Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Auto-Moto

Proč si Lexus nejde splést

lexus

Milovníci automobilů dokáží s  jistotou poznat značky a modely aut i podle malých detailů. Člověk ovšem nemusí být žádný velký znalec, aby poznal, že kolem něj projíždí Lexus. Modely této značky se vyznačují řadou vlastností, jež přitahují pozornost a díky kterým si je s žádným jiným autem nespletete.

Triky designérů: Proč si Lexus nejde splést

Lexus identifikujete na první pohled. Detailů je spousta. Prolisy protínajícími masku počínaje a designem LED reflektorů dominujících zadní části auta konče. Zde je několik z nich.

Dlouhá maska s výraznými prolisy

lexusDíky svým proporcím vnímáme vozy Lexus jako dynamická auta, japonští designéři toho však dosáhli zcela odlišným způsobem než třeba německá konkurence. Vše začíná dlouhou maskou, pokračuje vysoko posazenými liniemi oken a krátkého předního převisu. Tento recept na sportovně laděnou karoserii se osvědčil i u aut jiných značek, ovšem Japonci ho – pro potřeby Lexusu – dovedli k dokonalosti.

Maska má silně akcentované podélné prolisy, které vedou zrak přímo na mřížku chladiče charakteristického tvaru a ladí s výraznými předními světlomety. Prolisy na boku karoserie pak směřují vzhůru, aby se auto zdálo ještě nižší. Místo měkkých křivek designéři Lexusu raději používají výrazná zalomení a třebaže se většina aut vyznačuje zdánlivě protichůdnými stylistickými tahy, celek tvoří efektní mix.

Výrazná mřížka chladiče

Lexus_LS_500Přední část se u různých modelů Lexus liší, ovšem to hlavní mají společné. Mřížka ve tvaru přesýpacích hodin je výrazná a dominantní, doplňují ji i charakteristické tvary reflektorů. Díky LED světlometům poznáme Lexus i za soumraku – vytváří jakýsi unikátní světelný podpis. Byl to ostatně právě Lexus, kdo jako první použil LED diody v předních světlometech.

Výrazné podběhy

Série charakteristických designérských tahů pokračuje na boční straně auta. Dokonalý příklad představují mohutné blatníky, které vůz opticky rozšiřují. V případě SUV Lexus využil ještě jeden stylistický trik, díky kterému se auto zdá nižší a dynamičtější. Podběhy nejsou čistě polokruhové, jejich linie směřují vzhůru, takže SUV značky Lexus působí agresivněji.

Záď zdůrazňuje šířku auta

lexusÚkolem zadní části Lexusů, nezávisle na modelu, je zdůraznit šířku automobilu. Zadní LED reflektory, podobně jako přední světla, mají originální vzor s charakteristickým zalomením. Směřuje vzhůru a u modelů UX a nového NX má ještě výraznější formu nevelkých světelných křídel, která ve spojení s vodorovnou LED lištou tvoří jedinečný vzor. Lexus jako jeden z prvních výrobců využil možnosti tvarování světel, kterou skýtají LED diody.

Evoluce stylu

Filozofie projektu zvaná L-finesse

lexusTo, jak je styl nových Lexusů individuální a snadno rozpoznatelný, potvrzuje nový NX. Třebaže v mnoha aspektech připomíná svého předchůdce, prezentuje také řadu prvků naznačujících, jakým směrem se ubírá styl této japonské značky. Svědčí o tom mimo jiné nápis Lexus na zadní kapotě, který nahradil dobře známé logo, nebo LED světla pro denní svícení spojená s reflektory, jak je tomu u ostatních novinek značky.

Proč je pohled na Lexusy tak fascinující?

Zdánlivě jednoduchá pravidla, jimiž se designéři Lexusu řídí, nic nemění na tom, že jsou linie těchto vozů plné triků a akcentů, které si uvědomujeme postupně a po určitém čase. Filozofie projektu zvaná L-finesse, jejíž počátky sahají do roku 2003, je součástí DNA značky a v ryze japonském stylu se neustále vyvíjí, a stává se čím dál propracovanější.

Vladimír Michna

Podobné příspěvky

Motocyklista König prošel úspěšně maturitou a plánuje zlepšení v Itálii

Afri

PEUGEOT ELEKTRIFIKUJE MOBILITU FRENCH OPEN 2021

Afri

Vrcholem nabídky Opelu je Grandland XPlug In Hybrid4 (221kW / 300HP)

Afri