Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Cestování Zajímavosti

Toruń – historické město v Polsku

Naše severní sousedy známe především z médií. Každou chvilku čteme, že polské potraviny jsou špatné, že se jim máme vyhýbat. A tak má spousta Čechů Polsko zakořeněné jako stát, který chce na všem ušetřit a je jim jedno, za jakou cenu. Neházejme však celé Polsko do jednoho pytle. Navštívili jsme několik měst a dnes Vám řekneme něco o Toruni.

Město Toruň se nachází spíše na severu Polska, konkrétně v Kujavsko-pomořském vojvodství. Je také jedním z hlavních měst tohoto vojvodství, druhým hlavním městem je Bydgoszcz. Ač se může zdát, že je název Toruň rodu ženského, nenechte se zmást, toto město je rodu mužského. Město je velmi známé díky výrobě perníku (a tak je jeho pověst stejná jako v České republice Pardubice) a narození Mikuláše Kopernika.

Dominantou Staroměstského náměstí je radnice. Nedaleko ní je socha Kopernika. A když už budete na rynku, nezapomeňte se zastavit pro tradiční perník. Kousek od náměstí je katedrála sv. Janů, kde můžete slyšet středověký zvon Tuba Dei, odlitý roku 1500, který dodnes v katedrále visí. Pokud se vydáte směrem k řece Visle a projdete mostovou bránu, můžete navštívit místa, kde byl “Dawny most na Wiśle”. Když se projdete až na most Jozéfa Piłsudskiego, uvidíte jedním pohledem krásu historického města. Pokud Toruň navštívíte, neměli by jste minout ani dům astronoma Kopernika, který je turisty velmi oblíben. Na jižním břehu řeky Visly se nachází ostrov Kepa Bazarowa, který je chráněnou krajinnou oblastí uprostřed města. Za návštěvu rozhodně stojí i Planetarium. Jít po Bulwar Filadelfijski ve večerních hodinách, kdy se Toruň propadne do nočních světel je velký zážitek a pro romantické osoby jak dělaný. Pro nadšence historie je ve městě připraveno Regionální muzeum.

Toto překrásné historické město nezanedbává ani sport a to ať už se jedná o tým basketbalistů, amerického fotbalu či ploché dráhy. Nezůstává pozadu ani fotbalový klub FC Toruń. Zkrátka, pokud navštívíte Toruň, můžete nejen obdivovat krásy historického města, které se ubránilo v 2.sv. válce před zničením, ale můžete zajít na jakýkoliv sport, dle Vašeho přání, protože i zde toho město nabízí víc než dost. Stihnout celé město za jeden den v lidských silách není, ale pokud ještě nemáte plány na jakýkoliv prodloužený víkend, proč nezajet právě do Toruně? Nadechnout atmosféru města můžete v naší galerii!

Podobné příspěvky

STELLANTIS, největší přihlašovatel patentů ve Francii 

Aleš Fritscher

REPORTÁŽ: "Putin je hromadný vrah!", hlásaly transparenty na akci MikroMaidan

Aleš Fritscher

Na nové stezce ožívají staré případy vražd, přepadení, rvaček i smilstva

Aleš Fritscher