Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Winter Affair pivovaru Zichovec největší pivní událost zimy

Že i pivo může nabídnout chvíle plné luxusu a rozmanitosti? To přesně na konci ledna ukázal pivovar Zichovec během svého jednodenního festivalu Winter Affair, který proběhl 27. ledna v prostorách bývalého kostela Gabriel Loci na pražském Smíchově.

Pro tuto příležitost pozvali 25 špičkových evropských pivovarů, které na místě reprezentovali samotní pivovarníci a během dne piv ukázali kompletní rozsah světa luxusních piv komukoliv, kdo se rozhodl účastnit. „Asi je třeba hlavně říct, že v Zichovci milujeme pivo a teda nejen to naše. Milujeme rozmanitost, kterou pivní svět nabízí, a tak bylo možno ochutnat celkem 150 piv, které byly vybrány tak, aby přilákali ty největší fanoušky prémiových piv. Na jeden den proměnit krásný prostor kostelu Gabriel Loci na chrám toho nejlepšího piva, vytvořit zážitek, vzpomínku, na kterou nikdo z účastněných jen tak nezapomene,” prozrazuje svou vizi Miroslav Ostrý, který měl na starosti nejen organizaci festivalu, ale i celý export pivovaru Zichovec. A právě jeho zkušenosti v zahraničí pro něj byli tou největší inspirací: „Loňský rok byl pro Zichovec skokový, vyrostli jsme nejen doma, ale i v zahraničí. Celkem jsme vyvezli pivo do 23 zemí a ve velké části z nich se účastnili nejrůznějších pivních festivalů. To nám dalo dvě věci: Jednak hromadu kontaktů na ty nejzajímavější sládky z celé Evropy, ale hlavně inspiraci, jak se dá takový festival vůbec dělat. Jako jeden celodenní zážitek, za jednotnou cenu a s těmi úplně nejlepšími pivy, co najdete.”

Winter Affair totiž nedrží formát klasického pivního festivalu, jak ho známe u nás. Místo, aby si člověk platil piva zvlášť, zaplatí jednu vyšší cenovku a celý den pak může degustovat po malých skleničkách cokoliv se mu zlíbí. A že bylo co! Zichovečtí nám kladli na srdce hlavně to, že jejich výběr piv prostě nemá obdoby, že jejich cílem je, aby lidé z festivalu odcházeli s pocitem nevěřícnosti, s pocitem, že co právě ochutnali jim nejen otevřelo obzory, ale úplně změnilo pohled na pivovarnictví a jeho rozmanitost.

Procesy za rozhodováním nám blíže představil Adam Huml, pivní someliér a milovník piva, který našel domov v zichoveckém marketingovém týmu: “Nebudu chodit kolem horké kaše. Cena přes dva tisíce za vstupenku je dost. Ale myslím, že je snadno vysvětlitelná, piva, která jsme do Prahy přivezli totiž není žádná přehlídka industriálních ležáků. Návštěvníci ochutnali velké množství piv, která jsou silově na úrovni vína. Každý z pivovarů, který jsme pečlivě vybrali přivezl to nejzajímavější ze své produkce. Extrémně silná piva stařená po dlouhé roky v sudech po tvrdém alkoholu. Piva s exotickými přísadami, ovocem nebo třeba piva fermentována spontánně, přírodně, tak jako před industriální revolucí. Zároveň jsme ale chtěli lidem nabídnout víc než jen ta piva. Proto jsme z každého pivovaru pozvali dvojici jejich zakladatelů a/nebo sládků, kteří si svá piva na festivalu odprezentovali. I proto jsme chtěli ze zážitku eliminovat finanční transakce. Nemůžete si pozvat světového sládka a chtít po něm, aby stál za kasou.”

Adam nám zároveň vykreslil krásné příklady pivovarů a piv, která byla na festivalu. Třeba slavný švédský pivovar Omnipollo, mezi jehož šesticí piv naleznete třeba šílený stout “CHURCH AMUN RA” vyráběný solera metodou v dřevěných sudech a se 17 % alkoholu. Z Anglie leedský pivovar Northern Monk nebo birminghamský pivovar Attic Brew Co. A oba nabídli nevídaný pohled do světa hypermoderních chmelených piv a silných v sudech stařených imperiálních stoutů. Itálii reprezentovala úplná špička, pivovar Ca’ del Brado se zabývá naturální fermentací a využívání lokálního italského ovoce jako je hroznové víno nebo kiwi. Dalšími zeměmi, které představili úplné pivovarské špičky byli: Německo, Rakousko, Slovensko, Polsko, Bulharsko, Srbsko, Finsko, Francie, Rumunsko, Maďarsko, Belgie, Chorvatsko, Nizozemsko a samozřejmě i reprezentanti naší republiky. Zahraniční produkce byla doplněna o malý ležákový bar.

Majitel pivovaru Ondra Husák říká: „No lhal bych vám, kdybych tvrdil, že mě s tímhle nápadem nemuseli přemlouvat. Ale asi nejde naplnit si pivovar skoro až fanatickými milovníky piva a pak jim neumožnit realizovat jejich šílené nápady. V Zichovci se snažíme skrze naší produkci přinášet co největší rozmanitost chutí a já jsme moc rád, že nyní ty obzory můžeme rozšířit ještě o vize dalších 24 světových pivovarníků, kteří k nám všichni přijeli v jeden den. Budu rád za každého člověka, kterému tímhle festivalem rozšíříme obzory. Pivo je prostě o tolik víc, než je mu často přiznáváno.” Na festivalu jsme potkali Martina Urbana, vedoucího výroby, hlavního sládka, který nám odpověděl na několik otázek o pivovaru Zichovec.

Jaký je výstav pivovaru?

Loni   to bylo 12500 hl, předloni 9.960 hl.   Várek u nás v minulém roce proběhlo celkem 424. Tento nárůst oproti 368 várkám roku 2022 byl možný hlavně díky odstředivce, která nám umožnila rozšířit produkci, aniž bychom museli nakupovat novou kapacitu v podobě tanků.Dříve byl minipivovar definován ročním výstavem 10 000 hl, loni se to zvýšilo na 30 000 hl. Víc už nejsme schopni uvařit, jsme na hranici kapacity, co se týká varny i toho abychom nemuseli vařit o víkendu.

Jaký druh piv vaříte? Produkci tvoří z 50% české ležáky, používáme na ně český chmel Žatecký poloraný červeňák, chmel Sládek. Na naše nejprodávanější pivo Krahulík 110 používáme směs českých chmelů vyšlechtěných z Žateckého poloraného červeňáku: Harmonie a Saez Shine. Na zbylých 50% produkce což jsou piva inspirována zahraníčím (Německo, Anglie, Irsko, USA) používáme cizí chmely, které do těch piv patří.

V Bambergu jsme pili nakouřené pivo, také ho děláte? Loni jsme ho uvařili pod názvem Bamberger. U těchto piv je menší prodej., nejvíc jdou na odbyt ležáky. Lidé také hodně chtějí Piva New England IPY. Jsou to hodně chmelená piva ale ne na hořkost ale na aroma. Chmel je dodáván až po chmelovaru, nebo nejlépe za studena chmelené.

Jaký je cíl festivalu?

Festivalem v Praze chceme propagovat naše pivo do světa. V okolních státech jsou festivaly, které jsou koncipovány na vysoké vstupné a ochutnávku nejlepších piv. Bereme to jako investici do budoucna. Je sice vysoké vstupné 2300 Kč, ale my na tom ještě tisíce proděláme. Máme teoretickou šanci, že příští rok prodáme víc lístků a neproděláme.

To vám samozřejmě přejeme a děkujeme, že jste nás zavedl k ležákovému baru. Není na škodu ochutnat různá cizí piva, ale přece jen nejvíc chutná poctivý český ležák.

Letošní festival

Na festival dorazilo 500 milovníků piva, kteří ochutnali 160 piv od 35 pivovarů. V tom je i 10 českých pivovarů, kteří na místě prezentovali svůj ležák.

Historie pivovaru Zichovec

V hlavě Ivana Husáka vznikl v roce 2010 nápad na vybudování vlastního pivovaru. V malebné vesničce Zichovec u Slaného vznikl rodinný craftový minipivovar v roce 2012.V roce 2016 výrobu přesunuli do zrekonstruované budovy bývalé tankové střelnice v Lounech v Ústeckém kraji na severu Čech. Tanky se tak vrátily na své původní místo. Kontrolu nad chodem převzali synové Ondřej a Jan.  V roce 2017 koupili starý autobus Renault City bus, uvnitř ho přestavěli na pojízdnou hospodu a s pivobusem začali obrážet festivaly a nejrůznější akce po celé ČR. Roku 2018 uspořádali první Zichovec Beer Fest. Do roku 2019 všechna piva stáčeli primárně do sudů nebo lahví, stejně jako většina českých minipivovarů. Trend plechovek však začal pomalu přicházet i do naší republiky. Rozhodli se proto koupit stáčecí linku na plechovky.

Jaromír Hampl                             Foto: archiv Zichovec

Podobné příspěvky

OCENĚNÍ ČESKÝCH PODNIKATELEK – OCP

Redakce

Pouť do světa nevidomých

Redakce

Křest knihy a videoklipu

Redakce