Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Auto-Moto

V České republice se v prvním pololetí prodalo 1947 nových elektromobilů

Peugeot

V České republice se v prvním pololetí prodalo podle dat Svazu dovozců automobilů (SDA) celkem 1947 nových elektromobilů (osobní i užitkové), z toho 516 (27 %) financovaly členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA). K 30. červnu 2022 evidovaly členské společnosti ČLFA  ve svých portfoliích celkem 1803 automobilů na elektrický pohon. Stále oblíbenější je operativní leasing.

Z toho 516 (27 %) elektromobilů financovaly členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA)

Autonomní elektrický vůz e-Palette od Toyoty
Autonomní elektrický vůz

„Členské společnosti ČLFA mají čtvrtinový podíl na financování nových osobních automobilů.  Prakticky stejný podíl mají na trhu i při financování elektromobilů. Rozšiřování počtu těchto vozů v České republice je ale v porovnání s Evropou citelně pomalejší. Svoji roli sehrává nerozvinutá infrastruktura, ale také absence podpory ze strany státu. Tu lze získat aktuálně pouze pro žadatele z veřejného sektoru. Podnikatelé a soukromé osoby v ČR na rozdíl od řady států EU žádné pobídky na pořízení ekologičtějších vozidel nemají. V rámci jednání s Ministerstvem průmyslu a obchodu  se snažíme spolu s automobilovými asociacemi tuto situaci změnit,“ uvedla Jana Hanušová, předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace.

Výhled elektromobility v Česku

vyvoj_elektromobility_v_Cesku

Podle statistik Evropského střediska pro sledování alternativních paliv (EAFO) tvořily na konci prvního pololetí 2022 elektromobily přibližně dvě desetiny procenta všech registrovaných osobních vozidel v České republice. Přitom podíl těchto vozů v rámci celé Evropské unie byl téměř pětinásobný.

eSalonVíce než třetina (36,2 %) všech nových elektromobilů financovaných ČLFA v prvním pololetí 2022 byla pořízena na operativní leasing. Zákazníci stále častěji využívají výhod operativního leasingu i při nákupu bezemisních vozidel. Rizika spojená s vlastnictvím a provozem vozidla včetně starostí souvisejících s odprodejem použitého automobilu, výměnou, nebo údržbou baterie, jsou totiž na straně leasingové společnosti.

Podpora prodeje nízkoemisních vozů

Peugeot eNákup nových nízkoemisních vozidel, tedy včetně elektromobilů, podporuje v rámci Evropské unie řada států. Patří mezi ně například i sousední Polsko nebo Rakousko. Žádat o státní podporu mohou jak spotřebitelé, tak i podnikatelé, firmy, místní samosprávy a státní instituce. V obou zemích je možné využít dotace pro pořízení nového vozu jak při nákupu za hotové, tak i se zapojením externích zdrojů financování včetně finančního a operativního leasingu.

 O České leasingové a finanční asociaci (ČLFA)

ČLFA je zájmovým sdružením finančních institucí, které poskytují služby financování v oblasti finančního a operativního leasingu, úvěry pro domácnosti i podnikatele a factoring. Od svého založení v roce 1991 prosazuje jejich společné zájmy a je zároveň partnerem orgánů státu při řešení problémů odpovídajících sektorů finančního trhu. V současné době má 39 členů. Více na: http://www.clfa.cz/

Miroslav Beneš 

Podobné příspěvky

Toyota se opět posunula v propojení auta s telefonem

Afri

CITROËN SPACETOURER je elegantní dobrodruh na daleké cesty nebo i business

Afri

Lexus ES není jen pro manažery. Sedm tipů na výlety po Vysočině

Afri