Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti a události z Prahy 1

Jak velký vliv mají městská data na změnu klimatu

Emauzy

Mezinárodní kongres Prague City Data Congress (PCDC) se v druhé polovině září stane místem setkání tuzemských i zahraničních expertů na městská data. Zúčastnit se dvoudenního interaktivního programu konference, během které se budou konat workshopy, lekce s případovými studiemi, komentované procházky Prahou a hlavní přednášky, může každý, koho téma zajímá. Stačí se zaregistrovat.

Jak velký vliv mají městská data na změnu klimatu, mobility a veřejného prostoru?

Pozvání přijali například Fábio Duarte a Eunsu Kim, aby představili svoje zkušenosti s projekty v americkém MIT. Fábio Duarte, hlavní vědecký pracovník přednášející v Senseable City Lab, za pomoci analýzy dat z chytrých hodinek a dalších aplikací pro selftracking vysvětlí, proč jsou některé ulice víc oblíbené než jiné. Následně ve své keynote přednášce Eunsu Kim odpoví na otázku, jestli se při využívání technologií ve veřejném prostoru nezapomíná na člověka.

Kongres se bude tentokrát věnovat zejména otázkám mobility a veřejného prostoru. Zaměříme se na to, jak města ovlivňuje globální oteplování či celoplanetární technologický vývoj a jak se to promítá do jejich rozvoje. Výzkumníci, politici, zástupci městských správ nebo umělci se podělí o své zkušenosti a názory na vývoj v oblasti technologií, dat, veřejného prostoru a vnímání městského života,“ říká vedoucí pražské datové platformy Golemio Benedikt Kotmel z městské společnosti Operátor ICT (OICT), která letošní čtvrtý ročník opět organizuje.

Do Prahy přijedou další odborníci, kteří patří mezi současnou světovou špičku

Díky všudypřítomným technologiím Smart City se nabízí otázka, jestli bychom se měli obávat o evropské hodnoty, jako je soukromí, autonomie, lidská kontrola, inkluzivita nebo srozumitelnost. Jak zajistíme, že nám digitální technologie nepřerostou přes hlavu, a co se stane, když se tyto hodnoty vezmou v úvahu při návrhu chytrého města? O tom budou moci účastníci kongresu aktivně diskutovat s Thijsem Turelem z AMS Responsible Sensing Lab, který se věnuje navrhování Smart City na základě evropských hodnot.

Pilotní projekt TreesAI, který vznikl ve spolupráci s městem Glasgow, představí během interaktivního semináře Sofia Valentini a Arianna Smaron z Dark Matter Labs. Jejich workshop bude založený na strukturované analýze možných scénářů SAF – Scenario Analysis Framework. Tato analýza umožnila řešit problémy ve městech za pomoci přírody (Nature-Based solutions – NbS), konkrétně stromů a sledovat jejich dlouhodobý vývoj za různých povětrnostních podmínek, režimů údržby, druhového složení, prostorového rozmístění nebo vystavení chorobám. Praha se tak bude moci seznámit s daty, která byla shromážděna a použita v Glasgow, jaký dopad měly výstupy z projektu na město a jeho obyvatele a jak by podobný projekt mohl fungovat v metropoli.

Úterní program zahájí přednáška Laury Buettner, která pracuje v Kanceláři Senátu Svobodného a hanzovního města Hamburk jako expertka v oddělení IT a digitalizace. Zde se zabývá vytvářením a rozšiřováním správy dat pro město. Ví proto, kde a jak vznikají data ve městě, co se s nimi děje, jak je lze smysluplně využít a jak na jejich základě efektivně přijímat rozhodnutí a opatření.

Jorn Wemmenhove z projektu Humankind za pomocí Freuda, Aristotela a osvědčených postupů z městského plánování ukáže, jak lze vytvořit kvalitní veřejný prostor, který staví člověka do svého středu, a jakou roli hrají data při vytváření lidských a přívětivých měst.

Kdy a kde se konference koná

Kdy: pondělí 19. a úterý 20. září 2022, od 10 h

Kde: Vyšehradská 51, Praha 2, v prostorách CAMP (Centrum architektury a městského plánování (komplex Emauzského kláštera)

Program: www.praguedatacongress.com/cz/program

Řečníci: www.praguedatacongress.com/cz/speakers

Vstupné: zdarma, je třeba se zaregistrovat

Více informací a registrace: www.praguedatacongress.com/cz/

Jana Buraňová

Podobné příspěvky

V Praze odstartoval výstavní projekt Praha město pro lidi

Afri

Žáci soutěžili v informatice

Afri

Bereme si příklad z ostatních měst

Afri