Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Vláda nevnímá varovné signály

Současný propad stavebnictví ve srovnání s rokem 2008 je 17 %, hodnota nových zakázek pro rok 2013 je oproti roku 2012 nižší o 18,5 %,v dopravním stavitelství dokonce o jednu třetinu. Velká část stavebních společností je nucena propouštět. Některé se snaží udržet své zaměstnance, a tak jim vyplácejí alespoň základní mzdy. Firmy je nechtějí ztrácet, protože jsou jejich největší hodnotou. Stavbaři však mají v poslední době velký podíl na rostoucí nezaměstnanosti a zvyšují počet žadatelů o podporu. V roce 2008 bylo na českém trhu 767 stavebních firem s počtem pracovníků nad 50, v roce 2012 už jen 598. Od roku 2008 jde tedy o úbytek cca o čtvrtinu.

To vše má a bude mít v budoucnu pro odvětví fatální důsledky. Situace nebude lepší ani v letošním roce, pravděpodobně ani v roce 2014. Ve stavebnictví se projevuje větší setrvačnost – i kdyby byly v letošním roce zahájeny kroky k podpoře ekonomického růstu a rozvinula se jednoznačná proinvestiční politika, oboru bude trvat nejméně dva až tři roky, než se to vše kladně promítne do situace stavebnictví.

Okolní země, patřící spolu s námi do Evropské unie, už tento princip pochopily a své stavebnictví podporují. Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR má například konkrétní informace od Hlavního svazu německého stavebního průmyslu, podle kterého poskytuje německá státní banka zvýhodněné kredity pro komunální výstavbu dopravní infrastruktury, investují do ní i jednotlivé spolkové země, státní banka navýšila program pro sanaci budov s ohledem na snižování emisí CO2 apod. V letech 2009 a 2010 poskytlo Německo na podporu konjunktury stavebnictví 22,050 miliard eur. Dosáhlo tak v roce 2010 růstu stavební produkce reálně o 3,2 %, v roce 2011 už o 5,8 %. Díky tomu se podařilo stabilizovat zdejší pracovní trh. Počet zaměstnanců v německém stavebnictví, který klesal od roku 2008, opět roste úměrně se vzrůstajícím objemem stavební produkce.

 

Dny stavitelství a architektury zahájily další ročník

Manažer roku

Podobné příspěvky

Český zpěvák Karelll je první Čech na světovém festivalu MUSEXPO

Šebík

Sváteční atmosféru prožili senioři při procházce Prahou organizované občanským sdružením Život 90.

Šebík

První závod MČR juniorů vyhrál Eduard Krčmář, druhý skončil Zdeněk Holub

Afri