Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Cestování

Slavný německý básník navštívil Zámek Kynžvart dvakrát

Kynzvart-zamek

Johann Wolfgang Goethe byl německý básník, prozaik, dramatik a politik. Narodil se Frankfurtu nad Mohanem jako syn zámožné rodiny. Vystudoval práva v Lipsku a ve Štrasburku. Krátce působil jako koncipient na Říšském komorním soudu ve Wetzlaru.

Hosté zámku Kynžvart – Johann Wolfgang Goethe (1749 – 1832)

V roce 1775 se usadil ve Výmaru, hlavním městě malého, ale kulturně důležitého Sasko-výmarského vévodství. Zde působil jako právník, byl dvorním radou a ministrem státní správy.

Johann Wolfgang GoetheV ranném období své literární činnosti byl čelným představitelem hnutí Sturm und Drang. Hodně cestoval, při návštěvě Itálie, zvláště Říma a tehdy samostatné Sicílie se seznámil s antikou, kterou pokládal za vrchol kultury. Také antické Řecko považoval za nedostižný vzor. Ve vyšším věku velmi často navštěvoval Čechy, resp. západočeská lázeňská místa, především Teplice a Karlovy Vary. Později si oblíbil Mariánské Lázně, kde se v roce 1821 seznámil se svou poslední láskou Ulrikou von Levetzow.

Goethe zemřel ve Výmaru v roce 1832 ve věku 82 let a byl tam také pohřben. Jako význačná dějinná osobnost je uznáván jak v Německu, tak po celém světě.

Zámek Kynžvart navštívil jako host hned dvakrát. Dle Fukse byl Metternichem přijat v hlavním sále, tehdy ještě barokního zámku poprvé v roce 1818 a podruhé v roce 1822. Bohužel svou návštěvu nestvrdil svým podpisem v návštěvní knize slavného kynžvartského Kabinetu kuriozit, jelikož nejstarší návštěvní kniha je vedena až od roku 1928, tedy až 6 let po poslední návštěvě jednoho z nejznámějších německých básníků.

zamek KynzvartZámek Kynžvart patří mezi nejvýznamnější památky ve správě Národního památkového ústavu. Památkový areál patří se svými 245 hektary mezi největší v České republice. Je držitelem ceny Europa Nostra. Nesmírně cenné jsou dochované sbírky po šlechtických majitelích. Nejznámějším představitelem je kníže Klement Václav Lothar Metternich-Winneburg, kancléř císařů Františka I. a Ferdinanda I. Kancléř na zámku založil jedno z prvních muzeí v Evropě. Dodnes na zámku můžeme obdivovat cenná umělecká díla Antonia Canovy, Bernarda Strigela, kolekce antických mincí, daguerrotypií, grafik a zbraní. Na zámku se nachází třetí největší egyptologická sbírka v České republice. Významná je v evropském kontextu kynžvartská knihovna se sbírkou rukopisů (nejstarší dílo je z 8. století). Oblíbeným cílem návštěvníků je i kabinet kuriozit. Součástí sbírek je movitá národní kulturní památka Kynžvartská daguerrotypie, která je zapsána mezi movité památky UNESCO do registru Paměť světa.

Bc. Štefan Brštiak

www.zamek-kynzvart.cz

Podobné příspěvky

„Jedeme dál“ České Alpy Rakousko 2021

Afri

Křest knihy Lukáše Kerharta Cestování nejlepší životní investice …

Šebík

Stříbrná pokladnice českého království

Redaktor J.Hampl