Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Auto-Moto

Rozvoj elektromobility v ČR drží ČLFA, letos by se s dotacemi měl připojit i stát

Rifter

Statistiky hovoří neúprosně. Zatímco podíl elektromobilů v rámci celé Evropské unie byl na konci prvního čtvrtletí letošního roku 1,14 %, v České republice to bylo pouze 0,21 % (tedy jen necelá pětině EU průměru). Domácí statistiky přitom zachraňuje Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA), kde podíl elektromobilů na financování osobních vozů byl prakticky shodný s průměrem v EU – 1,1 %. Stát plánuje do rozvoje elektromobility výrazně zasáhnout.

ePeugeotV přípravě elektromobility je ČR na 21. místě z 22 sledovaných zemí v Evropě, náklady na parkovací místo z důvodu budování infrastruktury pro elekromobily v nově stavěných residenčních projektech vzrostou o 600 tisíc Kč, v ČR je jen 0,7 % nabíjecích stanic v rámci celé Evropské unie. To jsou jen některé z informací, které zazněly na Konferenci čisté mobility pořádané v květnu Ministerstvem životního prostředí. Že Česko v rámci Evropy v elektromobilitě zaostává, je realita. Podstatné je, a jasně to na konferenci zaznělo, že stát chce tuto situaci změnit.

ePeugeotMinisterstvo životního prostředí bylo velmi aktivní na evropské úrovni při vyjednávání balíčku podpor pro rozvoj čisté mobility v rámci českého předsednictví. Ten podle mého názoru výrazně nastartuje potřebné změny i v dalších resortech. Vláda rovněž připravuje změnu zákona o obchodování s emisními povolenkami a jednoznačně chce jít cestou podpory ekologických investic. Z pohledu podnikatelských subjektů je klíčovým úkolem v tomto směru příprava plánu čisté mobility od Ministerstva průmyslu a obchodu, který by měl být schválen do konce letošního roku,“ uvedla Jana Hanušová, předsedkyně České leasingové a finanční asociace s tím, že v legislativním procesu je návrh na prodloužení mimořádných odpisů u bezemisních vozidel pro dalších pět let.

V prvním čtvrtletí bylo prodáno v ČR podle dat Svazu dovozců automobilů (SDA) celkem 1352 nových elektromobilů (osobní i užitkové), z toho 371 (27,4 %) financovaly členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA). K poslednímu březnu 2023 evidovaly členské společnosti ČLFA ve svých portfoliích celkem 2609 automobilů na elektrický pohon.

O České leasingové a finanční asociaci (ČLFA)

ČLFA je zájmovým sdružením finančních institucí, které poskytují služby financování v oblasti finančního a operativního leasingu, úvěry pro domácnosti i podnikatele a factoring. Od svého založení v roce 1991 prosazuje jejich společné zájmy a je zároveň partnerem orgánů státu při řešení problémů odpovídajících sektorů finančního trhu. V současné době má 37 členů. 

Miroslav Beneš

Podobné příspěvky

Na kluzkých silnicích je důležité i správné upevnění nákladu ve voze

Aleš Fritscher

Stylová motorka JAWA 300 CL

Aleš Fritscher

Peugeot 208 je nejprodávanějším vozem v Evropě

Aleš Fritscher