Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Cestování

Asie se vrací do „normálu”, obnovují se přímé lety i zájem cestovatelů 

letadlo

Po téměř tříleté pauze se asijský region opět dostává do popředí globálního zájmu cestovatelů. Ještě minulý rok vévodily cestovnímu ruchu evropské destinace, letos se situace mění. Stále více asijských zemí a ostrovních destinací ruší cestovní omezení, což se odráží i na rezervacích. Například Češi směřující do Asie aktuálně nejvíce vyhledávají letenky do Bangkoku, Dubaje, na Bali či do Soulu. Tomuto trendu se také přizpůsobují aerolinky, které postupně obnovují a navyšují frekvence spojů. 

Největší zájem mezi cestujícími do Asie je o Thajsko, Filipíny a Malajsii. Mezi Čechy je favoritem Thajsko, rezervace sem meziročně vzrostly o 230 %

THAJSKOGlobální data Kiwi.com ukazují, že mezi top 20 nejčastěji rezervovanými destinacemi je aktuálně sedm asijských. „Zájem cestovatelů o Asii je na vzestupu, a to přesto, že ceny letenek jsou nyní o něco vyšší než před pandemií,“ říká Eliška Řezníček Dočkalová, ředitelka Customer Experience v Kiwi.com s tím, že aktuální průměrné ceny letenek na asijský kontinent jsou ve srovnání s rokem 2019 zhruba o 12,5 % vyšší, což je důsledek několika faktorů, včetně vysoké poptávky cestovatelů nebo omezené kapacity aerolinek. V ceně se také odráží jejich sezónnost, přesto lze najít výhodné lety i nyní. 

Z asijských destinací si cestovatelé nejčastěji rezervují lety do Thajska, které v top 20 světových destinací okupuje čtvrtou příčku, následují Filipíny (6. místo) a Malajsie (7. místo). V druhé desítce je to Vietnam, Indonésie, Japonsko a Indie.  

Thajsko je z asijských destinací nejoblíbenější i mezi Čechy, díky aktuálním rezervacím zaznamenalo meziroční nárůst o 230 %. Z Česka aktuálně neexistuje přímé spojení do této destinace, cestovatelé však mohou například využít přímou linku Vídeň-Bangkok. Přes velký meziroční skok v rezervacích jsou ale pro české cestovatele stále na prvních příčkách evropské destinace, stejně tak region Blízkého východu, konkrétně Izrael a Jordánsko, kam lze i například v průběhu března letět s přestupem už od 3 000 korun, případně Spojené arabské emiráty. 

Přestože zájem Čechů o Asii roste o něco pomalejším tempem než ve světě, trend je jasný. Dokazují to nejen počty rezervací, ale také vyhledávací dotazy, mezi kterými vede právě Bangkok, Dubaj, Soul či Bali,“ dodává Dočkalová. 

Během pandemie si Češi také oblíbili Dubaj, která se velmi rychle otevřela turistům, na začátku listopadu 2022 dokonce zrušila všechna covidová opatření. Spojení mezi Prahou a Dubají zajišťuje několik aerolinek, nicméně nejvýhodněji vycházejí lety z Vídně, které jsou aktuálně dostupné i za méně než pět tisíc korun. Zvýšený zájem byl také o lety do Soulu, do kterého bude od 27. března obnoveno přímé spojení s Prahou. Tato linka by měla pomoci nejen omezeným kapacitám do Jižní Koreje, ale také posílit navazující lety, včetně Thajska, Vietnamu, Indonésie či Japonska.

Češi mohou navíc využít přímé spojení z Budapešti či Varšavy do Soulu, odkud jsou letenky dokonce až o 5 tisíc levnější než z Prahy.

O Kiwi.com

Kiwi.com je přední travel-tech společností se sídlem v České republice, která celosvětově zaměstnává více než 1500 lidí. Její unikátní algoritmus umožňuje uživatelům vyhledat lepší trasy i ceny, které ostatní vyhledávače nevidí. Denně Kiwi.com provede přes 2 miliard kontrol cen, a pokryje tak 95 procent globální letové nabídky. Na Kiwi.com se denně odehraje přes 100 milionů vyhledávání a prodá se v průměru přes 60 tisíc sedadel.

Daniela Chovancová

Podobné příspěvky

Městské muzeum v Mimoni

Afri

Vydejte se na Dolní Moravu poznat světové unikáty

Afri

Největší online průvodce po kempech v novém

Afri