Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Cestování

Maďarsko na veletrhu Holiday world

Maďarská národní turistická centrála se představila na jubilejním 30. ročníku veletrhů Holiday World & Region World 2022 v Praze. Velký úspěch měla prezentace Maďarska spojená s workshopem, určenému zástupcům cestovních kanceláří.

Účastníky prezentace přivítal velvyslanec Maďarska, Jeho Excelence pan Miklós Boros. Se zajímavostmi Maďarska seznámila přítomné Magdolna Fekete, regionální vedoucí rozvoje cestovního ruchu odpovědná za země Visegrádu. Dorotka Nikolicza se pak představila přítomné vystavovatele-zástupce hotelů i cestovních kanceláří. Součástí prezentace bylo vystoupení maďarské reprezentantky v aerobiku a bohatá tombola. Po skončení prezentace probíhala řada dalších jednání na stánku Maďarska, který patřil k největším na veletrhu.

Budapest Bazilika sv. Štěpána

Maďarsko od 7. března postupně zrušilo téměř všechna omezující opatření související s koronavirem. Ve vztahu k cestovnímu ruchu to znamená návrat k pravidlům vstupu před pandemií, neomezený přístup do ubytovacích zařízení a atrakcí a jejich využívání, a to i bez povinného používání roušek. Cestovatelé mohou do Maďarska vstupovat bez nutnosti jakéhokoli očkování nebo osvědčení o imunitě či jakýchkoli testů. Všichni jsou povinni, s výjimkou nezletilých osob mladších šesti let, nosit roušky pouze v sociálních a zdravotních zařízeních. Očkovací průkaz již není vyžadován pro vstup na kongresy a konference v uzavřených prostorách, do ubytovacích zařízení, lázní, na sportovní a kulturní akce, ani na venkovní akce jakéhokoli typu. Aktuální informace týkající se vstupu do Maďarska najdete na: https ://www.mzv.cz/ budapest/cz/aktuality /madarsko_aktualni _informace _o opatrenich.html

Tipy pro návštěvníky

Budapešť Rybářská bašta

Budapešť má mnoho přívlastků: „Paříž východu“ nebo „Dunajská královna“, na ploše 525 km² zde žije přibližně 1,8 milionu obyvatel. V Budapešti se bude konat 42. ročník Jarního festivalu.  Jeden z nejprestižnějších evropských festivalů zaměřených na umění, se letos vrací s novou image a konceptem. Po loňské online verzi bude naživo od 29. dubna do 15. května. Program festivalu bude zahrnovat více než 170 akcí na 100 místech v maďarském hlavním městě, jako je Palác umění, Státní opera a různá divadla a muzea.

Na jaře se můžete seznámit s památkami a zajímavostmi města v příjemné atmosféře, bez davů návštěvníků typických pro hlavní sezónu. Vydejte se na některou z tematických prohlídek nebo se projděte po městě v doprovodu zkušeného průvodce. Svezte se jednou z nejkrásnějších tramvajových linek na světě č.2. Proveze vás místem figurujícím na seznamu světového dědictví UNESCO – od náměstí Jászai Mari (Jászai Mari tér) až po železniční stanici Közvágóhíd. Za cenu jediné jízdenky na tramvaj si můžete prohlédnout monumentální budovu parlamentu, Budínský hrad a lvy

Řetězový most

střežící řetězový most. Nejpozoruhodnějším úsekem je 7 zastávek mezi náměstími Jászai Mari (Jászai Mari tér) a Fővám (Fővám tér). Rozhodně nevynechte ani panorama z Dunaje. Při plavbě po řece si můžete prohlédnout ty nejdůležitější budapešťské stavby v celé jejich nádheře.  Na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO jsou zapsány budovy podél břehů Dunaje, Budínský hrad a Andrássyho třída. Pravému, budínskému, břehu dominuje (od jihu) vrch Géllert se sochou Svobody, citadelou a sochou sv. Gellérta) v úbočí.

Severně se nachází hradní vrch Vár s mohutným královským palácem. Dále se proti obloze tyčí věže Rybářské bašty a Matyášova chrámu. Nejnápadnější stavbou levého, pešťského, břehu je neogotická budova Parlamentu dostavěná v roce 1904, 268 m dlouhá a 96 m vysoká. Má téměř 700 místností. Architekt stavby Imre Steindl se nechal inspirovat londýnským Westminsterským palácem a navrhl zdobnou neogotickou budovu. Z městské zástavby vysoko ční kopule Baziliky sv. Štěpána, zasvěcené prvnímu maďarskému křesťanskému králi. Roku 1896 k oslavě tisíciletého výročí země bylo na severozápadním okraji tehdejší Pešti vybudováno Náměstí Hrdinů. Dominantou náměstí je Památník tisíciletí věnovaný nejdůležitějším postavám maďarských dějin. Je zde rovněž Muzeum krásných umění s více než sto tisíc i zahraničních uměleckých děl, zejména obrazů, plastik a grafiky.  Nejrozsáhlejší sbírka maďarského výtvarného umění je v Národní galerii v prostorách Budínského hradu.

Na ploše o rozloze 525 km² zde žije přibližně 1,8 milionu obyvatel. Pod Budapeští leží geologický zlom, který má na svědomí, že je v tomto městě 123 termálních pramenů zásobujících okolo 30 lázeňských komplexů. To není v žádném jiném velkoměstě na světě. Nejznámější lázně v Budapešti jsou Széchenyi fürdő. Největší léčebné lázně v celé Evropě byly vybudovány těsně před začátkem první světové války v letech 1909 až 1913. Gellért jsou po Szechényiho druhé nejslavnější lázně v Budapešti. Jsou součástí luxusního hotelu nesoucího stejné jméno a byly vybudovány mezi lety 1912 až 918 v secesním art nouveau stylu. Zdejší prameny využívali již Turci v 15.století. Z dob turecké nadvlády jsou Lázně Király i Lázně Rudas, zbudované již r. 1550.  Markétin ostrově (Margit sziget), je díky svým 100 hektarům největším parkem v Budapešti, jsou zde rovněž známé lázně.

Gödöllő zámek

V Gödöllő 30 km severovýchodně od Budapešti je zámek který byl oblíbeným místem císařovny Alžběty. Uherští šlechtici zámek věnovali královskému páru jako dar na počest jejich budapešťské korunovace roku 1867.  Budova samotného zámku se rozkládá na ploše 1 700 m² a je obklopen zámeckým parkem o rozloze 28 hektarů. Palác sestává ze sedmi křídel, jež jsou vzájemně kolmo vklíněna jedno do druhého Zámek nechal postavit hrabě Antal Grassalkovič I. v  letech 1741-1760.Zámek Gödöllő je největší barokní palácový komplex nejen v Maďarsku, ale po zámku ve Versailles druhý největší komplex v Evropě. Alžběta (Sissi), společně se svým chotěm, císařem Františkem Josefem I., nechala uzpůsobit zámek pro potřeby letního a zimního pobytu. K tomuto účelu sídlo sloužilo od roku 1867, Sissi tu prý strávila asi dva tisíce dní, Barokní divadlo královského paláce v Gödöllő je nejstarším dosud funkčním kamenným divadlem v Uhrách. Bylo vystavěno v letech 1782 až 1785 na zakázku Antala Grasalkoviče II. Divadlo má kapacitu 100 diváků.

Navštivte výstavu věnovanou dějinám paláce 20. století a nenechte si ujít Horthyho bunkr v hloubce 10 m pod zemí, který ve 2. světové válce sloužil guvernérově rodině jako protibombový úkryt. Pro české turisty jsou největším lákadlem termální lázně, Budapešť a Balaton. Lázeňská tradice je stará přes dva tisíce let, maďarskými termálními prameny se léčili již Římané. Nejblíže z Prahy je to do Bükfürdő 412 km, o 25 km jižněji leží další lázně Sarvár.

Hevíz

Jezero Balaton „maďarské moře“ je 78 km dlouhé a ve svém nejširším místě měří 15 km a v nejužším 1,5 km. Tato největší evropská zásobárna sladké vody pokrývá plochu 600 km2. Balaton je ideální destinací pro letní dovolenou, teplota vody dosahuje v létě i přes 26 °C. Lázeňské městečko Hévíz, které má cca 5 tisíc obyvatel, se nachází pouhých 6 km od Balatonu. Lázeňství se zde provozuje od roku 1795, kdy hrabě Festetics nechal postavit první lázeňský dům.

 

Hévízské léčivé jezero je největším biologicky aktivním přírodním termálním jezerem vulkanického původu na světě. Je obklopeno 50 ha lesem, který zaručuje neobvyklé a jedinečné mikroklima. Má plochu 4,4 ha a je zásobováno minerálními prameny, které vyvěrají z hloubky 38 metrů. Každou sekundu produkuje 410 l vody, což znamená, že se voda v jezeře vymění každé 3 dny. Teplota vody díky neustálému ohřívání geotermickou energií neklesá ani v zimě pod 22 °C a v létě může dosahovat až 38 °C.

Gurmány upozorňujeme, že Maďarsko má největší počet restaurací s Michelinskou hvězdou ve východní Evropě.  V Budapešti je 5 restaurací s michelinskou hvězdou a jedna restaurace – Onyx se dvěma hvězdami. Zdejší vína jsou proslulá, např. z oblasti Tokaje pochází Tokaji Aszú, výborné sladké víno.  V Maďarsku si každý i ten nejnáročnější návštěvník najde spoustu zajímavých věcí. Navštivte Maďarsko a přesvědčíte se sami.

Budapešť Lázně GellertArt-Nouveau-Budapest-Gellért Visegrad

Jaromír a Věra Hamplovi      Foto: archiv Maďarské turistické agentury, Wikipedie, Hampl

 

Podobné příspěvky

Cestování v roce 2021: Češi cestovali nejvíce od vypuknutí pandemie

Afri

Významné osobnosti spjaté se Zbirohem

Redaktor J.Hampl

Podnikatelské svazy zklamal krizový akční plán pro cestovní ruch

Afri