Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Auto-Moto

Jak správně využívat a nasazovat sněžné řetězy

nasazovani retezu na auto

Sníh může řidiče zaskočit i na prvním kopci ve městě. Proto se vyplatí po celé zimní období vozit v autě sněžné řetězy a naučit se je dopředu nasazovat. Česká legislativa je sice nenařizuje mít jako součást povinné výbavy, ale právě na horách se často se značkou doporučující nasazené řetězy řidiči setkají. A vždy je lepší jí důvěřovat, jinak hrozí pokuta.

Jak správně využívat a nasazovat sněžné řetězy

nasazovani retezuExistuje více druhů řetězů. Například látkové, které sice mohou v některých krizových situacích pomoci. Některé státy je ale jako sněžné řetězy neuznávají. V ideálním případě proto volte řetězy ocelové. Při koupi se pak řiďte tabulkou na obalu, která pomůže zorientovat se v tom, že právě tato velikost je vhodná pro naše auto.

Řetězy však mají i svá omezení. „Je dobré vědět, že řetězy můžete nasadit pouze v případě, když je vozovka pokrytá souvislou vrstvou ledu nebo sněhu. Poté je rychlost omezena maximálně na 50 kilometrů v hodině,“ říká Václav Zikmund z českého zastoupení automobilky Toyota.

Nebezpečnější je jízda z kopce

jizda s retezyPřestože obecně panuje představa, že mnohem náročnější je vyjet do kopce, zásadně nebezpečnější je jízda po sněhu či ledu z kopce. Ostatně zvlášť pokud máte pohon všech čtyř kol, s lecjakým kopcem si poradíte nezávisle na povrchu,“ říká Václav Zikmund.

Jakmile se povrch zlepší a vozovka bude opět sjízdná, je nutné řetězy z pneumatik ihned sundat. Jejich další použití by mohlo poškodit nejen vozovku, ale i samotné pneumatiky.

Naučte se je nasazovat v suchu a v teple v garáži

nasazovani retezuPři studiu toho, jak řetězy správně nasadit, nezůstávejte jen u teorie. Videa berte jako učebnici, ale pak si běžte vše, co jste nastudovali, vyzkoušet v praxi. Ideálně v suchu, v teple v garáži, kdy nikam nepospícháte, nemrznou vám ruce a nejste pod tlakem z toho, zda čekající trasu budete moct v bezpečí absolvovat.

Video s instruktáží najdete zde

Při nasazování řetězů vždy používejte rukavice. V terénu si pak venku klekněte na kobereček z auta, ať máte na práci veškeré pohodlí. Jakmile řetězy nasadíte, pomalu ujeďte jen pár set metrů, a poté ještě zkontrolujte, že opravdu pevně drží,“ přidává Václav Zikmund pár praktických rad na závěr.

Vladimír Michna

Podobné příspěvky

Příznivci tradiční značky JAWA se sjedou na mostecký autodrom

Afri

Třetí ročník veletrhu čisté mobility e-SALON proběhne ve dnech 11. až 14. listopadu

Afri

VOZY 208 A 2008 V ČELE SVÝCH KATEGORIÍ V ANKETĚ WOMEN’S WORLD CAR OF THE YEAR

Afri