Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti

V Praze se budou dražit unikátní drahokamy

Ve středu 27. července 2022 proběhne v Aukční síni Weinberg v Praze aukce největší sbírky Besednických Vltavínů na světě. Jde o unikátní sbírku drahokamů. Ta má celkem 34 313 kusů kamenů a její hodnota je podle znalců přes 200 milionů CZK. Vyvolávací cena na připravované aukci v hlavním městě České republiky bude 210 milionů korun.

Největší sbírka Vltavínů na světě má cenu přes 200 milionů korun 

V novodobé aukční historii ČR se jedná o nejvyšší hodnotu sbírky, jaká se kdy na aukčním trhu objevila. Odborný posudek sbírky prováděl RNDr. Jaroslav Hyršl, který je světově uznávaným znalcem a který mimo jiné zkoumal a posuzoval drahé kameny i na českých korunovačních klenotech.

vltavinyVltavíny jsou drahokamy, které vznikly jako důsledek dopadu meteoritu před 15 miliony let.  Besednických Vltavínů se vytěžilo celkem 210 kg. Uvedená cenná sbírka legálně vytěžených drahokamů má hmotnost 141 kg. Jsou to poslední kusy na trhu, lokalita Besednice je již vytěžena. Jejich počet byl limitován relativně malým rozsahem ložiska. Událost je výjimečná svým nebývalým rozsahem a hodnotou. Celá sbírka je nyní uložena v přísně střeženém trezoru v centru Prahy.

V České Republice se chystá dražba světové sbírky Vltavínů

Praha se poslední středu v měsíci dočká významné události. Do aukce jde sbírka nejvzácnějších Vltavínu z vytěžené lokality Besednice. Kolekce obsahuje přes 34,000 kusů drahých kamenů o celkové váze 141 kilogramů.

Jedná se o většinu vytěžené produkce na lokalitě Besednice, která představuje nejvýznamnější světový zdroj vysoce ceněných vltavínů. Tato lokalita byla legálně vytěžena na počátku tisíciletí, vltavíny byly na dlouhou dobu uloženy a nyní jsou k prodeji. Vltavíny jsou drahokamy, které vznikly jako důsledek dopadu meteoritu, ke kterému došlo před cca 15 miliony lety. České vltavíny jsou jediné evropské tektity a také jediné
drahokamové tektity na světě s takto krásně zelenou barvou. Besednické vltavíny byly objeveny v místě původního dopadu, na rozdíl od mnoha ostatních lokalit tedy neprošly žádným geologickým transportem, a proto mají nejvýrazněji vyvinutou skulptaci (morfologii povrchu) a nejkrásnější tvary. Díky charakteristickému vzhledu není možné Besednické vltavíny věrohodně padělat.

Z investičního hlediska se alternativní investice těší vysoké oblibě u laické i odborné veřejnosti. Díky své jedinečnosti a omezenému počtu jsou drahé kameny jistotou v nejisté době. Na světových trzích jejich hodnota z dlouhodobého hlediska roste a jako jedna z mála komodit dlouhodobě převyšuje inflaci.

Vltavíny jsou definovány okolnostmi jejich vzniku a žádné další již nevzniknou. Jejich množství je dostatečné na to, aby mohl existovat a prosperovat trh s nimi, ale „dostatečně“ malé, aby byla zachována jejich výjimečná pozice na trhu a tudíž i jejich cena.

Jan Loun

Podobné příspěvky

Česko není pro elektromobily zaslíbenou zemí

Redakce

V anketě Zlatý volant za rok 2020 budou oceněny čtyři osobnosti české a mezinárodní scény  

Redakce

„Free2Move eSolutions“

Redakce