Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Cestování

Cestování v roce 2021: Češi cestovali nejvíce od vypuknutí pandemie

letadlo

Praha/Brno, 12. ledna 2021 – Navzdory přetrvávajícím omezením souvisejícím s pandemií COVID-19 se čeští cestovatelé v loňském roce opět rozlétali. Podle dat travel-tech společnosti Kiwi.com Češi v roce 2021 provedli téměř o 92 %* více rezervací než v roce předešlém, z toho většinu tvořily cesty po Evropě. Pomalu se tak přibližují k číslům z předpandemického období roku 2019, kdy byly rezervace zhruba ještě o čtvrtinu vyšší.

Cestování v roce 2021: Češi cestovali nejvíce od vypuknutí pandemie

Dle dat Kiwi.com je kromě evropských destinací opět láká i Asie

  • Nejoblíbenější destinace Čechů v 2021 byly Itálie, Španělsko, Ukrajina, Francie a Velká Británie

  • Letenky v průměru zlevnily o 38 %  

  • Počet českých rezervací se oproti roku 2020 téměř zdvojnásobil

letadlo kridloPraha/Brno, 12. ledna 2021 – Navzdory přetrvávajícím omezením souvisejícím s pandemií COVID-19 se čeští cestovatelé v loňském roce opět rozlétali. Podle dat travel-tech společnosti Kiwi.com Češi v roce 2021 provedli téměř o 92 %* více rezervací než v roce předešlém, z toho většinu tvořily cesty po Evropě. Pomalu se tak přibližují k číslům z předpandemického období roku 2019, kdy byly rezervace zhruba ještě o čtvrtinu vyšší.

Mezi nejčastěji navštěvovanými městy byly v roce 2021 Kyjev, Řím, Paříž, Malaga a Londýn. V top 10 se umístily také další oblíbené italské a španělské destinace Barcelona, Katánie či Palma de Mallorca. Češi celosvětově navštívili 619 měst ve 128 zemích, ve kterých pobývali od 3 do 6 dnů a urazili přes 113 milionů vzdušných kilometrů. 

Kromě zájmu o tradiční evropské destinace jsme v roce 2021 zaznamenali také nárůst rezervací do Asie. Pokud porovnáme rok 2021 a 2020, celkový počet rezervací do tohoto regionu se více než zdvojnásobil. Češi nejčastěji cestovali do Spojených arabských emirátů, Kazachstánu, Gruzie, Jordánska či Arménie,” říká Eliška Řezníček Dočkalová, ředitelka Customer Experience v Kiwi.com.

Nejvíce rezervací v létě, nejméně na začátku roku**

V loňském roce Češi nejčastěji vyráželi do zahraničí během letních prázdnin, nejvíce v září, poté v srpnu a červenci. V tomto období Češi uskutečnili téměř polovinu veškerých rezervací za rok 2021. Naopak k nejslabšímu období patřil začátek roku, a to nejen pro Čechy, ale i globálně. Globální data dále ukazují, že nejsilnějším obdobím mezi zahraničními cestovateli byl naopak podzim a konec roku 2021, konkrétně prosinec.

Letenky dále zlevňovaly

K oživení cestovního ruchu také dopomohly nižší ceny letenek, podle globálních dat Kiwi.com průměrné ceny letenek mezi lety 2019 a 2021 klesly o 38 %. V porovnání s rokem 2020 pak byly ceny letenek v loňském roce nižší o více než 14 %. Ceny letenek z Česka se mezi lety 2021 a 2020 propadly přibližně o 14 % a v porovnání s rokem 2019 byly levnější zhruba o čtvrtinu.

Návrat zahraničních turistů

Stejně tak se propadly ceny letenek i do České republiky, což společně s rostoucí důvěrou a mírnějšími restrikcemi přilákalo do země značnou část zahraničních turistů. Konkrétně v porovnání s rokem 2020 jich přicestovalo do Česka o 65 % více, zejména v prosinci. Jednalo se především o cestovatele z Francie, Ukrajiny, Izraele, Velké Británie, Dánska, Itálie a Španělska. Turisté se u nás zdrželi v průměru tři dny, stejně jako tomu bylo v roce 2020.

Výhled na rok 2022

Kiwi.com eviduje zdravou úroveň rezervací pro rok 2022, která naznačuje, že chuť cestovat poroste také v letošním roce. V rámci rezervací z ČR nadále dominují cesty do evropských destinací jako je Řím, Kyjev, Paříž, Barcelona a Malaga, preference Čechů se tedy výrazným způsobem nemění. Cestování po Evropě také aktuálně zůstává nejlevnější volbou, následována je Asií a Afrikou. 

Aktuální situace naznačuje, že s postupující proočkovaností lidí roste také jejich důvěra v cestování, což dokazují i čeští zákazníci Kiwi.com, jejichž počty se od roku 2020 zdvojnásobily. Věříme, že i v letošním roce bude zájem zákazníků růst jako v době před pandemií,” uzavírá Dočkalová.

*Procentuální rozdíl mezi počtem rezervací provedených v roce 2021 a 2020

**Cesty zarezervované a současně uskutečněné v roce 2021

Kiwi.com je popredná travel-tech spoločnosť so sídlom v Českej republike, ktorá celosvetovo zamestnáva viac než tisíc ľudí. Jej unikátny algoritmus – virtuálne prepájanie – umožňuje užívateľom kombinovať lety tradičných aerolínií a nízkonákladových leteckých spoločností v rámci jedného itinerára. Spoločnosť Kiwi.com každý deň uskutoční cez 20 miliárd cenových kontrol, a pokryte tak 95 percent globálnej ponuky letov. 

Nina Černá


Podobné příspěvky

První prázdninový týden odstartoval další silnou cestovní vlnu

Afri

Toulky podzimní Šumavou pohladí duši každého návštěvníka

Afri

Podzim je nejlepším obdobím k návštěvě Ďáblovy prdele

Afri