Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Vínem proti krizi

vino

Uplynulý rok se ve světě financí nesl ve znamení nestability a častých ztrát. Ne však v oblasti luxusních vín, která dostála své pověsti robustního, pevně rostoucího artiklu a porazila většinu akciových fondů.

vinařstvíNa rozdíl od ostatních investičních komodit je víno určené k tomu, aby se vypilo. A přitom ho existuje omezené množství. S každou lahví, na které si někdo pochutná, tak roste cena těch ostatních. Množství lidí, kteří si luxusní lahev mohou dovolit, navíc neustále roste – a svoji cestu k vínu si nově nacházejí i lidé z Asie, Afriky a Latinské Ameriky. Díky své nezávislosti na akciové trhu je také odolné vůči krizím – v roce 2007, kdy S&P spadlo o 35%, Liv-ex 1000 pouklouzlo o 0,6%. A tato kvalita se prokázala i letos.

Jak jsme se dostali k investicím do vína? Ve Vinteru dáváme přednost zkušenostem a právě o ně se s vámi chceme krátce podělit.

Zkoušeli jsme různé typy investic (nemovitosti, dluhopisy, akcie, drahé kovy, kryptoměny) a objevovali jejich výhody a nevýhody. Po čase jsme zjistili, že všechny investice mají něco společného, a to sice, že spoléhat na jeden druh investice se nevyplácí. Od té doby zastáváme názor, že je rozumné rozdělovat volné prostředky do různých typů investic. Zároveň je ale vhodné vyhledávat alternativní investiční příležitosti, a přesně tak jsme objevili potenciál investičních vín.

Po zhruba dvouprocentním poklesu uprostřed roku, kdy se jiné druhy investic propadaly do bolestivých hlubin, se stovka nejsledovanějších vín v prosinci dostala na uspokojivý růst 5,4% – tedy více, než DAX, FTSE 100 i Hang Seng. A některé vinné fondy se šplhaly až k hranici deseti procent

To byly krize. Avšak i z dlouhodobého měřítka je tato komodita dobrá investice. Podle studie Wealth Report 2020 společnosti KIng Frank přinesla investiční vína za posledních 10 let zhodnocení 120%. Díky své stabilitě by tak měla být součástí každého konzervativního portfolia jako položka, na kterou opravdu není potřeba sahat – a pokud je investor aktivní a sleduje trh, může si sáhnout i na divočejší čísla. Některé lahve měly jen za rok 2020 zhodnocení přes 300%

Ale držme se při zemi. Jisté zhodnocení 4-10% je pěkné samo o sobě. A nespornou výhodou vína je zároveň to, že pokud by se přiblížila apokalypsa a trh se zhroutil, svoji investici můžete vypít a na sklonku světa si užít přepychový večírek.

Filip Vuković

 

 

Více informací: https://vintero.cz/praha

Podobné příspěvky

Oblíbená a zkušená věštkyně Helen Silvan vykládá karty a pořádá úplňkové rituály, po kterých se lidem plní jejich vytoužená přání.

Redakce

Na Štvanici se bude brzy surfovat s výhledem na Pražský hrad

Redakce

VÝSTAVA OBRAZŮ – KŮŽE VE FOYERU

Redakce