Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti

Dnes je to již 70 let od zahájení procesu s Miladou Horákovou

Milada Horakova

JUDr. Milada Horáková je jedinou ženou, která byla v Československu popravena z politického důvodu. Proces s ní započal 31. května 1950 a v červnu ji oběsili. Milada Horáková byla obětí justiční vraždy. V tu dobu neexistovala moc, která by jí dokázala pomoci. Proces s Miladou Horákovou a s jejími dvanácti kolegy, řízený JUDr. Karlem Trudákem, probíhal od 31. května do 8. června 1950. O její milost´marně žádal  Albert Einstein, Winston Churchill nebo například Eleanor Roosevelt.

pomnikPo studiích práv pracovala Horáková, narozená 25. prosince 1901, na pražském magistrátu jako vedoucí oddělení sociální péče. Byla členkou různých sociálních spolků a místopředsedkyní zemského ústředí péče o mládež v Čechách. Za druhé světové války působila s manželem v protifašistickém odboji, za což ji v roce 1944 odsoudili k osmi letům vězení a jen těsně unikla trestu smrti.

Po válce ji za národně socialistickou stranu zvolili poslankyní Národního shromáždění. Stála v čele Československé rady žen a byla místopředsedkyní Svazu osvobozených politických vězňů. Po komunistickém převratu v únoru 1948 se na protest vzdala svého poslaneckého mandátu. Zájem komunisty ovládané Státní bezpečnosti upoutala Horáková již v roce 1946 svými výroky o častých omylech lidových soudů. Na podzim 1948 iniciovala schůzku zástupců bývalých nekomunistických stran ke koordinaci společného postupu. Na této schůzce obžaloba později postavila značnou část procesu. Horákovou zatkli 27. září 1949.  Rozzsudek padl 8. června 1950. Čtyři obžalování, Milada Horáková, historik  Záviš Kalandra, štábní strážmistr SNB Jan Bouchal a podnikatel Oldřich Pecl, byli za velezradu a vyzvědačství odsouzeni k smrti, další čtyři lidé k doživotnímu žaláři a zbytek k dlouholetým trestům.

Pomník-Milady-HorákovéCelkem bylo souzeno 639 klidí, deset z nich popravili, ostatní dohromady dostali 7850 let vězení. Milada Horáková odmítla požádat o milost. Žádost za ni podali její otec a dcera. Přesto prezident Klement Gottwald rozsudek potvrdil. Horákovou popravili v ranních hodinách dne 27. června 1950. Její poprava se později stala symbolem komunistického bezpráví a násilí v Československu. V období politického uvolnění na konci 60. let byl rozsudek nad Horákovou zrušen. Plně soudně rehabilitována byla v roce 1990. O rok později jí prezident Václav Havel udělil in memoriam Řád T. G. Masaryka I. třídy.

V roce 2008 byla za účast ve vykonstruovaném procesu s Miladou Horákovou odsouzena na šest let do vězení bývalá prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová, tehdy poslední z žijících aktérů této justiční vraždy z dob komunistické totality.

Odkaz statečné Horákové je v ČR stále živý a aktivně o něj pečuje Klub Milady Horákové a  její památku si každoročně připomínají lidé v ČR při výročí její popravy. Toto výročí se od roku 2004 připomíná jako Den památky obětí komunistického režimu.

MUDr. Martin Jan StranskyJejí pomník na konci Sněmovní ulice postavil Nadační fond Stránský. Kromě široké veřejnosti se slavnostního odhalení 16. listopadu 2015 zúčastnila i její dcera Jana Kánská.

MUDr. Martin Jan Stránský

Foto: Vojtěch Man

Podobné příspěvky

Díky aplikaci MyPeugeot se smartphone stává prvním kontaktním bodem mezi zákazníkem

Redakce

REPORTÁŽ: Prahou včera prošel průvod Prague Pride 2014

Redakce

Kdy bude Praha „chytré město“? Jsme v plenkách, říká Jaroslav Štepánek

Redakce