Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Cestování

Maroko je zemí mnoha překvapení

Morocco

Casablanca se nachází v rovinaté krajině u břehů Atlantského oceánu na severozápadě Maroka. Je to největší město a přístav v Maroku. Nachází se na pobřeží Atlantského oceánu v západní části Maroka. Má 8 mil. Obyvatel s aglomerací. Casablanca je největším hospodářským a kulturním střediskem státu. 

Exotická dovolená za příznivou cenu

Moderní centrum města se střídá s lokalitami, kde žijí přistěhovalci z jiných států Afriky. Všude převládá duch arabského světa. Muži v restauracích popíjejí silný mátový čaj s cukrem a čtou noviny nebo diskutují. Na okraji silnic či na chodníku často rozprostře svůj obchůdek a nabízí boty, pásky, nabíječky na mobil a různé další potřebné věci. Také jsou zde na ulici prodejci vody, kteří mají často na sobě pestrý šat. 

Mešita Hassana II. pojme až 25 tisíc lidí

CasablancaMešita Hasana II. je největší mešitou v Maroku a sedmou největší na světě. Má také nejvyšší minaret v 1marpna světě, který je vysoký 210 metrů se jedná se o největší minaret v Maroku a zároveň třetí největší na světě. Mešita byla dokončena v roce 1993 francouzským architektem Michelem Pinseau. Střecha mešity je elektricky otevírací (doba pro otevření střechy je pár minut) a také na střeše je umístěn zelený paprsek (laser), který svítí v noci směrem k Mekce.

Podlaha je vyrobena ze žluto-hnědo-zeleného mramoru z jižního Maroka.  Z Itálie bylo dovezeno sklo a to bylo použito na 57 lustrů. Realizace mešity trvala zhruba 6 let a podílelo se na ní 10 000 řemeslníků a 3 000 dělníků.

Jedná se o jedinou mešitu v zemi, do níž mají vstup povolen také nemuslimové, ale pouze v patřičném oblečení, které zahaluje paže a kotníky. Můžete absolvovat prohlídku s průvodcem, která je velmi zajímavá a kdy se dozvíte veškerá fakta týkající se této stavby.

Stavba mešity stála  750 milionů dolarů a z většiny byla uhrazena z veřejných sbírek.

Gastronomie

rybaMarocká kuchyně je typická pro používání kuskusu, koření a olivového oleje. Oběd či večeře se skládá z několika chodů 2 až 3 chody a začíná se saláty a mořskými plody, následuje ryba nebo maso (kuřecí, kozí, velbloudí nebo skopové) a na závěr je vždy ovoce. Jídlo se zapíjí vodou anebo čajem.

Marocký čaj (ten nedostanete nikde jinde než v Maroku) – jeho ingredience jsou černý čaj, cukr a pořádná porce máty.

Ve většině restaurací neuvidíte pivo a ani víno. Pouze v zařízení určených pro turisty, které jsou obvykle u moře anebo ve velkých hotelech, tak tam dostanete i alkoholické nápoje.

Cenově srovnatelné je jídlo a ovoce, případně mnohdy i levnější, ale alkohol je naproti tomu výrazně dražší než u nás doma.

Letiště Casablanca Mohammed V

Přibližně 30 km od centra nachází také největší marocké letiště Mohammeda V. Kromě mezinárodních letů, se letiště využívá i pro tuzemské lety a to díky společnosti Royal Air Maroco. Tato společnost nabízí své služby na evropské úrovni a velmi dobře se dokáže o své pasažéry postarat.

Letiště je otevřeno 24 hodin denně.

Laayoune

SaharaJe největší město Marocké Sahary s více jak 200 tis. obyvateli. Laâyoune je hlavním městem regionu Laâyoune-Sakia El Hamra.

Je zde také umístěno hodně institucí pro regionální rozvoj, regionální investice a také místo pro setkávání se kmenových náčelníků.

Policisté dbají na pořádek a plynulost dopravy. 

Dachla

skolaDachla je město ležící na atlantickém pobřeží Marocké Sahary. Žije zde zhruba 100 tisíci obyvatel. Rozkládá se na úzkém poloostrovu Rio de Oro, který v délce 40 km vybíhá do moře téměř rovnoběžně s pevninou. Je to nejvýznamnější rybářský přístav na Atlantiku. 

Agadír

Agadír je hlavním městem regionu Souss-Massa-Draâ, ležícím na pobřeží Atlantiku asi 500 kilometrů jižně od Casablanky. V r. 1960 zde bylo ničivé zemětřesení, které během cca 15ti minut  téměř vše zničilo.

letoviskoAgadir je moderní turistické centrum. Agadir je velmi oblíbený pro svou zlatavou pláž, která má tvar půlkruhu a obvykle bývá chráněna před větry, jež vanou od Atlantického oceánu. Na pláži si naplno užijete relax, opalování, koupání i zábavné vodní sporty.

Agadír je hlavním městem regionu Souss-Massa-Draâ, ležícím na pobřeží Atlantiku asi 500 kilometrů jižně od Casablanky.

Mezinárodní univerzita Ibn Zohr v Agadiru má nyní čtyři postgraduální školy. Je uznávána za vynikající výsledky svých inovativních severoamerických výukových metod a výjimečného univerzitního kampusu.

Marocká SAHARA

SAHARA - mapaSAHARA zahrnuje neskutečné pobřeží Atlantiku s průzračně čistou tyrkysově modrou vodou. Kontrastující vápencové útesy všech odstínů žluté a hnědé. Vysoké útesy jsou tvořeny milionem vápencových lastur. Panenské pláže s lagunami, naprosto unikátní vyschlá slaná pouštní jezera s typickými sukulentními rostlinami.

Sahara je integrální součástí Maroka, historicky tam zasahovalo marocké panství. Maroko do rozvoje Sahary investuje miliardy dolarů, umožňuje lidem ze SAHARY levné cestování, pracovní příležitosti a řadu dalších vymožeností.

Separatistické hnutí Polisario je obviňováno ze zapojení do pašování drog a lidí. Rovněž je znáno pro své kontakty s teroristickými skupinami v regionu Sahel.

V posledních letech je Maroko pro Evropu důležitým ekonomickým partnerem a spojencem v řešení islámského radikalismu.

 Afri/redakce

Podobné příspěvky

3 časté chyby, které mohou nepříjemně prodražit dovolenou na horách.

Afri

Podzim je nejlepším obdobím k návštěvě Ďáblovy prdele

Afri

Hit léta – dovolená v obytňáku! Proč je lepší si ho nejprve pronajmout?

Afri