Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Auto-Moto Zajímavosti

V inteligentním městě od Toyoty zastanou domácí práce roboti

Woven City

Významnou roli v novém experimentálním městě od Toyoty zvaném Woven City bude mít umělá inteligence a domácí roboti. Ti poslouží obyvatelům města nejčastěji v domácnosti nebo třeba při vyzvedávání zásilek či jídla. Toyota vybudovala laboratoř zařízenou jako byt, kde se roboti učí fungovat ve variabilním a chaotickém prostředí domácnosti. Testují se tu i nejmodernější prototypy stropních robotů a drapáku schopného přenášet křehké předměty.

V inteligentním městě od Toyoty zastanou domácí práce roboti

Ve městě budou také jezdit bezemisní autonomní vozy, zástavba bude napojena na obnovitelné zdroje a energii pocházející ze zeleného vodíku. Místo obvyklých ulic, cyklostezek a chodníků Toyota navrhla inovativní spleť komunikací. Budovy budou inteligentní, stejně jako systém řízení dopravy. A na tom všem se budou roboti podílet.

Roboti visící na kolejnici

Domácí robot od ToyotyInženýři Toyoty si po návštěvách japonských domovů uvědomili, že těsné byty a úzké průchody mohou omezit akční rádius robotů a tím i jejich využitelnost. Problém vyřešili umístěním robota na kolejnici upevněnou nad hlavami členů domácnosti. Teď umí setřít linku a vložit nádobí do myčky. To je však teprve začátek a na vývoji se stále pracuje.

Toyota se více než deset let zabývá konstruováním humanoidních robotů. V roce 2005 představila první stroje ze série Toyota Partner Robots. Nejslavnější z nich je dvounohý robot, který hraje na trubku. O deset let později se jejich pokračováním stali takzvaní Human Support Robots, tedy roboti, kteří mají poskytovat oporu starým, nemocným nebo fyzicky hendikepovaným osobám.

Přinese drink i dopis z pošty

Jejich variantou jsou roboti, kteří například vyzvednou dopis, zásilku nebo objednané jídlo. Na stadionu doručí objednávku z baru až do hlediště. Roboti tohoto typu budou hrát ve Woven City významnou roli. Město je totiž navržené tak, aby se všechno zboží a zásilky v rámci města distribuovaly pomocí jediného, integrovaného systému.

Robot jménem T-TR1 je telekonferenční robot, kterého tvoří obrazovka ve výši lidské hlavy, nahoře se pak nachází kamera. Robot vysílá obraz uživatele v životní velikosti, takže s ním jde komunikovat.

Robot pro zábavu nebo na kus řeči

robotJaponci roboty milují. Někdy si je kupují prostě jen pro zábavu, nebo aby jim dělali společnost. V roce 2017 začala Toyota prodávat Kirobo Mini, deseticentimetrového robota, kterému umělá inteligence, včetně vyspělého systému řeči, gest a animace očí, umožňovala vést přirozené rozhovory, žertovat a poskytovat svému majiteli emocionální podporu.

Díky vestavěné kameře rozpoznává Kirobo Mini mimiku obličeje, čte emoce a přizpůsobuje svoje chování a vedení rozhovoru náladě uživatele. Robot umí také navazovat v rozhovoru na informace, které dostává on-line od inteligentního domu a automobilu.

Kirobo Mini byl v japonských autosalonech Toyoty v nabídce do roku 2018, nyní se značka zabývá jeho servisem a vývojem aplikací.

Inteligentní dům, který sám zatopí

Všechny byty a bytové domy ve Woven City budou využívat technologie inteligentního domu. Ty pomocí internetu umožňují obyvatelům distančně kontrolovat všechna smart zařízení. Stačí zavolat a z kanceláře nebo z dovolené ovládat alarm a další bezpečnostní systémy, ale i teplotu a osvětlení jednotlivých místností. Inteligentní přístroje vybavené funkcí strojového učení také mohou samy přizpůsobovat svoje fungování způsobu života obyvatel. V případě zařízení typu klimatizace to může přinést značné úspory ve spotřebě energie.

Toyota také vypracovala systémy komunikace mezi automobilem a bytem, takže umělá inteligence s předstihem ví, že se majitel blíží domů a může nastavit různé funkce podle jeho preferencí.

Město pro 2000 lidí

Výstavba Woven City byla zahájena letos v lednu. Město vyrůstá na místě bývalého výzkumného a vývojového střediska Toyoty 60 km od Tokia.

Projekt vytvořil dánský architekt Bjarke Ingels, autor ikonických budov, jako je World Trade Center 2 v New Yorku, Lego House v Dánsku nebo sídla Googlu v Mountain View a Londýně.

V bytových domech z přírodních materiálů včetně dřeva tu bude místo pro zhruba 2000 obyvatel, jak rodin s dětmi a starších lidí, tak inženýrů Toyoty a vědců z celého světa, kteří zde budou vést vlastní výzkumy a testy nových technologií.

Vladimír Michna

Podobné příspěvky

Luxus, design a styl, to je DS 7 CROSSBACK E-TENSE

Afri

Levitující mladíci v centru Prahy – Umění nebo žebrání?

Afri

VIETNAM DOSTANE V ROCE 2021 60 MILIONŮ VAKCÍN

Afri