Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti a události ze zahraničí

Akcie Boeingu padají

Boeing 737 Max

Akcie amerického výrobce letadel Boeing se dnes během obchodování před otevřením burzy citelně propadají, o 6,8 procenta.

Akcie Boeingu padají. Pro firmu nemohlo přijít zřícení letadla v Číně v horší dobu

Děje se tak v důsledku zřícení letadla tohoto výrobce v Číně. Na palubě stroje společnosti China Eastern bylo více než 130 lidí. Jedná se o letadlo typu 737-800 NG (New Generation). Výroba tohoto modelu skončila v roce 2019, poslední kus byl dodán začátkem roku 2020. Na sérii navazuje řada 737 MAX. Právě „Maxy“ zaznamenaly v krátkém časovém sledu dvě fatální nehody v letech 2018 a 2019, pročež po druhé z nich došlo k časově nejdelšímu odstavení konkrétního typu letadla v dějinách letectví.

V Číně se „Maxy“ do komerčního provozu dosud nevrátily. Dnešní tragická nehoda tak přichází pro Boeing v nejhorší možnou dobu. Neboť společnost se zrovna připravuje pro znovuuvedení „Maxů“ do provozu právě v Číně.

Tragédie představuje první fatální nehodu stroje aerolinky China Eastern od roku 2004. Tehdy pád jejího letadla ve Vnitřním Mongolsku usmrtil 53 lidí na palubě a dva na zemi. Akcie aerolinky se v reakci na havárii dnes na burze v Hong Kongu propadly o 6,5 procenta.

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Hlavní ekonom, Trinity Bank

lukas@lukaskovanda.cz | Skype: live:lukas.kovanda
www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

15.listopadu byla podepsána smlouva o volném obchodu v Hanoji

Afri

Putin v Rusech vyvolal nejsilnější emoci

Afri

Ruský Gazprom vypnul plyn Finsku, které odmítá platit rubly

Afri