Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti a události z Česka

Jan Graubner nahradí kardinála Duku

Jan Graubner
Novým pražským arcibiskupem se stal olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Na postu v čele pražské arcidiecéze nahradí kardinála Dominika Duku, který  přesáhl věkovou hranici 75 let, kdy církevní hodnostáři  odcházejí ze svých funkcí. 
Jeho Svatost papež František o dnešním poledni jmenoval 37. pražským arcibiskupem a 25. českým primasem J. Exc. Mons. Jana Graubnera  (arcibiskupa olomouckého a metropolitu moravského). 
Prezident Miloš Zeman dnes pogratuloval  arcibiskupovi Graubnerovi. “Papež František svým rozhodnutím podle mého názoru potvrzuje důležitost kontinuity v české církvi, kdy tradice je pevnou kotvou v čase velkých světových krizí,” napsal a popřál mu mnoho sil do nové funkce. Prezident  zaslal dopis také kardinálu Dukovi, kterému poděkoval za jeho dosavadní služby.

Také nově jmenovaný arcibiskup Graubner  bude muset příští roce podat na svůj post rezignaci. Dovrší totiž věk 75 let. Graubner na tiskové konferenci upozornil na svůj rozhovor se zástupcem Vatikánu, který mu sdělil souhlas papeže s delším působením ve funkci. “Když to bude měně, zlobit se nebudu, když síly budou, jsem ochotný pracovat, dokud to půjde,” uvedl Graubner.

Oznámení nového pražského arcibiskupa přišlo krátce po jmenování nového apoštolského nuncia v Česku Jude Thaddeuse Okola. Jeho předchůdce Charlese Daniela Balva papež pověřil novou diplomatickou misí v Austrálii. 

Finální rozhodnutí je v rukou Svatého stolce, ale osoba nuncia je v celém procesu výběru klíčová, protože  předkládá papeži jména jednotlivých kandidátů.

red.

Podobné příspěvky

České vládě dnes zdražuje dluh nejvýše od roku 2011

Afri

Nadační fond REGI Base I. pomáhá Ukrajině

Afri

Girlandy ze 70. let nahradí v centru Brna nové osvětlení

Afri