Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Zimní pneu

Jako každý rok si řidiči svých automobilů musí přezout své pneumatiky na zimní. Od 1. listopadu je totiž mít nutné mít na ráfcích svých automobilů zimní pneumatiky. Pro správnou funkčnost zimní pneumatiky je nutné dodržet několik základních pravidel.

LetniPneu

Prvním pravidlem je minimální hloubka dezénu 4 mm. Tato míra je uzákoněna v platné legislativě. Pokud máte tuto hloubku dezénu menší než povinných 4 mm, tak vám policie může dát pokutu 5 000 až 10 000 korun. Samozřejmostí, dle platné legislativy, zákaz řízení na 6 – 12 měsíců a ztráta 5 bodů.

Druhým pravidlem, které už není v psáno v zákonech, je obutí stejných pneumatik na všechny 4 kola. Pokud by si totiž řidič dal na své auto pneumatiky rozdílné značky, typy, případně i vzorek a stáří pneumatik, tak nejsou zaručeny stejné podmínky chování vzorku pneumatik a tak je možné, že při kritických okamžicích řízení se auto stane nepředvídatelně ovladatelné.


Třetím důležitým pravidlem je stáří pneumatik ne více než 4 roky. Zimní pneumatika po 4 letech postupně ztrácí své charakteristické vlastnosti, tak nesplňuje rysy, které jsou důležité pro zimní pneumatiky.

VzorekZimniPneu
Zimní pneu

Mnoho řidičů si nechává zimní pneumatiky i během letní sezóny. Tuto, pro uživatele, levnější myšlenku nedoporučuji, protože každá pneumatika, jak zimní, tak letní je tvořena pro určité rozsahy teplot a pro určitý povrch. Mimo svůj teplotní rozsah ztrácí své charakteristické vlastnosti, které umožní, jak v zimě, tak v létě umožní bezpečnou jízdu.

Jak poznat zimní pneumatiku od letní? Každá pneumatika má na svém povrchu znakový kód, který charakterizuje vlastnosti pneumatiky. Například 195/65 R 15 91 T tl M+S znamená: 195 je šířka pneumatiky v mm, 65 je boční profil pneumatiky, R je radiální konstrukce pneumatiky, 15 Průměr ráfku v palcích, 91 index nosnosti, T rychlostní index, tl bezdušová konstrukce a M+S znamená zimní pneumatiku.

Je tedy nutné, nejen pro legislativu a ochranu před pokutami, ale i pro pocit z jízdy a bezpečnost, si do 1. listopadu nechat své ráfky obout do zimních pneumatik.

Podobné příspěvky

Svatojakubská zimní varhanní slavnost

Šebík

Mig 21 vydávají videoklip k nové písni TěsněVedleSebe

Jaroslav Hauer

Prvni český digiromán

Afri