Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti a události z Prahy 1

Netradiční svatý Patrik v Praze

Hejma - Praha 1

Při příležitosti oslav Dnu svatého Patrika, který se každoročně koná 17. března, se uskutečnila netradiční oslava za účasti představitelů irského velvyslanectví v Česku a řady dalších hostů. Konala se v nově zrekonstruované budově Hybernská 1, která je historicky s Irskem významně propojena. Součástí akce bylo také odhalení informační tabule, která historii budovy popisuje.

Netradiční svatý Patrik v Praze. Vzácní hosté oslavili zelený svátek v unikátní budově s irskými kořeny

Oslavy Dnu svatého Patrika v Hybernské 1 se zúčastnila řada významných hostů: ministr spravedlnosti Irska James Browne, velvyslankyně Irska v České republice a na Ukrajině Cliona Manahan nebo vedoucí mise na velvyslanectví Irska v České republice Erin Swan. Z českých představitelů se akce zúčastnil starosta Městské části Prahy 1 Petr Hejma, farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká a architekt rekonstrukce budovy Hybernská 1 Radan Hubička. 

Součástí slavnostního programu bylo i nasvícení budovy do tradiční zelené barvy. Účastníci taky odhalili zcela novou informační tabuli, ze které se kolemjdoucí dozvědí historii objektu a detaily o jeho úspěšné rekonstrukci. Umístěná je v průchodu z ulice V Celnici do ulice Hybernská.

„V Praze najdete jen málo míst, která by byla s Irskem historicky spojená tak, jako je právě tato budova. Při její rekonstrukci jsme postupovali nanejvýš citlivě s ohledem na historické vazby. Jsem proto velmi rád, že toto dědictví zaujalo i naše irské hosty, kteří přišli oslavit jeden ze svých nejvýznamnějších svátků právě k nám. Máme spolu skvělé vztahy, které jsme touto příležitostí mohli podpořit,“ uvádí podnikatel, majitel holdingu Eco-Investment a filantrop Milan Fiľo, který je současně i majitelem objektu Hybernská 1.

První historické zmínky o budově na Hybernské 1 sahají až doby Karla IV. V 17. století pak byl na tomto místě založen klášter irských františkánů neboli hybernů. Latinské označení pro Irsko, tedy Hiberni, se také promítá do současného názvu objektu i celé ulice. Klášter irských františkánů fungoval až do roku 1785. Od té doby budova sloužila zejména pro účely různých úřadů.

V letech 2019–2021 prošla Hybernská 1 rozsáhlou rekonstrukcí, na které odborníci oceňují mimořádný přístup k památkovým hodnotám objektu, zcela výjimečné řešení exteriéru i interiéru a provedení detailů. Projekt rekonstrukce získal ocenění Stavba roku 2021. Autorem projektu je Architektonický ateliér Radana Hubičky. Stavbu financoval podnikatel, majitel holdingu Eco-Investment a filantrop Milan Fiľo.

Jsme pyšní na tento projekt a získání titulu Stavba roku 2021 si velmi ceníme. Od koupi této nemovitosti v roce 2016 jsme dokázali navrhnout a realizovat mimořádný projekt při zachování historické hodnoty objektu, respektování ojedinělosti této budovy a současně zajištění výjimečného architektonického i technického řešení,“ uvádí Milan Fiľo.

 V rámci rekonstrukce byl vnější vzhled historického objektu z velké části ponechán. Nová přístavba je orientována do prostoru náměstí, přičemž je od historické budovy odsazena a propojena pouze pomocí prosklených lávek. Přístavba je pojata jako kontrast vůči původnímu objektu jak svým tvarem, tak svým konstrukčním a materiálovým řešením. Fasádám přístavby tak dominují velkoformátové plochy z čirého skla, obklady z broušeného duralu či přiznané železobetonové schodiště.

O společnosti Eco-Investment 

Eco-Investment je soukromá investiční a holdingová společnost působící od roku 1996. Sídlí v Praze a investuje převážně na Slovensku a v České republice. Její portfolio zahrnuje investice v papírenském, obalovém a potravinářském průmyslu a také v energetice, nemovitostech či službách. Majitelem holdingu je podnikatel a filantrop Milan Fiľo. 

Petra Greksová 

Podobné příspěvky

Skupina CRESTYL bezplatně zapůjčila Správě železnic věrnou kopii pražského hlavního nádraží

Afri

Sokolové oslavují dnes svůj Památný den 8. října

Afri

Muzeum hlavního města Prahy pořádá výstavu Tisíc barev pohádky

Afri