Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Cestování

Čtvrtina Čechů používá k placení na zahraniční dovolené jenom hotovost

bankomat

Polovina dotázaných v nejnovějším průzkumu společnosti STEM/MARK uvedla, že platí v zahraničí pouze hotovostí nebo je to pro ně preferovaný způsob platby. Oproti tomu kartu upřednostňuje 34 % respondentů. Skoro 80 % dotázaných si nevybírá hotovost z bankomatů v zahraničí nebo zcela výjimečně, raději volí výměnu peněz ve směnárnách v ČR před odjezdem. Kreditní kartu si kvůli zahraniční dovolené zřizuje minimum Čechů. 

Na zahraniční dovolené platí výhradně hotovostí 24 % respondentů. Stejné procento dotázaných hotovost preferuje, ale někdy zaplatí i kartou. 26 % používá k nákupu služeb a zboží ve většině případů kartu a pouhých 8 % platí jenom tímto způsobem.

kartyVětšina Čechů (79 %), kteří se rozhodnou platit na zahraniční dovolené hotovostí, si celkovou částku do 10 000 Kč berou s sebou z České republiky, nejčastěji pak vybírají zahraniční měnu ve směnárnách ještě na našem území. 

Překvapivé je zjištění, že 79 % Čechů si nevybírá potřebné finanční prostředky z bankomatů v zahraničí nebo zcela výjimečně. Za tím může být skryta nedůvěra v lokální síť ATM nebo to, že lidé mají dostatek informací o destinaci a vědí, jaká výše hotovosti je potřebná a raději si ji přivezou s sebou a kde to jde, používají platební karty,“ uvádí Jaroslav Ondrušek, analytik trhu společnosti Home Credit ČR a SR. 

Většina lidí jede na dovolenou s jednou (43 %), maximálně dvěma (35 %) platebními kartami. S nastavením vyšších limitů na kartě si neláme hlavu drtivá většina dotázaných (84 %).

Pouhých 7 % Čechů si před zahraniční cestou zřizuje kreditní kartu, hlavní motivací je mít finanční rezervu, platit bezpečně a jako třetí důvod lidé uvádějí možnost využití v půjčovnách.

Euro„Možná není zcela známá skutečnost, že s kreditní kartou vyjde v některých zemích půjčení dopravního prostředku mnohem laciněji, poskytovatel si totiž může naúčtovat nevratnou kauci jako pojistku, v případě, že klienti použijí debetní kartu,“ vysvětluje Miroslav Zborovský, ombudsman klientů Home Credit.

Pokud lidé používají karty k placení nebo vybírání z bankomatů v zahraničí, nedoporučujeme využít služby Dynamic Currency Conversion (DCC), která nabízí přepočet částky transakce na měnu, ve které je vedena karta, protože směnný kurz použitý u obchodníka je velmi často pro klienta výrazně nevýhodný,“ dodává Miroslav Zborovský.

V případě, že by došlo v zahraničí k odcizení dokladů a platebních karet nebo k jejich ztrátě, většina dotázaných shodně odpověděla, že by se obrátila na ambasádu, policii a v případě potřeby zablokování karet na vydavatele karty, nebo by si kartu sama blokovala v aplikaci.

Průzkum zajišťovala agentura STEM/MARK a sběr dat probíhal od 26.5. do 1.6.2023 formou online dotazování mezi 505 respondenty ve věku 18 až 64 let.

Michal Fila

Podobné příspěvky

Jak v létě ušetřit s benefity a nezatížit rodinný rozpočet

Afri

Česká chata na kolech přiváží svobodu cestování

Afri

„Chorvatsko – zimní říše divů“

Afri