Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Doprava Rozhovory Zajímavosti

Ultralehký vrtulník Made in Czech republic

V rámci výstavy Lodě na vodě, byl koncem dubna na vltavském nábřeží k vidění též nejmenší český dvoumístný ultralehký vrtulník FLY CC III, jehož design mě absolutně okouzlil. Vrtulník váží pouhých 326 kg, do výšky však vyšplhá až 3800 metrů, jeho maximální rychlost je 180 km/h, dolet má až šestset kilometrů a může se s ním létat již od šestnácti let. Zde vám přinášíme rozhovor s jednatelem firmy Edwardem Tomasem:

Dobrý den,

jak dlouho vaše firma působí na českém trhu?

Naše firma je velmi mladá. Je to rok a půl stará záležitost, ale o výrobu vrtulníků se samozřejmě zajímáme déle. Toto je v podstatě náš třetí vrtulník, který jsme vyprodukovali. Dva předchozí jsou stavebnice. Přímo toto je náš český prototyp, který jsme v ůnoru dostavěli a dostali na něj technický list.

V kolika počtu kusů se plánuje výroba tohoto vrtulníku?
Podle počtu zakázek. My z toho rozhodně nechceme dělat fabriku, protože se jedná zčásti o zájmovou činnost a zčásti o komerční záležitost, pakliže by si ho někdo chtěl pořídit a provozovat s ním služby, aby se mu investice do vrtulníku zaplatila. Jelikož se jedná o ultralehký vrtulník, tak s ním v podstatě můžete startovat a přistávat kdekoliv, kde je to možné. Můžete přepravovat lidi i věci z bodu A do bodu B. Rychle, levně, bez komplikací. Má to široké využití.
Mě okouzlil jeho design, kdo ho vytvořil?

Design se dělal z toho, že jsme použili kabinu z jednoho vírníku. Půlka je z vírníku, půlka je naše. Tu jsme dodělávali v rámci možností, co nám dává svařenec, který drží motor. A pak už je technologie v podstatě stejná. Vnitřek, střed i převodovka jsou naše, na ně máme patent a zbytek jsou komponenty, které se normálně používají.

Kolik tento vrtulník váží, jakou výšku vyšplhá a jaký má dolet?

Vrtulník, který zde vidíte, váží 326 kg, jeho maximální vzletová hmotnost s lidmi a s náplněmi je 560 kg a vyšplhá 3800 metrů. Dolet je mezi pětisty a šestisty kilometry, podle větru, počasí atd…
Očekávám, že lidé se s ním učí nejdřív létat na simulátoru..
Nikoli, máme ještě jeden malý vrtulník, který se používá pro kursy létání, na tom zájemce začne a my mu mezitím postavíme jeho, na který získá pilotní průkaz na ultralehký vrtulník. Kurs trvá dva až tři měsíce, podle toho, jak je člověk šikovný. Kurs stojí v základu zhruba dvěstě tisíc a je v něm teorie, instruktor, pětadvacet letových hodin praxe a pilotní zkoušky. Cena kursu je zahrnutá v ceně vrtulníku. Pro zajímavost bych chtěl uvést, že se s ním dá létat již od šestnácti let.

 Děkuji za rozhovor Vít Hassan

Podobné příspěvky

Centrem Prahy včera prošel průvod Roma Pride

Afri

Kai Tracid vystoupí dne 8.11. na akci Trancefusion v klubu Mecca

Afri

Papež František dostal vodíkový papamobil

Afri