Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Historie

Praha – stověžatá matka měst

Praha

Praga, Prag, Prague a mnoho dalších názvů má naše hlavní město Praha, největší město České republiky a 15. největší město Evropské unie. Oplývá mnoha dalšími přívlastky, jako kouzelná, stověžatá, královská Praha – srdce Evropy.

Karluv most v nociPraha je městem, kde sídlí prezident naší republiky, parlament, vláda, ústřední orgány a vrchní soud. Jako své sídlo si ji vybrala většina politických stran a centrály všech církví a náboženských sdružení, o úřadech a samosprávných celcích nemluvě. Praze patří rovněž status významné dopravní křižovatky ve střední Evropě. Pražský železniční uzel hraje důležitou roli v dálkové osobní dopravě, stejně jako Letiště Václava Havla.

Praha má za sebou historii dlouhou jedenáct století. Jako historická metropole Čech byla sídelním městem jak českých knížat a králů, tak římsko-německých císařů. Dominantou Prahy je Pražský hrad, nejvyhledávanější historická památka. Jedinečné panorama tohoto největšího hradního komplexu na světě je památkovou rezervací UNESCO.

Rallye Praha RevivalPraha je všeobecně považována za jedno z nejkrásnějších měst v Evropě. Díky své bohaté historii se stala Praha významným světovým kulturní centrem a po Londýně, Paříži, Římě, Madridu a Berlínu také šestým nejnavštěvovanějším městem v Evropě, na jehož území najdeme 37 národních kulturních památek, desítky muzeí, divadel, kin a nejrůznějších kulturních institucí. Národní galerie v Praze spravuje největší sbírku výtvarného umění v Česku, v jejíž stálé expozici shlédnete díla tak věhlasných umělců, jako byl Mucha, Picasso, Monet či Van Gogh.

Rohansky_ostrovPraha je však také centrem sportovním. Na jejím území se nacházejí významné sportovní kluby, historické (Strahov, Štvanice) i moderní stadiony (Eden, multifunkční O2 aréna), aquparky, plavecké a zimní stadiony. V neposlední řadě ale rovněž dostihová dráha v Praze -Velké Chuchli, která k Praze neodmyslitelně patří. Pražský magistrát vynakládá na kulturu a sport ročně nemalé částky. Dnešní hlavní dostih je tak nejen hold vzdaný metropoli, ale také malým poděkováním představitelům Hlavního města Prahy za finanční podporu, kterou klusákům věnovali.

Alena Čemusová

Podobné příspěvky

Březohorská důlní katastrofa si před 130 lety vyžádala 319 životů

Afri

Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 5.července: „Bůh, který velí každému národu dospět k poznání pravdy a dosáhnout vyššího postavení …“

Afri

Lidská práva po habsbursku: Před 336 lety císař Leopold I. vydal robotní patent

Afri