Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti a události ze zahraničí

Agentura Standard & Poor’s Česku potvrzuje rating

Agentura

Ratingová agentura Standard & Poor’s, jedna z tří světově významných ratingových agentur, dnes potvrdila ratingové hodnocení i ratingový výhled dluhu České republiky. Rating agentury tak zůstává na stupni „AA-“, přičemž výhled je nadále „stabilní“.

ČR podle agentury energetickou krizi zvládne, i díky svému nízkému dluhu

Jedná se o pozitivní zprávu pro Fialovu vládu a o signál, který příznivě přijme mezinárodní investorská komunita. Zvláště ve světle toho, že zbylé dvě významné ratingové agentury, Fitch a Moody’s, letos v květnu, resp. v srpnu Česku zhoršily ratingový výhled, i když rating samotný shodně ponechaly na dosavadní úrovni.

Agentura Standard & Poor’s míní, že Česko si poradí s probíhající energetickou krizí EU a souvisejícím navýšením vlastních rozpočtových schodků. Ty bude podle agentury schopno absorbovat díky relativně nízké úrovni celkového veřejného zadlužení. Veřejný dluh by měl v prognóze Standard & Poor’s setrvat v ČR poblíž úrovně 40 procent HDP minimálně do roku 2025. Česko tak i v dalších třech letech má vykazovat jednu z nejnižších úrovní zadlužení v celé EU.

Z prognózy agentury tak nevyplývá, že by Česko mělo v jakkoli dohledné době narazit na takzvanou dluhovou brzdu, jež je legislativně stanovena na úrovni 55 procent HDP.

Posudek světově významných ratingových agentur bedlivě sledují finanční trhy po celém světě. Zhoršení ratingu by znamenalo, že Česko si na mezinárodních trzích bude muset za jinak stejných podmínek půjčovat za vyšší úrok, než by tomu bylo bez jeho zhoršení. Zlepšení ratingu naopak znamená za jinak stejných podmínek snížení úrokových nákladů.

Agentura Standard & Poor’s potvrdila dosavadní rating Česku už letos v dubnu, kdy také stvrdila ratingový výhled do nadcházející doby.

Lukáš Kovanda, Ph.D.

www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Vladimir Putin dnes ráno pronesl mimořádný projev k národu

Afri

Profesor VUONG DINH HUE se stal předsedou Národního shromáždění Vietnamu

Afri

Biden tlačí na Rijád, aby těžil více ropy, Tokio se bojí delta mutace stále více

Afri