Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Cestování

V Belgii je cyklista bůh, má se tam jako v bavlnce

Míra Michálek-cyklista

Míra Michálek opět vyrazil na velkou cyklojízdu, tentokrát si jako cíl zvolil pro Čechy nepříliš objevený cyklistický ráj Belgii. Přitom podle slov moderátora Frekvence 1 je celá zem doslova protkána nekonečnými kilometry stezek, které jsou široké, z dálky velmi dobře viditelné, navíc má cyklista v podstatě téměř všude přednost.

V Belgii je cyklista bůh, má se tam jako v bavlnce

BelgieSvou cestu na kole odstartoval Míra Michálek v Antverpách, kde ochutnal ty nejlepší mušle v Belgii. Město je jinak bohaté na historii, vyniká svou architekturou a je plné skvělých restaurací. „V Antverpách mě fascinovala jedna věc. A to ohromný tunel pod řekou Šelda, který spojuje dvě části města. A schválně, jestli si tipnete, pro koho je primárně určen? Jasně! Pro cyklisty, do podzemí se sjíždí po historických dřevěných eskalátorech,“ prozrazuje moderátor na úvod svého vyprávění. Dále pak pokračoval do Bruselu. I tady najdete famózní stavby a hodně rušný noční život. Zde si vystál dlouhatánskou frontu na fotku s čůrajícím chlapečkem. K soše přibyla před lety i čůrající holčička a aby vše bylo v rovnováze, tak později i čůrající pes. „Právě v Bruselu můžete ochutnat nekonečné množství druhů piv, na které jsou Belgičané právem hrdí. Běžná nabídka v typickém pivním baru čítá desítky a někdy i stovky druhů piv. Některá jsou tak originální… Až se nedají pít,“ vypráví pobaveně. Dodává: „Nezapomeňte ochutnat wafle, které mají na každém rohu. A počítejte s tím, že zaplatíte víc, než jste si mysleli. Nicméně neochutnat by byl hřích.“

pivoZ Bruselu, který ho příliš nenadchnul, zamířil po neuvěřitelných stezkách dál do Gentu. V minulosti díky vodním kanálům a strategickému přístavu býval velmi bohatým městem. Vidět zde můžete jednu historickou perlu vedle druhé. Město drží prvenství v počtu památek na metr čtvereční. „Hlavně tu najdete největší lásku ke kolům vůbec. Na radnici vládne starosta-cyklomaniak, který se zasadil o to, že do centra v podstatě vůbec nemohou auta. Jsou zde takové věc, jako ohromné podzemní cyklo garáže nebo parkoviště u nádraží pro tisíce kol. Mimochodem, v Gentu jsem využil jedné kuriozity a přespal v klášteře. Byl to opravdu zvláštní a nevšední zážitek,“ říká Míra Michálek.

vaflePoslední zastávkou byla zlatá perla Belgie Bruggy. Město přezdívané jako Belgické Benátky či Benátky severu, rozhodně patří k nejromantičtějším městům světa. Kouzelnou spletí vodních kanálů se zasazenými starými domy můžete proplouvat na loďce. „Bruggy jsou také místem s nejlepšími čokoládovými pralinkami, na které jsem v Belgii narazil. Nebojte si za ně trochu připlatit. Ty z malých výroben a manufaktur chutnají totiž tak, jak si ani neumíte představit. V životě jsem ochutnal už hodně čokolády, ale tohle mě opravdu dostalo,“ popisuje moderátor.

Belgie je podle něho místem, kam se určitě budete chtít vrátit. A to pro její půvab, čistotu, krásnou architekturu, nádherně uklizený zelený venkov plný upravených zahrad a domů jak z pohádky. Nenajdete zde téměř žádný kopec, což jistě uvítají všichni, kterým se moc nechce dupat do pedálů.

„Ale to nejdůležitější máte zcela zdarma! A to je absolutní bezpečí na silnici a nepředstavitelný komfort, který Belgie cyklistům nabízí,“ shrnuje své pocity z cesty na závěr.

O své zážitky se Míra Michálek dělil s posluchači každý den ve vysílání Frekvence 1.

Iva Pavlousková

Brand PR Manager

Active Radio

Active Radio a.s. je multimediální skupina vlastnící rádia EVROPA 2, Frekvence 1, Rádio Bonton, Rádio Dance, Youradio a Youradio Talk. Patří jí rovněž dětský projekt Pigy. Provozuje řadu on-line médií, streamingových audio služeb, sdružuje skupiny fanoušků na sociálních sítích a pořádá eventy. Divize NoLimits ročně pořádá akce pro více než 100 tisíc osob. Od roku 2018 patří holdingové společnosti Czech Media Invest.

Podobné příspěvky

Bez přilby nesedat na kolo

Afri

Nová expozice ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře

Redaktor J.Hampl

V Bílých Karpatech turistům otevírají staleté sušírny

Afri