Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Historie

Březohorská důlní katastrofa si před 130 lety vyžádala 319 životů

dulni-nestesti

V úterý 31. května tomu bude přesně 130 let, kdy na dole Marie vypukl požár, který se postupně rozšířil i do dalších šachet březohorského revíru. Požár si vyžádal 319 obětí z řad horníků a záchranářů.

Březohorská důlní katastrofa

Březohorská důlní katastrofa z roku 1892 poznamenala velké množství rodin z Březových Hor, Příbrami i okolních obcí. Při požáru, který vznikl pravděpodobně shodou nešťastných okolností, přišlo o život 319 horníků a záchranářů, po kterých zůstalo přes 280 vdov a více než 900 sirotků.

pamatnikMěsto Příbram je s hornictvím neodmyslitelně spjato po staletí. Z tohoto důvodu je třeba si připomínat nejen tradice, které naše město v současné době činí výjimečným, ale také smutné chvilky, které poznamenaly stovky rodin. V letošním roce je to již 130 let od největší důlní katastrofy v rudném hornictví do té doby nejen u nás, ale i ve světě. U této příležitosti město Příbram prostřednictvím Městského kulturního centra ve spolupráci s Hornickým muzeem, Cechem příbramských horníků a hutníků, Spolkem Prokop, Sborem dobrovolných hasičů Březové Hory a dalšími subjekty připravuje na druhou polovinu května připomínku této tragické události,“ uvedl starosta Jan Konvalinka.

Od pondělí 16. května bude ve veřejném prostoru města k vidění několik tematických prvků a instalací. Historické objekty a místa spjaté s katastrofou propojí naučná stezka prostřednictvím panelů s texty a vyobrazeními, které budou umístěny na březohorském hřbitově, Dole Marie, Ševčinském dole, u budovy bývalého báňského ředitelství na náměstí T. G. Masaryka a na příbramském hřbitově. Široká veřejnost i školní výpravy se tak při procházce městem seznámí s průběhem katastrofy i s příběhy jednotlivců. Vybrané budovy budou ve večerních hodinách nasvíceny do hornických barev.

Připomínkou ztracených životů bude také květinová výzdoba. Kruhový objezd u náměstí
T. G. Masaryka bude
osázen 319 květinami symbolizujícími ztracené životy a chybět nebude ani nepřehlédnutelný symbol obráceného hornického znaku – mlátku a želízka, který v této podobě značí nepříznivou událost – uzavření dolu, neštěstí, smrt horníka apod.

Hlavní program připomínky spojený s Muzejní nocí se uskuteční v sobotu 28. května od 16 do 22 hodin v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách. Jeho součástí bude hudební vystoupení folkového písničkáře Petra Vašiny a sborů Arytmie Praha a Gambale, dále promítání dokumentárních materiálů vztahujících se k březohorské důlní katastrofě či nasvícení šachetní budovy. V areálu bude vyhrazeno pietní místo k zapálení svíček na paměť obětí důlního neštěstí. Návštěvníci si také budou moci prohlédnout vybrané expozice Hornického muzea Příbram v nevšedním večerním čase. V tento den bude veřejnosti otevřen také důl Marie – prohlídky Mariánské štoly začínají v 16, 17 a 18 hodin.

V samotný výroční den, tedy v úterý 31. května pak proběhne pietní akt za zvuku zvonů příbramských kostelů: v 16.00 na příbramském hřbitově, v 17.00 na březohorském hřbitově a v 18.00 u Památníku vdovám po obětech důlní katastrofy na nádvoří dolu Marie.

Eva Švehlová, DiS.

Podobné příspěvky

Halík chválí řezníka Čechů Zikmunda. Jako kdyby Židi obdivovali Hitlera I.

Afri

Slavnostního odhalení desky generálmajora Josefa Dudy

Afri

Smíření katolíků s protestanty na Bílé hoře

Petr Ondrášek