Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Cestování Festivaly

Bio Oko láká na třetí ročník cestovatelského festivalu Diáky  

Projít svět pěšky, poznat ho ze sedla kola, objet ho na koloběžce nebo na motorce a klidně i ve staré Felicii a za dobrým účelem. Takové jsou příběhy, na které se mohou těšit návštěvníci už třetího ročníku cestovatelského festivalu Diáky festival III.

Konat se bude ve dnech 26. až 28. ledna v kině Bio Oko v Praze 7 a nabídne celkem osm cestovatelských přednášek, premiéru filmu i doprovodný program.

Poznávat svět netradičním způsobem

Cyklus cestovatelských přednášek Diáky, které každý měsíc hostí pražské kino Bio Oko, nabídne po tříleté pauze opět festival plný inspirace a nápadů, jak pojmout cestování „jinak“. V celkem třech festivalových dnech vystoupí v kině moderní dobrodruzi jako třeba filmový zvukař a držitel Českých lvů Jakub Čech se zakladatelem obchodu Nalehko.com Petrem Koskem, Alena Mahlejová a Marie Šnajdrová z projektu Aawesome.cz, cestovatelská skupina Travelling Mullets nebo trekařka Viktorka Rys. Čtvrteční večer také nabídne premiéru filmu Expedice Lenka o benefičním „pivním“ road tripu východní Evropou, jehož cílem bylo vybrat finance na podporu dívky Lenky trpící těžkou formou autismu.

 Na kole, koloběžce i pěšky do širého světa

Diáky festival III, který se bude konat od čtvrtka 26. ledna do soboty 28. ledna, je volně rozdělen do tematických bloků v rámci jednotlivých festivalových dnů. Čtvrtek je zasvěcen cestování pomocí motorových vozidel. Kromě premiéry filmu Expedice Lenka a následné debaty s protagonisty se návštěvníci mohou těšit také na cestu kolem světa na motorce a Land Roverem na Aljašku.

Pátek je věnován pěší turistice. Viktorka Rys poradí, jak si sbalit na trek nalehko, Michaela Hrdá představí John Muir Trail vedoucí pohořím Sierra Nevada a na programu bude také Hayduke Trail, turistická trasa napříč jižním Utahem a severní Arizonou.

Fanoušci koleček a vlastního pohonu si pak přijdou na své v sobotu. Jana Liška vezme návštěvníky na European Divide Trail na kole, trasu spojující sever Norska s jihem Portugalska, kterou zvládla ujet sama za 100 dnů, Veronika Jiříčková představí Irsko z koloběžky a Travelling Mullets uvedou svůj cyklistický trip na Island.

Součástí programu bude také výstava fotografií jednotlivých cestovatelů a jejich následná dražba. Výnos z dražby bude věnován na dobročinný projekt Nové háro, který pomáhá onkologicky nemocným dětem a dospívajícím výrobou paruk na míru.

Přednášky začínají každý den vždy v časech 17:00, 18:30 (nebo 18:45) a 20:30. Návštěvníci si mohou zakoupit zvýhodněné celofestivalové i jednodenní permanentky stejně jako vstupenky na jednotlivé přednášky zvlášť. Lístky jsou k dispozici na pokladně kina Bio Oko nebo na webových stránkách Biooko.net/diaky.

 O Diácích

Diáky jsou pravidelný cyklus cestovatelských přednášek v kině Bio Oko. Přináší životní příběhy poutníků, nomádů, couchsurferů, které spojuje anti-turistický přístup k cestování. Charismatičtí cestovatelé objevují svět novými způsoby. Jejich kroky vedou do neobvyklých míst, kreativních komunit a subkultur. O svých cestách píší knihy, točí filmy, besedují. Snaží se inspirovat druhé.

Aneta Wachalová

Podobné příspěvky

První český post-rockový festival se zrodí v Praze

Redakce

Zell am See zábava na sjezdovkách

Redakce

Evolution je festival pro všechny, kteří to vidí #prostejina

Redakce