Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti a události ze zahraničí

Bell dodal Vzdušným silám Guatemaly dva vrtulníky Subaru Bell 412 EPX

Bell

Guatemala City, Guatemala (2.ledna, 2023) – U příležitosti oslav 101. výročí založení guatemalských Vzdušných sil předala koncem loňského roku společnost Bell Textron Inc., dceřiná firma Textron Inc. (NYSE: TXT), na mezinárodním letišti La Aurora dva stroje Subaru Bell 412EPX. Vrtulníky jsou součástí širší dohody IDIQ (Indefinite Delivery/Indefinite Quantity), kterou počátkem letošního roku Bell podepsal s Úřadem pro zvláštní projekty v oblasti mnohonárodního letectví (MASPO) americké armády.

Vrtulník Subaru Bell 412 EPX

„Je nám velkým potěšením, že můžeme do Guatemaly dodat nejmodernější verzi stroje Bell 412,“ uvedl Carl Coffman, viceprezident společnosti Bell pro prodej a strategii Advanced Vertical Lift Systems a dodal: „Velmi krátký časový úsek, která uběhl mezi podpisem smlouvy a dodáním vrtulníků, zcela jasně svědčí o odhodlání všech, kteří se na výrobě těchto strojů podílejí a zároveň je i důkazem, že smlouvy IDIQ mezi společnostmi Bell a MASPO jsou účinný a efektivní nástroj.“

Guatemalské letectvo v současné době provozuje vrtulníky Bell 206, 212, 407, 412 a UH-1. Subaru Bell 41 2EPX se tak stal nejnovějším přírůstkem jejich flotily. Guatemalský ministr národní obrany, generálmajor Henry Yovani Reyes k tomu řekl: „Jsme nadšeni, že vrtulníky Subaru Bell 412 EPX můžeme začlenit do našeho letectva; ty budou podle potřeby nasazeny pro nejrůznější mise, od užitkových po humanitární pomoc, až po pomoc při nejrůznějších.“

Vrtulník Subaru Bell 412EPX, který je nejnovější verzí v rámci platformy Bell 412 certifikovanou v roce 2018, je vybaven robustnější převodovkou hlavního rotoru. Pro zvýšení bezpečnosti byl rovněž certifikován pro provoz bez oleje (běh na sucho) a disponuje dalšími evolučními funkcemi. Má nyní zvýšené maximální vnitřní zatížení 12 200 liber (5 530 kg) a maximální externí zatížení 13 000 liber (5 895 kg). S nákladním hákem unese náklad o váze až 5 000 liber (2 270 kg). Disponuje nejširšími nakládacími dveřmi ve své třídě, což mu umožňuje rychlé vykládání a nakládání do prostorné kabiny.

Na celém světě prodalo více než 1100 strojů Bell 412, které dohromady nalétaly přes 6,5 milionu letových hodin. Jeho provozovatelé tuto robustní a spolehlivou platformu, která nabízí výjimečný výkon a působivé schopnosti, vysoce oceňují. Stroj je nasazován při plnění nejrůznějších úkolů a misí – ať už se jedná vojenské mise, zajištění a udržení veřejného pořádku a bezpečnosti, mise na podporu národní bezpečnosti, o přesuny zaměstnanců či VIP – nebo slouží i pro potřeby letecké záchranné služby.

O společnosti Bell

Bell, dceřiná společnost konsorcia Textron Inc., je přední průmyslový výrobce komerčních a vojenských, pilotovaných i bezpilotních leteckých strojů a průkopník v oblasti otočných rotorových motorů. Celosvětově známá společnost pro svůj prvotřídní zákaznický servis, vývoj novinek, inovativních řešení a špičkovou kvalitu svých výrobků. Stroje z Bell slouží zákazníkům ve vice než 120 zemích světa.

 O konsorciu Textron Inc.

Textron Inc. je mezinárodní společnost, která využívá svou globální síť leteckého, vojenského, průmyslového a finančního obchodu, k tomu, aby svým zákazníkům poskytla inovativní řešení a prvotřídní servis. Společnost Textron je známá po celém světě svými silnými značkami – např. Bell Helicopter, Cessna, Beechcraft, Hawker, Jacobsen, Kautex, Lycoming, E-Z-GO, Greenlee a Textron Systems.

Kateřina Fričová

Podobné příspěvky

Kdo a proč poškodil Nord Streamy?

Afri

Korunovace Karla III. zajistí britské ekonomice „čistý zisk“ v přepočtu zhruba 20 miliard korun

Afri

Muskův nákup Twitteru zvyšuje Trumpovy šance na návrat do Bílého domu

Afri