Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti a události z Česka

Česká republika je devátou nejlidnatější zemí EU

Česká republika zřejmě brzy bude mít 11 milionů obyvatel. Již nyní jsme devátou nejlidnatější zemí Evropské unie a necháváme za námi země jako jsou Portugalsko, Švédsko nebo Řecko. Osmou nejlidnatější zemí Evropské unie je Belgie, která má přibližně o 900 tisíc obyvatel více než Česká republika,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Na konci prvního pololetí letošního roku měla Česká republika 10 873 553 obyvatel. Na začátku letošního roku přitom žilo v naší zemi o 46 024 méně lidí. Z hlediska počtu obyvatel se aktuálně pohybujeme vysoce nad úrovní před začátkem pandemie koronaviru.

Přírůstek obyvatelstva v prvním pololetí letošního roku byl způsoben především stěhováním. Zatímco se z České republiky vystěhovalo 22 266 lidí, přistěhovalo se 79 776 lidí. Bez stěhování by počet obyvatel naší země klesl. V prvním pololetí letošního roku totiž zemřelo 56 666 lidí, zatímco se narodilo pouze 45 180 dětí.  

Mimo manželství se rodí 47,7 procenta dětí. Přibližně jedna desetina narozených dětí měla matku s cizím státním občanstvím. Nejčastěji šlo o maminky z Ukrajiny a Slovenska. V prvním pololetí letošního roku se konalo pouze 19 124 svateb. Na každé dvě svatby připadl jeden rozvod. Celkem se uskutečnilo 9 877 rozvodů.

Štěpán Křeček

Podobné příspěvky

České vládě dnes zdražuje dluh nejvýše od roku 2011

Aleš Fritscher

Česko bude mít na odstřižení od ruské ropy více času

Aleš Fritscher

Adaptačních strategií měst a obcí přibývá. Odhalí největší rizika a navrhnou řešení

Aleš Fritscher