Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Cestování

Krásná Francie s vůní levandule

francie

Měla jsem právě po náročných týdnech práce doma – a tak první zastávka, Marseille, byla jako balzám, jako pohlazení na duši. Mé nosní dírky nasály ten božský mořský vzduch a pak už stačilo jen zavřít oči … a ponořit se. Naše první zastávka byla v přístavu, kde jsem volným krokem procházela mezi jachtami a hrála jsem si s myšlenkou, komu asi patří …

A tak mě cesty zavály v roce 2021 … zas do Francie, do té krásné Francie, s tou vůní levandule, s tou jiskrou šampaňského a tím pověstným „Ca va?“

Marseille patří mezi nejstarší francouzská města a je hlavním městem Provence. Je to důležitý přístav ve Francii. Město Marseille bylo založeno kolem roku 600 ještě pod názvem Massalie a začalo fungovat jako důležité obchodní centrum.  Silně na vás zapůsobí středomořská atmosféra s vysokými teplotami, otevřená tržiště s čerstvými potravinami, kořením a mýdly.  Téměř třetinu obyvatel tvoří muslimové.

Grand Canyon du Verdon

Gorges du Verdon je největší kaňon v Evropě. Nachází se na jihu  Francie, v blízkosti francouzské Riviéry. Kaňon začíná za městečkem Castellane a je dlouhý  21 km.  Na konci kaňonu se tyrkysová  řeka   vlévá do umělého jezera. Verdon je oblíbenou destinací pro rybáře. Láká též milovníky   různých sportů. Nabízí se zde možnost pro tyto sporty  – paragliding, rafting, canyoning, bungee jumping. 

Cannes je luxusní letovisko ležící u Azurového pobřeží na jihu Francie. Filmový festival udělal z malého města Cannes na jihu Francie Mekku filmového průmyslu. První filmový festival se měl v Cannes konat již v roce 1939. Jeho prvotním cílem bylo vytvořit protipól k filmovému festivalu v Benátkách. Od roku 1946 je ve Festivalovém paláci každoročně pořádán dnes již legendární mezinárodní filmový festival. V letech 1955-1963 nesla velká cena festivalu název Zlatá palma festivalu. Kolem Festivalového paláce se táhne hlavní tepna města, bulvár La Croisette. 

 

Monacké knížectví 

Monako, plným názvem Monacké knížectví, je městský stát ležící na středomořském pobřeží. Monako je druhý nejmenší stát světa, ležící na pobřeží Francouzské riviéry. Je to země s druhou největší hustotou osídlení na světě. Celé území je totiž docela zastavěno. Knížecí palác stojí na skále Le Rocher a z paláce je krásný výhled na celé město., Samotný palác vznikl v 17. století. 

Monako je něco jako třpytivý diamat, který  přitahuje vznešenou společnost, stejně jako běžné turisty.

Nejlidnatější a nejslavnější čtvrtí tohoto městského státu je Monte Carlo. Čtvrť Monte Carlo je plná luxusních mrakodrapů. Nachází se také slavná trať Formule 1. Pobřeží pak zaplňují luxusní jachty. Na zástavbu Monaka je takřka nalepená zástavba všech sousedních francouzských obcí. Na mnoha místech prochází státní hranice mezi Monakem a Francií. Pokud je vám víc než osmnáct let,  můžete navštívit slavné Casino Monte Carlo. Největší část peněz ve státní pokladně tvořily výnosy z kasina. V současné době žije Monako především z cestovního ruchu a z provozování bankovnictví a pojišťovnictví. 

Foto: Jitka Tomečková

Podobné příspěvky

Palestina – země, která Vám zůstane navždy v srdci

Šebík

Cestování v roce 2021: Češi cestovali nejvíce od vypuknutí pandemie

Redakce

Fotbalisté Jablonce jezdí na tréninky v hybridních Toyotách

Redakce