Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Politika Tiskové Zprávy Zprávy z Prahy

Žádat o odpuštění bez pokání, nemá smysl, vyplynulo z výročí upálení

Vzpomínkovou ekumenickou bohoslužbou v Kostnici skončila hlavní část připomínek mistra Jana Husa, který byl před 600 lety v tomto jihoněmeckém městě upálen. V zaplněném chrámu Panny Marie promluvili i zástupci českých církví, hovořili hlavně o smíření a o tom, že je třeba žít v pravdě.

Sdružení kostnických křesťanských církví v chrámu požádalo o odpuštění za smrt Jana Husa i Jeronýma Pražského, který byl na kostnickém koncilu upálen v roce 1416. “Vidíme se jako nástupci v 15. století ještě nerozdělené západořímské církve. Litujeme bezpráví, které bylo při kostnickém koncilu spácháno na Janu Husovi a Jeronýmovi Pražském ze strany politiků i církve. Žádáme všechny, kterým jsou Jan Hus a Jeroným Pražský blízcí, o odpuštění,” uvedli zástupci sdružení. Rozsudek ale musí být anulován a nastat účinné pokání, jinak odpuštění není reálné, podotýkají právníci a další oslovení odborníci..

Největší kostnický chrám byl symbolickým místem pro vzpomínkovou bohoslužbu. Právě zde byl v roce 1415 Hus označen za kacíře, církevní hodnostáři mu nechali ostříhat tonzuru jako zbavení kněžského stavu a odsoudili ho k smrti na hranici.

“Dnes by Hus v žádném případě za kacíře považován nebyl,” řekl v chrámu plzeňský biskup František Radkovský. “Mnoho z toho, o co se Hus zasazoval, se dnes bohudíky stalo v katolické církvi realitou,” uvedl a připomněl zejména zavedení liturgie v národních jazycích. To ale samozřejmě nestačí, podotýkají znalci historie a teologie.

Kněží na vzpomínkové bohoslužbě také opakovaně vyzývali k dodržování hodnot, jež vyznával i Hus. “Husovo volání po pravdě je dodnes aktuální. Všichni by se měli sami sebe ptát, zda žijí v pravdě, nebo se řídí zásadou koho chleba jíš, toho píseň zpívej,” řekla děkanka českobratrské církve Martina Šeráková.

Bohoslužbou skončil vzpomínkový víkend, při němž byla v Kostnici mimo jiné odhalena i socha, která Husa připomíná. Jihoněmecké město si ale bude českého kněze připomínat i po zbytek roku. Ve městě se budou konat pouliční představení ukazující Husův osud, turisté se mohou připojit k prohlídkám Kostnice v historických kostýmech.

V Betlémské kapli rovněž proběhla ekumenická bohoslužba, po níž se vybíralo na syrské uprchlíky. Nikdo se však nezmínil, proč prchají, proč jsou chudáci i v Evropě, kam prchají a bezdomovci, když svatý Martin si roztrhl plášť, vidouc chudáka a polovinu mu předal, svěřil se TOP reportérce jeden mladý věřící. Ministr Herman ani premiér Sobotka se na akci o těchto problémech bohužel nezmínili. (mrx)

Podobné příspěvky

Kamarád taky rád…s kým se schází Mahulena Bočanová?

Jaroslav Hauer

Emirates posílí lety do Austrálie

Redakce

Zřídím horkou linku do Senátu a dám si tam pozor na lejna od pávů

Redakce