiny 43 přinesla po pár letech své ovoce a Mosleyho fašistické křiklouny z ulic nadobro vyhnala. Skupina 43 se rozpadla v roce 1950.

 

Vidal Sassoon v roce 1948 bojoval za nezávislost Izraele v arabsko – izraelské válce. Rok, který strávil tréninkem s Izraelci nazval nejlepším rokem svého života. Ačkoli chtěl zůstat v Izraeli, vystudovat universitu a stát se architektem, tak ho chudoba jeho rodiny nutila vrátit se zpět do Velké Británie. Po návratu otevřel v roce 1954 svůj první kadeřnický salón. Sassoonovy geometrické účesy patřily mezi moderní a nenáročné na údržbu. Jeho salónem prošly mnohé celebrity např. Catherine Deneuveová či Mia Farrowová. Počátkem osmdesátých let se přestěhoval do Spojených států a svým jménem zaštítil šampóny a kondicionéry společnosti Procter & Gamble. V roce 1982 založil Mezinárodní centrum pro studium antisemitismu, které se soustředí na shromažďování informací o antisemitismu. V roce 2009 Vidal Sassoon obdržel Řád britského impéria. V roce 2010 byl na filmovém festivalu Tribeca v New Yorku uveden celovečerní dokument o Sasoonově životě, kariéře a jeho vlivu na módu a kulturu.Tolik příběh slavného muže v jehož divokém mládí hrály hlavní roli mimo kadeřnických nůžek a šampónů, také boxery a obušky.

 

Text:                                                                                                                                                                                     Vít Hassan

 

Text vyšel též na osobním blogu autora.

Podobné příspěvky

Na Malostranském náměstí teklo mléko a strdí

Jaroslav Hauer

Zachraňme společně koupaliště Stírka

Redakce

„Šili jste u Podolské?“

Jaroslav Hauer