Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Auto-Moto

Nový elektromobil Volvo EX30 poprvé v Česku

premiera volvo EX30

Volvo EX30, nejmenší elektrický model švédské automobilky, bylo oficiálně odhaleno v Praze.  Novinku představili Monika Zietek a Francesco Speciale, kteří stáli  již u začátku projektu elektromobilu Volvo EX30. 

Kompaktní elektrický crossover EX30

Volvo EX 30„Naším cílem je prosadit EX30 jako jeden z nejprodávanějších plně elektrických modelů v České republice. Věříme, že jeho nezpochybnitelné kvality, atraktivní cena a v neposlední řadě také fakt, že výrobu nyní nebrzdí žádná omezení, pomohou modelu EX30 dostat se v příštím roce mezi pětici nejprodávanějších elektrických vozů v tuzemsku,“ říká Alican Emiroğlu, generální ředitel Volvo Car Czech Republic.

 

Volvo EX30  a Volvo  EX90  společně otevírají novou kapitolu stylu švédské značky
Volvo EX30 je nejnovější a nejmenší. Je založeno na jiné platformě (SEA) než jeho větší sourozenci a přiváží řadu nových, zcela unikátních řešení.  Zaujme už třeba samotnými základními rozměry vozu – délka 4233 mm, šířka 1836 mm a výška 1555 mm. Nová platforma uzpůsobená pro elektrické vozy se vyznačuje dlouhým rozvorem. 
Volvo EX30 je nejzelenější auto značky 

Odkazy na švédský původ značky lze vysledovat nejen v celkovém minimalistickém pojetí designu – v interiéru reprezentovaném nahrazením většiny fyzických ovladačů dotykovou obrazovkou infotainmentu –, ale i v jednotlivých detailech. Ambientní osvětlení kabiny tak nabídne i velmi specifické odstíny, jako jsou třeba zlatá záře letního slunovratu či přesvědčivá iluze ikonické polární záře. Kromě tradičních odstínů karoserie se tu objevují i nové Moss Yellow, inspirovaná lišejníky rostoucími na skalách podél švédského západního pobřeží. Karoserie je optimalizována pro dokonale hladké obtékání vzduchu, které se pozitivně projevuje v efektivitě provozu a dojezdu.

Použití recyklovaného materiálu není vykoupeno horšími parametry

Vnitřní konstrukce obsahuje 25% recyklovaného hliníku, 17% podíl recyklované oceli a stejný podíl recyklovaných plastů. V duchu trvalé udržitelnosti v kabině nenajdete jediný kus zvířecí kůže. V interiéru pak najdeme například džínovinu z odpadního materiálu, vzniklého při výrobě i likvidaci oděvů, len i směs eticky získávané vlny a recyklovaného polyesteru. Již dříve se zástupci automobilky vyjádřili, že na konci životnosti má být kompletní auto recyklovatelné z 95 procent.

I díky tomu jsou hodnoty WLTP dojedzu v závislosti na verzi od 344 km (51kWh baterie) přes 450 km (verze AWD, 69 kWh) až po 476 km (69 kWh baterie, pohon zadních kol).

Volvo EX30 v závislosti na variantách pohonu nabízí zrychlení z 0 na 100 km/h 5,7 či 5,3 sekundy a u verze AWD, jejíž dva motory generují 320 kW/543 Nm, dosáhne stokilometrové rychlosti dokonce už za 3,6 sekundy. Maximální rychlost je u všech variant  omezena na 180 km/h. 

Tradičně mimořádný důraz byl při vývoji kladen na bezpečnost posádky

Volvo EX30 se může pochlubit pevnější konstrukcí, propracovanými deformačními zónami a novým typem airbagu integrovaným do vnitřní strany sedadla řidiče, který má při bočním nárazu lépe chránit jeho hlavu a hrudník. 

Elektromobil Volvo EX30 dokáže zabránit srážce s protijedoucím vozem při odbočování vlevo, stejně jako podpořit řidiče při přímém průjezdu křižovatkou s provozem ze stran, samočinně zaparkovat, změnit jízdní pruh a upozornit při únavě či ztrátě koncentrace.

https://www.volvocars.com/

Podobné příspěvky

V Paříži začne jezdit 600 nových vodíkových taxi Toyota Mirai

Redakce

Toyota začne testovat nákladní auta na vodík s dojezdem 600 km

Redakce

Toyota ukázala řízení auta s pomocí AI

Redakce