Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

VLADIMÍR SKREPL I ANANAS A KAPKY POTU

a

Výstavu můžete shlédnout v termínu od 10. 4. 2013 do 7. 6. 2013 v galerii na adrese Praha 1, Dlouhá 5 od pondělí do pátku 10.00 – 18.00 hod.

Galerie dvorak sec contemporary s potěšením představuje samostatnou výstavu jednoho z nejvlivnějších českých umělců Vladimíra Skrepla, prezentující autorovy nejnovější realizace vytvořené za několik posledních měsíců. Vladimír Skrepl pokračuje v tvorbě silně výrazových a pastózních figurálních maleb, které vzbuzují obsesivní nutkání rozluštit jejich obsah. Slavnostní vernisáž výstavy Ananas a kapky potu zahájil kurátor a teoretik umění Otto M. Urban.

Tvorba Vladimíra Skrepla je velmi ojedinělá a svým způsobem generačně nezařaditelná do kontextu české výtvarné scény. Jeho práce se vymyká z vlivů a trendů celé české výtvarné scény, umělecky si stojí samostatně s velmi charakteristickým expresivním projevem. Přesto všechno umělcova tvorba hraje důležitou roli na poli českého současného umění, jako dlouholetý pedagog na pražské Akademii výtvarných umění má výrazný vliv na nastupující generaci umělců.

68tbVladimír Skrepl se narodil v roce 1955 v Jihlavě, v letech 1976-1981 absolvoval katedru dějin umění a etnografie na filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 1994 působí jako vedoucí malířského ateliéru na pražské Akademii výtvarných umění. Vladimír Skrepl má na české výtvarné scéně široký záběr, působí nejen jako pedagog, teoretik umění, malíř a tvůrce objektů a instalací, ale také jako kurátor, kdy v letech 1981-1991 působil v Galerii hlavního města Prahy.

Pro malbu Vladimíra Skrepla je charakteristická hluboká vrstva barvy s rozpoznatelnými silnými tahy štětce a figurálně laděným expresivním obsahem. Barevná živost a jistá spontánnost malby vytváří nenapodobitelné napětí. V jeho obrazech často najdeme deformované primitivně zobrazené lidské postavy nebo zvířata na neutrálním barevném pozadí, které nechává dominovat figuře. Tvarující gesta a symboly, se kterými autor pracuje, tvoří systém asociativně vznikajícího esteticky nezvyklého celku. Jeho obrazy vzbuzují otřes, využívá deformaci, nechává vznikat nové druhy tvarů a vztahů vycházející ze všednosti. Skrepl také používá spreje a hrubou kaligrafii, vlepuje různé předměty nebo kousky fotografií, novin atd. Nanáší silné vrstvy barev několikrát na sebe a vytvoří tak až reliéfní obraz vzbuzující touhu dozvědět se, co je pod nimi namalováno. Do procesu malby vkládá jistý magický rituál, z něhož vznikají vize pocházející z nejhlubšího nitra povědomí. Skreplovy malby působí velmi monumentálně, a to nejen ty velkoformátové. Silné tahy štětce, dominantní námět a použití jasných barev vytváří pocit obrazu pod lupou. Obrazy Vladimíra Skrepla pokaždé překvapují. V zobrazených tématech se zrcadlí všechna možná známá traumata člověka, která zažívá, a šokují.

3tbNejnovější malby Vladimíra Skrepla prezentované na výstavě Ananas a kapky potu vznikaly v posledních několika měsících a jsou opět charakteristické svými pastózními vrstvami, stále hektičtější barevnou škálou a rozmáchlejšími tahy štětcem.

Díla Vladimíra Skrepla jsou často součástí významných skupinových výstav prezentujících současnou scénu v Česku i v zahraničí. Jeho práce je zastoupena v nejdůležitějších českých uměleckých institucích, mimo jiné v Národní galerii v Praze, Galerie hlavního města Prahy nebo Moravská galerie v Brně, či v předních soukromých sbírkách umění v Česku i zahraničí.

Podobné příspěvky

Michal David složí hit pro kapelu Two Weeks In Nashville

Šebík

Vyzkoušeli jsme Toyotu Rav 4 2.0L Valvematic 4×4

Afri

Názor na regulaci prostituce dělí společnost i politiky

Šebík