Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Auto-Moto Zajímavosti

Elektromobilitu začíná více využívat kvůli udržitelnosti jen třetina Pražanů

e-salon-ionig5
Lidé v Praze zatím nedůvěřují elektromobilitě. Nepovažují ji za dostatečně praktickou a udržitelnost pro ně není priorita. Podle průzkumu Urban Road Safety Index 2023 (URSI)* společnosti Cyclomedia, která se věnuje digitalizaci veřejného prostoru, ji kvůli udržitelnosti začíná více využívat pouhá třetina obyvatel hlavního města. Problém vidí také ve vysoké cenovce elektro-aut a nedostatečné síti dobíjecích stanic.
Jen třetina Pražanů, dávají přednost praktičnosti a pohodlí
ePeugeotPolovina lidí z Prahy by chtěla řídit elektromobil, ale je podle nich příliš drahý. Za problém považují dvě třetiny lidí z nich za nedostatečný počet nabíjecích stanic pro elektro-auta.
Pražská doprava se potýká s mnoha nešvary, které shrnul průzkum URSI. Místní obyvatelé se obávají nebezpečných křižovatek, oddělení cest pro automobily, veřejnou dopravu či chodce i nekvalitních vozovek. Zatím nedůvěřují ani elektromobilitě jako jsou kromě elektro automobilů i elektrokoloběžky či e-kola. Podle více než 60 procent Pražanů může právě e-mobilita za více nehod na ulicích.

A podobně lidé z Prahy nahlížejí i na e-auta. Zatím vidí více problémů a negativ než pozitiv. Polovina obyvatel by chtěla vlastnit elektromobil, ale považuje jej za příliš drahý. A vidí také problém v síti dobíjecích stanic. Podle portálu Cistadoprava.cz jich je jen v české metropoli téměř 1200, ale dvě třetiny lidí z Prahy si myslí, že by jich mělo být více.
ePeugeot“Právě rozšiřování počtu dobíjecích bodů na místa, je jednou z věcí, která by mohla pomoci překonat bariéru mezi řidiči a elektroauty. Předpokladem pro efektivní umístění dobíjecí stanice jsou komplexní, přesné a precizní informace o umístění, stavu a potenciálu místa. Jinými slovy, digitální dvojče, které tvoří základ pro plánování infrastruktury,“ říká Dominika Doláková, Business Development manažerka společnosti Cyclomedia, která podobná digitální obrazová řešení dodává městům po celé Evropě.
V evropském srovnání Pražané nepovažují udržitelnost za příliš důležitý aspekt dopravy, kterou využívají. Více než polovina, 55 procent Jsou na tom podobně jako lidé z Antverp, Helsinek či Budapešti. Naopak pro především pro obyvatele měst z jižní části Evropy jako je Barcelona, Řím, či Milán hraje snaha o cestování, které pomáhá životnímu prostředí, důležitou roli.
V evropském srovnání vnímají nejkritičtěji osobní elektromobilitu občané cyklistické velmoci Amsterdam. Podle 4 obyvatel hlavního města Nizozemska z pěti, se právě kvůli elektrokolům a elektro skútrům zvýšila nehodovost. Paradoxem je, že další město známé užíváním kol skončilo na opačném konci žebříčku. Dánská Kodaň takto kritická není a podobný pocit má jen necelá polovina tamních obyvatel.
Navzdory vysoké míře pozornosti, kterou veřejnost společnost věnuje udržitelnosti, praxe a konkrétní kroky absentují. “Kromě další práci při zlepšování povědomí o udržitelné dopravě a její dostupnosti je nutné, aby stoupala role a konkrétní aktivity českých obcí. Tato problematika se netýká jen Prahy, která je na tom v rámci České republiky z hlediska dispozic pro elektromobilitu výborně. Je třeba strategicky a podporovat rozšiřování veřejné dobíjecí infrastruktury, sdílení automobilů a ale také zlepšovat a rozšiřovat bezpečné cyklistické a pěší stezky,” dodává Doláková.
*Průzkum URSI uskutečnila agentura Multiscope v 25 městech Evropy na reprezentativním vzorku 7 515 respondentů, z nichž celkem 307 bylo z Prahy.
O společnosti Cyclomedia
Nizozemská společnost Cyclomedia je světovým lídrem v oblasti digitální vizualizace veřejného prostoru. Už více než 30 let poskytuje 360° snímky uličního prostoru, zabývá se také analýzou obrazových dat pomocí umělé inteligence. Vyvíjí, staví a řídí nejpokročilejší mobilní mapovací systémy na světě, které využívá k snímání osídlených oblastí Evropy a Severní Ameriky. Aktuální a přesná data, jež každoročně shromažďuje, pomáhají firmám i veřejnému sektoru zlepšovat prostředí evropských a amerických měst a činit je zelenější, přístupnější, chytřejší a bezpečnější. Panoramatická data společnosti Cyclomedia využívá například česká platforma Mapy.cz. Více na www.cyclomedia.com/en

Jan Huk

www.pram.cz

Podobné příspěvky

Veletrh MOTOCYKL Praha 2023

Redakce

Dnes bylo opět vyhlášeno Auto roku v České republice

Redakce

Nabídku sdílených vozů Autonapůl obohatí stylové Renaulty Arkana

Redakce