Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Vyhlídky na trhu práce

Porovnání dle odvětví

Zaměstnavatelé v pěti z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí nárůst počtu pracovních sil. Nejsilnější náborové aktivity hlásí odvětví Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody a odvětví Ubytování a stravování s Indexem +12 %. Negativní náborové plány očekávají zaměstnavatelé v pěti odvětvích. Nejhorší situaci na trhu práce hlásí Doprava, skladování a logistika s Indexem -14 %.

Regionální srovnání v rámci ČR

Zaměstnavatelé v Praze očekávají pro druhé čtvrtletí 2013 mírné zvýšení počtu pracovních sil s hodnotou Čistého indexu trhu práce +2 %, mírně slabší index hlásí Čechy (+1 %). Naproti tomu zaměstnavatelé na Moravě předpovídají nepříznivé náborové prostředí s hodnotou Indexu -6 %.

Globální pohled

Z průzkumu vyplývá přetrvávající nejistota zaměstnavatelů v celém světě. Hodnota Čistého indexu trhu práce má pro druhé čtvrtletí 2013 různou úroveň a vypadá to, že mnoho zaměstnavatelů vyčkává na jasné vyřešení evropské dluhové krize a na signály ozdravení globální ekonomiky, než se trhy práce ustálí a začnou se dále rozvíjet. Zaměstnavatelé ve více než ve dvou třetinách sledovaných trhů práce hlásí pro druhé čtvrtletí pozitivní náborové plány. Proti předchozímu čtvrtletí se Index zvýšil ve 21 sledovaných zemích a oblastech, avšak v 15 zemích je v různé míře nižší. Zaměstnavatelé v 25 zemích a oblastech předpovídají slabší Index v porovnání se stejným obdobím minulého roku. Z celosvětového hlediska je nejsilnější předpověď v Brazílii, Tchaj-wanu, Turecku a Indii. Naproti tomu, nejslabší náborové prostředí očekávají zaměstnavatelé v Itálii, Španělsku, Řecku a Nizozemí. Index ve Španělsku a Itálii odpovídá nejnižší dosažené hodnotě za dobu průzkumu.

 

Další výsledky průzkumu Manpower Index trhu práce budou zveřejněny 11. června 2013.

 

O průzkumu „Manpower Index trhu práce“

Průzkum Manpower Index trhu práce se provádí každé čtvrtletí za účelem sledování záměrů zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí. Česká republika je jednou ze 42 zemí a oblastí, ve které průzkum probíhá. V rámci projektu Manpower Index trhu práce pro 2. kvartál roku 2013 byli osloveni zaměstnavatelé reprezentativního vzorku 750 zaměstnanců v České republice a byla jim položena stejná otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v druhém čtvrtletí 2013 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?

Průzkum „Manpower Index trhu práce“ se provádí každé čtvrtletí za účelem sledování záměrů zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí.

Průzkum probíhá již 50 let a za tuto dobu se stal jedním z nejdůvěryhodnějších průzkumů náborové aktivity na světě. Manpower Index trhu práce je založen na dotazování více než 66 000 zaměstnavatelů z veřejného i soukromého sektoru napříč 42 zeměmi a je považován za vysoce důvěryhodný ekonomický indikátor.

Průzkum Manpower Index trhu práce nyní probíhá v těchto 42 zemích a oblastech světa: Argentina, Austrálie, Belgie, Brazílie, Bulharsko, Česká republika, Čína, Finsko, Francie, Guatemala, Hongkong, Indie, Irsko, Itálie, Izrael, Japonsko, Jihoafrická republika, Kostarika, Kanada, Kolumbie, Maďarsko, Mexiko, Německo, Nizozemí, Nový Zéland, Norsko, Panama, Peru, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tchaj-wan, Turecko, USA a Velká Británie. Projekt odstartoval ve Spojených státech a Kanadě v roce 1962 a v roce 1966 se zapojila také Velká Británie. V roce 2002 se připojují Mexiko a Irsko, o rok později pak dalších 13 zemí. Nový Zéland se přidává v roce 2004, Čína, Indie, Švýcarsko a Tchaj-wan v roce 2005 a Argentina, Peru, Kostarika a Jihoafrická republika v roce 2006. V roce 2008 se do projektu zapojují i Česká republika, Guatemala, Kolumbie, Polsko, Rumunsko a Řecko, v roce 2009 Maďarsko a Brazílie, v roce 2010 Panama, pro rok 2011 Bulharsko, Izrael, Slovensko, Slovinsko a Turecko, v roce 2012 Finsko.

Více informací o průzkumu a detailní výsledky za všechny země najdete na stránkách www.manpowergroup.com v sekci Research Center nebo na http://www.manpower.cz/index-trhu-prace.php

 

*********************************************************************************************************************************************************************

O společnosti ManpowerGroup

Společnost ManpowerGroup™(NYSE: MAN) je světovým lídrem v oblasti inovativních řešení otázek lidských zdrojů. Společnost vytváří a poskytuje účinná řešení, která pomáhají jejím klientům dosáhnout svých cílů a zvýšit svoji konkurence schopnost. Manpower, společnost s obratem $21 miliard a s více než 60letou zkušeností v oboru, nabízí jedinečnou komplexní nabídku inovativních řešení, která pomáhají klientům uspět v Lidském věku (Human Age). Tato řešení zahrnují všechny aspekty potřeb získat nové talenty, od náboru a hodnocení, školení a rozvoj, řízení kariéry, po outsourcing a poradenské služby.

ManpowerGroup disponuje největší světovou sítí v oblasti lidských zdrojů s téměř 3500 pobočkami v 80 zemích. Vytváří tak dynamickou kombinaci bezkonkurenční globální působnosti s cennými zkušenostmi a místními znalostmi, aby vyhověla potřebám svých 400 000 zákazníků ročně, k nimž se řadí jak menší a střední podniky všech odvětví, tak největší světové nadnárodní korporace. Propojením hlubokého chápání lidského potenciálu s ambicemi klientů, pomáhá Manpower Group společnostem i jednotlivcům dosáhnout více, než si představovali – protože jejich úspěch vede k našemu úspěchu. A vytvořením těchto mocných spojení vytváříme sílu, která žene společnosti dopředu, urychluje osobní úspěch a buduje dlouhodobě úspěšné společnosti. Zvyšujeme potenciál světa práce. ManpowerGroup poskytuje svá řešení v rámci svých společností ManpowerGroup™ Solutions, Manpower®, Experis™ and Right Management®.

Zjistěte si více informací o tom, jak vám ManpowerGroup může pomoci uspět na www.manpowergroup.com.

ManpowerGroup je nejvíce důvěryhodnou značkou ve svém oboru a opět byla jako jediná společnost z oboru lidských zdrojů jmenována na seznamu Světových etických společností 2012 Institutem Ethisphere za svoje principy a závazky k etickému chování, včetně etického řízení a dodržování etických postupů a za svoji společenskou odpovědnost.

V lednu 2011 ManpowerGroup upozornil na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu na začátek nové éry – Věku lidstva (Human Age), kde kapitál byl nahrazen talentem, který nyní tvoří hlavní konkurenční výhodu. Koncept talentismu jako nového kapitalismu se ujal a stal se hlavním tématem Světového ekonomického fóra v Davosu v roce 2012. Více informací o této nové éře najdete na www.manpowergroup.com/humanage.

Získejte přístup k rozsáhlým dokumentům ManpowerGroup, jako je např. výroční zpráva Průzkumu nedostatku talentů a Manpower Index trhu práce. Tyto zprávy jsou nejvěrohodnější zdroje informací o aktivitách zaměstnavatelů na celém světě a můžete je získat přes aplikaci ManpowerGroup World of Work Insight iPad. Tato aplikace zkoumá výzvy, kterým současní zaměstnavatelé musí čelit, a pomáhá jim orientovat se ve světě práce, poskytuje detailní komentáře, analýzy a doporučení vhodných strategií.

ManpowerGroup v České republice

V České republice se ManpowerGroup každý měsíc stará o personální a mzdovou agendu pro téměř 8 000 zaměstnanců, které vyhledal a kteří pracují u jeho klientů. V roce 2012, díky své sítí 25 poboček, ManpowerGroup našel pro 1 000 klientů 19 000 nových zaměstnanců. Více informací o společnosti ManpowerGroup naleznete na www.manpowergroup.cz.

 

Podobné příspěvky

V Galerii ocelových figurín můžete nasednout do luxusních sportovních vozů

Afri

Magická fontána se už za měsíc vrací na pražské Výstaviště

Afri

FOR FAMILY zabaví všechny generace

Jaroslav Hauer