Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zahraniční politika Zajímavosti a události z Česka

Gruzínská ústava slaví 101 let, jejím vzorem byla i ta československá

gruzie

Přesně před 101 lety vznikla první ústava demokratické Gruzínské republiky, která byla založena jen o tři roky dříve. Zajímavostí je, že ústava vycházela z ústav evropských zemí, včetně té československé. Byla to ústava multietnického státu, která zahrnovala všeobecné volební právo, práva menšin a svobodu vyznání.

V roce 1921 Gruzii napadla Rudá armáda a země o svou nezávislost a svobodu na dalších 70 let přišla.

filharmoniePři příležitosti Dne nezávislosti Gruzie, který připadá na 26. května, se ve Filharmonii Brno uskutečnil koncert Andělské symfonie slavného gruzínského skladatele Gii Kančeliho, pod vedením šéfdirigenta Dennise Russella Daviese, který byl blízkým přítelem skladatele.

Česko podporuje vstup Gruzie do EU

Česká republika je jedním z největších podporovatelů gruzínské integrace do Evropské Unie. Gruzie o členství zažádala spolu s Ukrajinou a Moldavskem a nyní očekává, že EU posoudí důležitost udělení statusu Asociovaného Tria. Významnou úlohu bude mít v tomto procesu právě Česko jako nová předsednická země EU.

gruzieV době ruské agrese na Ukrajině se ještě více ukázalo, že silná politická rozhodnutí EU mohou preventivně působit proti ruské agresi. Stejný scénář se odehrál i v Gruzii v roce 2008,”

řekla Mariam Rakviashvili, velvyslankyně Gruzie v Česku.

Právě válka v Gruzii podle ní světu znovu odhalila ruskou zahraniční politiku. Jejím důsledkem je, že pětina gruzínského území je stále okupována Ruskem.

gruziePodpora Česka byl jeden z důvodů, proč před třemi lety Gruzie otevřela honorární konzulát v Brně a jako honorární konzul byl jmenován Ondřej Svoboda. Ten je také jedním ze sponzorů oslav Dne nezávislosti Gruzie, který se letos v Brně poprvé slavil. Jedna z jeho hlavních rolí je rozvíjet a zvyšovat povědomí o Gruzii a navazovat vzájemnou spolupráci v oblasti cestovního ruchu, obchodu a ekonomiky. 

Gruzínskou technologii výroby vína používají na Moravě

S Moravou má Gruzie hodně společného, zejména vinařskou kulturu. Víno je velkou národní vášní a součástí identity, a to nejen proto, že se v Gruzii pije již 8000 let. Gruzie bývá označovaná za kolébku vína. Některá vinařství na Moravě v současnosti používají starodávnou gruzínskou technologii výroby vína pomocí hliněné nádoby známé jako Qvevri,“ dodala Mariam Rakviashvili.

Jana Hedencová

FOTO 1
Laimonas Talat-Kelpša, velvyslanec Litevské republiky
Marek Fišer, brněnský radní pro oblast kultury

Ondřej Svoboda, Honorární konzul Gruzie v ČR
FOTO 2
Filharmonie Brno
FOTO 3

Mariam Rakviashvili, velvyslankyně Gruzie v Česku
Nino Mchedzlidze, prezidentka Česko-gruzínské obchodní komory

FOTO 4
Laimonas Talat-Kelpša, velvyslanec Litevské republiky
Marek Fišer, brněnský radní pro oblast kultury

Ondřej Svoboda, Honorární konzul Gruzie v ČR

 

Podobné příspěvky

Skláři ze severu Čech vytvořili kolekci číší pro Evropu

Afri

Americká ekonomika sice rekordně roste, přesto se však stále citelně propadá.

Afri

15.listopadu byla podepsána smlouva o volném obchodu v Hanoji

Afri