Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Auto-Moto

Kolínská Toyota do roku 2040 dosáhne nulových emisí při výrobě aut

vyroba aut

Výrobní závod Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně chce do roku 2030 dosáhnout uhlíkové neutrality a již o deset let později by měl vytvářet nulové emise CO2. Hlavní oblastí, na kterou se zaměří, je redukce spotřeby energií, přechod na bezemisní zdroje a zlepšení technologií.

Nulové emise z výroby budou v roce 2040 dosáhovat všechny evropské závody značky Toyota

Meziročně Kolín v letech 2021 a 2022 snížil objem emisí o téměř tisíc tun CO2 za elektriku i za plyn. To je zhruba o tři procenta, řekl mluvčí TMMCZ Tomáš Paroubek. 

Již od roku 2019 závod nakupuje zelenou elektřinu z obnovitelných zdrojů. Tím snížila uhlíkové emise o více než 60 procent. Zároveň proběhla výměna světel za úspornější LED nebo instalace start/stop systémů.

I když většinu emisí CO2 vytváří energetické zdroje a spotřeba paliva do nových aut, výrobní závod zavádí ekologická řešení i v jiných oblastech. V červnu spustil první nabíječku elektrovozů v areálu, kterou v současnosti využívá ostraha pro nabíjení elektrické Toyoty Proace sloužící v jako zásahové vozidlo.

“Dále jsme spustili nové stojany s fotovoltaickými články na nabíjení elektrokol či koloběžek. Investice cca za 1 milion korun. A konečně v červnu jsme stočili první med od našich dvou včelstev, které jsme umístili v našem lesoparku u lakovny v rámci podpory biodiversity,” říká šéf kolínské Toyoty Robert Kiml.

Do roku 2030 bude v kolínském závodě následovat postupná náhrada technologií na zemní plyn a přechod k obnovitelným zdrojům. V roce 2040 by měly být všechny technologie na zemní plyn nahrazeny novými zdroji na vodík a bioplyn.

Toyota zároveň plánuje do roku 2050 snížit emise vyráběných vozů proti současnosti o 90 procent.

Vladimír Michna      

Podobné příspěvky

Toyota vyvinula novou hořčíkovou baterii pro elektromobily

Afri

Motocyklista König prošel úspěšně maturitou a plánuje zlepšení v Itálii

Afri

ÚAMK informuje – Neodmítejte testy alkoholu v zahraničí

Afri